Kilka ciekawostek o samochodach marki Volkswagen

Czy wiecie, że…

Volkswagen Typu 1 to nic innego jak znany i kochany na całym świecie Garbus. 22 czerwca obchodzony jest „Światowy Dzień Garbusa”. To właśnie wtedy Ferdinand Porsche otrzymał zlecenie na opracowanie prototypu niedrogiego oraz ekonomicznego samochodu. W ciągu 65 lat produkcji wprowadzono około 78 tysięcy najróżniejszych jego modyfikacji.

Łącznie wyprodukowano 21 529 464 Garbusów, z czego 15 444 858 sztuk w Niemczech.

Do połowy 2002 roku Garbus był najlepiej sprzedającym się autem na całym świecie.

Ostatni egzemplarz o przydomku El Rey powstał 31 lipca 2003 roku w Meksyku. Obecnie znajduje się w muzeum w Wolfsburgu. Można w nim również zobaczyć wyprodukowany w całości ze złota milionowy egzemplarz tego auta.

Za jego kierownicą zasiadała znana wszystkim Marilyn Monroe. Jego wizerunek został uwieczniony min. w filmach Stanley’a Kubricka i Woody Allena oraz na okładce jednej z popularnych płyt Beatlesów „Abbey Road”.

Bulli – ciekawostki…

Volkswagen Transporter T1 ma już przeszło 70 lat! Dla Niemców Bulli, dla Polaków Ogórek. To najdłużej produkowany samochód dostawczy na całym świecie.

Powstały cztery wersje tego pojazdu: samochód dostawczy, pojazd specjalny, 8-osobowy mikrobus oraz … obwoźny sklep. Po około roku na bazie Transportera zbudowano nawet karetkę pogotowia.

Kolorowy i zwracający na siebie uwagę odegrał ważną rolę w kulturze masowej jako rozpoznawalny na całym świecie symbol hippisowskiej epoki flower-power w Stanach Zjednoczonych. W 1969 roku podczas festiwalu muzycznego Woodstock wykonano jego zdjęcia z parą siedzącą na dachu. Od tego momentu stał się rozpoznawalną ikoną popkultury.

Do dziś wyprodukowano ponad 13 milionów egzemplarzy tego auta.

Pierwszy elektryk Volkswagena

Volkswagen interesuje się napędem elektrycznym od wielu lat. Pierwszym namacalnym produktem prezentującym efekt jego prac był Volkswagen Elektro-Golf, który powstał w 1976 roku. Wyposażony w silnik o mocy zaledwie 27 koni mechanicznych, połączony ze standardową, czterobiegową manualną skrzynia biegów.

Gdzie znajduje się jedna z najnowocześniejszych fabryk motoryzacyjnych na świecie?

Koncern Volkswagen inwestuje w Polsce od 1993 roku, należące do niego fabryki produkują części oraz auta użytkowe. W październiku 2016 roku w Białężycach pod Wrześnią została otwarta fabryka, w której produkowana jest nowa generacja modelu Crafter. Koszt tej spektakularnej inwestycji to przeszło 800 milionów euro. Powierzchnia zakładu wynosi 220 ha, co odpowiada bagatela 300 boiskom piłkarskim, a liczba zatrudnionych pracowników około 3 tysięcy.

Do końca bieżącego roku z wrzesińskiej fabryki ma wyjechać 1200 e-Crafterów. Ich produkcja wymaga odpowiedniego przeszkolenia pracowników i uzyskania uprawnień elektrycznych do pracy na obwodach elektrycznych o napięciu nie wyższym niż 1kV.

Od 2019 roku zakład zasilany jest energią elektryczną pochodzącą z odnawialnych źródeł energii. Dzięki czemu emisje CO zredukowane zostały o 80%.  Niezbędna do produkcji pojazdów energia elektryczna wytwarzana jest w elektrowniach wodnych i wiatrowych znajdujących się na terenie naszego kraju.

Originalteil Volkswagen Currywurst

Z czego jeszcze słynie koncern Volkswagen? W zakładach produkcyjnych na terenie fabryki w Wolfsburgu umieszczona jest rzeźnia, w której produkowane są kiełbaski, firmowane logo części zamiennych VW-Originalteil, do których dostępny jest ketchup marki Volkswagen. Są one oferowane pracownikom fabryki oraz klientom detalicznym.