W jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo na drodze?

Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak zachowa się kierowca innego pojazdu, pieszy lub rowerzysta. Możemy jednak dołożyć wszelkich starań, by zadbać o bezpieczeństwo na drodze nasze i innych. Jak należy postępować?

Stan techniczny pojazdu

Nienaganny stan techniczny naszego pojazdu to sprawa, o którą musimy zadbać na pierwszym miejscu. Oprócz corocznych kontroli w stacji diagnostycznej i serwisowania auta w najlepszych placówkach, powinniśmy pamiętać o sezonowej zmianie ogumienia i kontroli jego stanu. Opony to jedyne elementy w naszym samochodzie, które zapewniają nam kontakt z nawierzchnią, dlatego ich wzorowa kondycja powinna być naszym priorytetem. Zgodnie z prawem- głębokość bieżnika opon nie powinna być mniejsza, niż 1,6 mm. Jak ją zmierzyć? Najłatwiej udać się do serwisu lub wulkanizatora. Można także skorzystać z miernika głębokości bieżnika ukrytego w nowej Škodzie Scala- opisanej już wcześniej na naszym blogu.

http://blog.poznan.skoda.skodex.pl/index.php/2019/04/26/premierowy-egzemplarz-scali-juz-w-naszym-salonie/

 

Warunki atmosferyczne

Warunki atmosferyczne to czynnik, na który nie mamy wpływu. Możemy jednak dostosować do nich nasze zachowania za kierownicą. Prędkość, z którą jedziemy, w świetle przepisów powinna być zgodna z tym, co mówią znaki drogowe. Musimy ją jednak zredukować, kiedy warunki pogodowe znacząco się pogorszą. Nawet zwykły deszcz może zakłócić widoczność i sprawić, że nawierzchnia stanie się bardzo śliska. Przez to wydłuży się droga hamowania. Powinniśmy zatem, obok zmniejszenia prędkości, zwiększyć odstęp i zadbać o to, by wycieraczki działały sprawnie oraz by szyby nie parowały.

Maksymalna koncentracja

Zasady szczególnej ostrożności i ograniczonego zaufania na drodze powinny obowiązywać zawsze. Musimy uważać nie tylko na inne pojazdy, ale także pieszych, rowerzystów, a nawet na dziką zwierzynę. Zachowania tych ostatnich nie sposób przewidzieć, a ich ścieżki potrafią się skrzyżować z naszymi drogami. Dlatego uwaga i refleks to najważniejsze cechy, które powinien posiadać każdy kierowca. W trosce o nasze bezpieczeństwo musimy koncentrować się na tym, co dzieje się na drodze. Dlatego rozmawianie podczas jazdy samochodem przez telefon komórkowy, który trzymamy w ręku, nie wchodzi w grę. Warto w zamian zainwestować w zestaw głośnomówiący. Adekwatnie do sytuacji powinniśmy się zachować także wtedy, gdy dojdzie do wypadku. Udzielenie pomocy poszkodowanym to nasz obowiązek etyczny i prawny.

 

Widzący i widziani

Kiedy włączamy się do ruchu, musimy widzieć jego pozostałych uczestników. Sami także powinniśmy być widoczni. Dlatego oprócz zapewnienia sobie czystej szyby nie możemy zapomnieć o włączeniu wymaganych świateł. Nie zapominajmy, że w Polsce świateł do jazdy dziennej zamiast świateł mijania możemy używać jedynie od świtu do zmierzchu i to tylko przy normalnej przejrzystości powietrza. Pamiętajmy także o właściwej sygnalizacji manewru skręcania poprzez użycie kierunkowskazu. O zasadzie widoczności muszą także pamiętać rowerzyści i piesi, którzy powinni używać odblasków oraz świateł.

 

Bezpieczni pasażerowie

Jako kierowcy zadbajmy o bezpieczeństwo pasażerów, którzy zgodnie z prawem muszą zapinać pasy bezpieczeństwa. W szczególności musimy zatroszczyć się o dzieci mierzące mniej niż 1,5 m, które powinniśmy przewozić w fotelikach. Dopilnujmy, by pasażerowie wysiadali z samochodu od strony chodnika. Podróżować mogą z nami także zwierzęta. Nie zapominajmy w ich przypadku o specjalnych transporterach i antypoślizgowych matach, które zapewnią bezpieczeństwo tak im, jak nam.