Zimowy must have czyli najbardziej przydatne akcesoria do samochodu

Hu hu ha, hu hu ha, nasza zima… wcale nie musi być zła. Przedstawiamy listę zimowych akcesoriów samochodowych, które przydadzą się każdemu kierowcy w sezonie jesienno-zimowym. Z nimi bez problemu stawisz czoła trudnym warunkom atmosferycznym i bezpiecznie dojedziesz do celu.

Opony

Co powinniście zrobić? W pierwszej kolejności sprawdźcie dokładnie zimówki, które posiadacie. Czy nadają się do użycia świadczy nie tylko głębokość bieżnika oraz brak śladów zużycia, ale również ich wiek. Dziesięcioletnie opony niestety nie nadają się już do jazdy, konieczny będzie zakup nowych. Pamiętajcie: bezpieczeństwo najważniejsze, ryzyko się nie opłaca.

Jak już wiecie zimowe ogumienie zapewnia lepszą przyczepność na śniegu, co przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo. Ocieplenie klimatu i brak śniegu w wielu regionach Polski spowodował, że coraz większą popularnością wśród kierowców cieszą się opony całoroczne. Pamiętajcie jednak, że w rejonach górskich nawet najlepsze opony mogą okazać się niewystarczające. Dlatego koniecznie zaopatrzcie się w specjalne łańcuchy, które w znacznym stopniu ułatwią Wam poruszanie się po śniegu i lodzie.

Łańcuchy śniegowe

Jak z nich korzystać? Najlepiej jeździć łagodnie, płynnie ruszać, starać się nie wprowadzać kół z łańcuchami w poślizg i nie przekraczać prędkości około 50 km/h. Wtedy powinno obyć się bez żadnych problemów. Ważne: jak sama nazwa wskazuje używajcie ich tylko na śniegu lub lodzie, czyli na mało przyczepnym gruncie. Jeżeli stan nawierzchni się poprawi, powinniście je zdjąć lub wybrać ośnieżoną część drogi.

Dywaniki samochodowe

Na rynku dostępne jest kilka wariantów dywaników. Według nas najlepiej zaopatrzyć się w dwa zestawy: gumowe i welurowe. Te pierwsze doskonale sprawdzają się jesienią i zimą, ponieważ chronią wnętrze pojazdu przed zawilgoceniem. Dzięki temu unikniecie zaparowanych szyb oraz nieprzyjemnych zapachów w Waszym samochodzie. Latem polecamy jednak dywaniki welurowe. Wyglądają bardziej elegancko, a szeroka gama kolorystyczna pozwala na dopasowanie ich do tapicerki. Pamiętajcie o odpowiednim zamocowaniu dywaników, aby się nie przesuwały. Większość pojazdów wyposażona jest w fabryczne mocowania. Jeżeli samochód ich nie posiada możecie zamontować je samodzielnie.

Boxy dachowe

To bardzo przydatne akcesoria, które w znaczny sposób powiększają przestrzeń ładunkową pojazdu. Amatorów samochodowych wypraw, zarówno letnich, jak i zimowych, cały czas przybywa. Na szczęście oferta boxów na rynku jest bardzo bogata. Czym się kierować przy wyborze? Weźcie pod uwagę wymiary, sposób mocowania, nośność dachu Waszego auta, sposób otwierania boxu oraz wykończenie.

Zimowe kosmetyki

Pomyślcie o przygotowaniu Waszego auta do zimy odpowiednio wcześniej, zanim temperatura spadnie poniżej zera. Prawidłowa konserwacja najważniejszych elementów w samochodzie oraz zastosowanie odpowiednich kosmetyków pozwoli Wam poradzić sobie ze skutkami srogiej zimy. Co warto kupić? Jedną z największych zimowych udręk jest dla większości kierowców konieczność skrobania zamarzniętych szyb. Odpowiednie preparaty mogą jednak zdziałać cuda. Jeżeli chcecie szybko i skutecznie usunąć lód z szyb Waszego samochodu, musicie zaopatrzyć się w wysokiej jakości odmrażacz. Podczas jego zakupu zwróćcie uwagę na kilka zasadniczych kwestii. A mianowicie: rodzaj (odmrażacz do szyb w sprayu i atomizer – bardziej ekologiczne i pewniejsze w działaniu przy naprawdę niskiej temperaturze), zawartość odtłuszczaczy, widoczność, bezpieczeństwo oraz najważniejszy parametr – zakres temperatur, który informuje w jakiej najniższej temperaturze może zostać zastosowany środek. Na rynku znaleźć możecie odmrażacze działające nawet w temperaturze nawet -60°C.

Przy wyborze płynu zimowego do szyb zwróćcie uwagę czy faktycznie nadaje się na mróz. Na rynku pojawiają się płyny rekomendowane jako zimowe, gdy przyjrzycie się dokładniej informacjom podanym na etykiecie, znajdziecie informację, że można ich używać tylko do np. -10°C. W praktyce taki środek na szybie zamarznie już w temperaturze nieznacznie niższej od zera!

A jak jeździć jesienią i zimą?

BEZPIECZNIE!

Śliska nawierzchnia to największe zagrożenie w sezonie jesienno-zimowym. Pojawia się wraz z pierwszymi przymrozkami, podczas opadów deszczu oraz wtedy, gdy na jezdni zalegają spadające z drzew liście.

Ważne: pamiętajcie, że zimą droga hamowania jest sporo dłuższa niż latem. Jedźcie ostrożniej, utrzymujcie stałą prędkość i gwałtownie nie hamujcie. Delikatnie pokonujcie zakręty, ponieważ gwałtowne wejście w łuk może spowodować wypadnięcie z pasa jezdni lub wpadnięcie w niebezpieczny poślizg. A przede wszystkim zawsze zmniejszajcie prędkość zbliżając się do przejścia dla pieszych.