Przewodnik dla zmotoryzowanych – Włochy

Włochy to jeden z najbardziej popularnych kierunków wycieczkowych wśród Polaków. Przyciągają zarówno miłośników nadmorskiego wypoczynku, jak i miłośników historii oraz zabytków. Słyną z przyjaznego klimatu i dobrej kuchni, życzliwej atmosfery, a także z przepięknych, zapierających dech w piersiach widoków. Decydując się na podróż do słonecznej Italii samochodem, warto odpowiednio przygotować się do wyjazdu i znać obowiązujące na miejscu przepisy. 

Potrzebne dokumenty

Podróżując samochodem po kraju pizzy koniecznie musimy mieć ze sobą dowód osobisty lub paszport (ważny przez co najmniej trzy miesiące od planowanej daty wyjazdu), prawo jazdy, dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem technicznym oraz ubezpieczenie OC pojazdu. W przypadku poruszania się autem firmowym warto posiadać upoważnienie od firmy leasingowej napisane w języku angielskim. Należy też pamiętać o polisie ubezpieczenia NNW, jak również o dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym.

Przepisy dotyczące prędkości 

We Włoszech w terenie zabudowanym obowiązuje ograniczenie prędkości do 50km/h dla wszystkich pojazdów. Poza terenem zabudowanym auta osobowe mogą przemieszczać się z prędkością do 90 km/h, samochody powyżej 3,5 tony – 80 km/h, natomiast pojazdy z przyczepą tylko 70 km/h. Na drogach ekspresowych dla samochodów osobowych i tych do 3,5 tony ograniczenie prędkości wynosi 110 km/h. Dla pojazdów powyżej 3,5 tony – 80 km/h, a z przyczepą – 70 km/h. Na autostradach dla samochodów osobowych i do 3,5 t obowiązuje ograniczenie do 130 km/h. Kierowcy pojazdów z przyczepą mogą jechać z prędkością do 80 km/h. Przepisy dotyczące prędkości ulegają zaostrzeniu w niesprzyjających warunkach atmosferycznych takich jak mgła czy opady śniegu.

Wyposażenie obowiązkowe

Jadąc do Włoch na wypoczynek lub w celach służbowych obowiązkowo musimy być zaopatrzeni w kamizelki odblaskowe dla kierowcy i wszystkich pasażerów (konieczne jest ich założenie w momencie opuszczenia swojego pojazdu, na przykład z powodu awarii, w szczególności na autostradach). Nieodzowny jest także trójkąt ostrzegawczy (w przypadku pojazdu z przyczepą należy mieć dwa takie trójkąty). Gaśnica oraz apteczka należą do elementów zalecanych, jednakże nieobowiązkowych. Wymagania odnośnie opon są również istotne: stosujemy ogumienie z bieżnikiem 1,6 mm. W okresie od 15 października do 15 kwietnia istnieje obowiązek stosowania opon zimowych (z bieżnikiem 4 mm) oraz posiadania specjalnych łańcuchów na koła. Ostatni przepis obowiązuje tylko w określonych warunkach atmosferycznych i dotyczy dróg z odpowiednim oznakowaniem.

Pasy i światła

Zapięte pasy bezpieczeństwa są obowiązkowe: dotyczy to wszystkich pasażerów pojazdu. Poza terenem zabudowanym nakaz jazdy z włączonymi światłami mijania obowiązuje przez 24h. W terenie zabudowanym – tylko w sytuacjach ograniczonej widoczności, zarówno w dzień, jak i w nocy. Tylne światła przeciwmgielne włączamy tylko wtedy, gdy widoczność spada poniżej 50 m lub też występują intensywne opady deszczu czy śniegu.

Autostrady

Autostrady we Włoszech są płatne. Na tle innych państw europejskich są one stosunkowo drogie. Opłatę za podróżowanie po nich uiszcza się na bramkach zjazdowych, a jej wysokość uzależniona jest od długości pokonanej przez nas trasy. Płatności dokonujemy za pomocą karty, gotówki lub też specjalnymi kartami magnetycznymi VIACARD, które zakupić można w biurze podróży lub na stacjach benzynowych. Posiadacze tej karty obsługiwani są przy osobnych stanowiskach, jest to niezwykle przydatne i praktyczne rozwiązanie w okresie wzmożonego ruchu na autostradzie, szczególnie w okresie wakacyjnym. Jadąc do Italii musimy się liczyć z tym, że płatne są również przejazdy niektórymi tunelami (najbardziej znany Mont Blanc, najdłuższy Frejus oraz najstarszy Grand St.Bernard, a także tunel Munt la Schera). Wzdłuż sieci autostrad znajdują się liczne całodobowe stacje paliw. 

Mandaty 

We Włoszech wykroczenia drogowe są surowo karane. Dotyczy to szczególnie przekroczenia prędkości o więcej niż 40 km/h oraz jazdy pod wpływem alkoholu. W pierwszym przypadku mandat może wynosić ponad 3 000 Euro. Co więcej, jego wysokość wzrasta o 30%, gdy wykroczenie ma miejsce w godzinach nocnych, czyli od 22:00 do 7:00. Za jazdę na podwójnym gazie można otrzymać mandat w wysokości nawet 6 000 Euro (gdy kierowca pojazdu nie wyrazi zgody na badanie alkomatem). Wiąże się to także z 10 punktami karnymi, jak również utratą prawa jazdy na rok. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila. Mandat od 41 do 160 Euro grozi także za jazdę z wystawionym przez okno łokciem. W przypadku otrzymania mandatu musimy zapłacić go na miejscu. Jeżeli zdarzy się taka sytuacja, że nie mamy przy sobie wymaganej kwoty, nasz pojazd zostanie zabrany na płatny parking depozytowy do czasu uregulowania należności.

Dodatkowe informacje

Warto pamiętać o obowiązujących zasadach parkowania. Białą farbą oznaczone są miejsca bezpłatne, jednak w czasie wakacji raczej nie ma co na nie liczyć. Żółte linie oznaczają miejsca, gdzie bezpłatnie mogą zaparkować osoby niepełnosprawne, pojazdy dostawcze i stali mieszkańcy. Niebieską linią zaznaczone są miejsca płatne. Opłatę za postój uiszczamy w parkometrach, w większości przypadków nie jest możliwa płatność kartą. Różowe linie to bezpłatne miejsca parkingowe przeznaczone dla matek z małymi dziećmi lub dla kobiet w ciąży. W dużych włoskich miastach można spotkać strefę limitowanego ruchu drogowego (zona traffico limitato). Na taki obszar mogą wjechać tylko uprawnione pojazdy, uprzednio zgłoszone odpowiednim władzom tego miasta. W strefach centralnych obowiązuje całkowity zakaz parkowania w dni robocze w godzinach od 7:00 do 20:00. We Włoszech cena benzyny jest sporo wyższa niż u nas – 1,6 euro za litr w zależności od miejsca tankowania. Cena gazu jest mniej więcej na poziomie cen w Polsce – około 0,8 euro/m3, natomiast za ropę zapłacimy 1,2 euro za litr.  

Z tym bagażem wiedzy możecie czuć się przygotowani na bezpieczne wakacje w Italii. Pozostaje tylko obrać cel podróży i udać się na pełen wrażeń i atrakcji wypoczynek.