Co warto wiedzieć o tempomacie?

Tempomat został wynaleziony przez amerykańskiego inżyniera i mechanika Ralpha Teetora w 1945 roku. Do aut produkowanych seryjnie wprowadzono go w latach 60-tych. Warto z niego korzystać na długich odcinkach trasy oraz przy większych prędkościach. Pomaga nie tylko odpocząć kierowcy, ale również zaoszczędzić paliwo.

Czym jest tempomat, jak działa i czy w ogóle warto go mieć w swoim aucie, przeczytacie w dzisiejszym artykule.

Tempomat, z angielskiego Cruising Control System (w skrócie CCS), to urządzenie elektronicznie sterujące parametrami układu napędowego pojazdu w taki sposób, aby zachować wybraną przez kierowcę prędkość jazdy, niezależnie od warunków zewnętrznych.

Jak działa?

Działanie tempomatu opiera się na zasadzie stałego porównywania rzeczywistej prędkości jazdy z prędkością wybraną przez kierowcę. Przy jakichkolwiek zmianach jednostka sterująca koryguje prędkość rzeczywistą za pomocą elementów nastawczych.

Na podstawie otrzymanych sygnałów z czujnika prędkości jazdy i przełączników, elektroniczna jednostka sterująca przesyła odpowiedni do wprowadzonej prędkości jazdy sygnał do elementu wykonawczego, jakim jest regulator kąta ustawienia przepustnicy.

Jak z niego korzystać?

Po osiągnięciu pożądanej prędkości, wciśnijcie odpowiedni przycisk, który najczęściej znajduje się przy kole kierownicy. Tempomat oznacza się symbolem licznika ze wskazówką. Gdy układ jest aktywny symbol ten pojawi się na wyświetlaczu samochodu. Jeżeli chcecie wyłączyć tempomat wystarczy, wcisnąć pedał hamulca lub sprzęgła. Ze względów bezpieczeństwa nawet najdelikatniejsze dotknięcie pedału hamulca powoduje natychmiastowe wyłączenie tempomatu. Jeżeli natomiast zaczniecie zwiększać prędkość, układ będzie nadal działał, więc po odpuszczeniu pedału gazu, wrócicie do poprzedniej wartości.

Aktywny tempomat ACC

Tzw. inteligentny lub adaptacyjny, pozwala nie tylko na standardowe utrzymywanie prędkości, ale dostosowuje ją do warunków panujących na drodze. Specjalne radary wbudowane w samochodzie oceniają stan drogi i położenie względem innego auta. Tempomat utrzymuje bezpieczną odległość od pojazdu jadącego przed Wami, a gdy zajdzie taka konieczność zmniejsza prędkość. Dzięki systemowi rozpoznawania znaków odczytuje również znajdujące się przy drodze znaki z ograniczeniami prędkości.

Jego praca uzależniona jest od wybranego trybu jazdy. W trybie sportowym, tempomat zmniejsza oraz zwiększa prędkość dynamicznie, natomiast w trybie ekonomicznym i komfortowym, jego działanie jest powolne, ale za to niezwykle płynne.

Zalety tempomatu

  • Aktywny tempomat chroni przed kolizjami, ponieważ monitoruje inne pojazdy na drodze.
  • Umożliwia płynność jazdy.
  • Przyczynia się do niższego spalania, dzięki płynności jazdy.
  • Chroni przed mandatem 🙂 

 

Wady tempomatu

  • Usypia czujność kierowcy.
  • Przydaje się przede wszystkim na drogach szybkiego ruchu, korzystanie w mieście jest mocno utrudnione.

 

Tempomat to nowoczesny system wspomagania kierowcy. Szczególnie polecany jest na długich odcinkach oraz przy większych prędkościach. Pomaga nie tylko odpocząć kierowcy, ale również zaoszczędzić paliwo. Doświadczony kierowca używający tempomatu może zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 10%.