Zanim wyruszysz w drogę…

Jazda samochodem to szybki i niezwykle wygodny sposób przemieszczania się z miejsca na miejsce. Zanim jednak wyruszymy w drogę warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów związanych z właściwą pozycją za kierownicą. Zapewnienie odpowiedniej pozycji przyczynia się nie tylko do podniesienia komfortu podróży, ale również naszego bezpieczeństwa. Z naszego artykułu dowiecie się między innymi jak prawidłowo ustawić fotel kierowcy, wysokość pasa bezpieczeństwa czy lusterka, ale także jakie błędy najczęściej popełniają właściciele czterech kółek.

Fotel kierowcy

Na początek zadbajcie o ustawienie fotela kierowcy na odpowiedniej wysokości. Kierowca powinien widzieć wszystko, co dzieje się za przednią szybą, bez specjalnego wychylania głowy. Jego głowa nie może jednak dotykać podsufitki. Powinna znajdować się przynajmniej 10 cm poniżej, aby podczas dachowania nie narażać szyjnego odcinka kręgosłupa oraz głowy na różnego typu urazy lub zranienia.

Ważna jest również odległość siedziska od kierownicy. Jak ją ocenić? Zajmijcie miejsce i wciśnijcie do końca pedał sprzęgła. W takiej pozycji Wasza noga powinna być lekko ugięta w kolanie i co ważne, nie może uciskać brzegu fotela.

Kolejnym krokiem będzie ustawienie oparcia fotela. Nie możecie zarówno leżeć, jak i siedzieć za pionowo. Aby sprawdzić czy poprawnie ustawiliście oparcie, wyprostujcie ręce i nadgarstkami dotknijcie kierownicy. Jeżeli całe plecy przylegają do oparcia, ustawienie jest odpowiednie.

Zagłówek

Szczyt zagłówka powinien być na wysokości czubka głowy albo nawet nieco wyżej. Prawidłowe ustawienie może uchronić Wasze kręgi szyjne przed uszkodzeniem lub złamaniem podczas kolizji drogowej.

Najczęstszym błędem kierowców jest zbyt duże nachylenie siedziska oraz niedopasowanie zagłówka, który chroni głowę przed urazami.

Kierownica

Kierownica nie może zasłaniać Wam liczników oraz kontrolek. Podczas jazdy trzymajcie ją w najszerszym punkcie, Wasze dłonie nie mogą znajdować się jednak powyżej linii barków. Jeżeli zajdzie taka potrzeba skorzystajcie z regulacji pionowej, aby ustawić kierownicę na odpowiedniej wysokości. Średnia odległość jaka powinna dzielić środek kierownicy od klatki piersiowej kierowcy to około 30-40 cm. Tyle właśnie potrzebuje poduszka powietrzna, aby w momencie wypadku zapewnić Wam należytą ochronę.

Pas bezpieczeństwa

Pamiętajcie o zapięciu pasów bezpieczeństwa zanim wyruszycie w podróż. Pas powinien przebiegać dokładnie przez środek ramienia. Jeśli jest inaczej koniecznie skorygujcie jego wysokość. Umiejscowiony za wysoko może przeciąć tętnicę doprowadzającą tlen do mózgu, natomiast zbyt nisko zsunie się z ramienia i w żaden sposób nie spełni swojej funkcji podczas kolizji drogowej. Pamiętajcie, aby pas przylegał do ciała i nie był poskręcany. Jeżeli po jego zapięciu stwierdzicie, że jest zbyt luźny, powinniście dociągnąć go ręcznie w celu eliminacji wszelkich luzów.

W Polsce zapinanie pasów jest obowiązkowe! Kierowcy jadący z niezapiętymi pasami mogą zostać ukarani mandatem w wysokości 100 zł i 2 punktami karnymi.

Lusterka

Kolejny krok to odpowiednie ustawienie lusterek. W lusterku wstecznym powinniście widzieć całą tylną szybę. Lusterka boczne ustawcie tak, aby linia horyzontu znajdowała się na środku. Jeżeli w lusterkach widoczny jest cały bok Waszego auta, należy zmienić ich ustawienie. Odchylcie je mocniej, aby poszerzyć pole widzenia i ograniczyć do minimum tzw. martwe pole. Nowoczesne samochody posiadają rozwiązania ułatwiające ustawianie lusterek i poprawiające ich funkcjonalność, tj. niwelowanie martwych punktów.

Źle ustawione lusterka potęgują zjawisko martwego pola, czyli obszaru wokół pojazdu, który jest niewidoczny dla kierowcy ani w lusterkach bocznych ani w lusterku wstecznym. Nieodpowiednie ustawienie lusterek może spowodować kolizję, szczególnie podczas wyprzedzania.

Przed rozpoczęciem każdej podróży warto zweryfikować czy na pewno ustawienie każdego z wymienionych elementów jest prawidłowe. Pamiętajmy, że prawidłowa pozycja za kierownicą, odpowiednie ustawienie lusterek i zapinanie pasów bezpieczeństwa może uratować nam życie!