Wielkopolska weekendowo

Wielkopolska to ciekawy i cenny historycznie region, który ma naprawdę bardzo wiele do zaoferowania. Jeśli cenicie sobie niezwykłe atrakcje przyrodnicze to znajdziecie tutaj wiele malowniczych jezior, przy których powstały rezerwaty przyrody i parki krajobrazowe. Oczarować mogą Was również tutejsze zabytki, zamki, muzea czy obiekty sakralne. Pakujcie plecak, wskakujcie do swojego Volkswagena i ruszajcie w trasę 😉 Co warto zobaczyć w pięknej Wielkopolsce? Podpowiadamy!

Poznań – stolica regionu

Na początek historyczny Ostrów Tumski, usytuowany pomiędzy Wartą i Cybiną, to obecnie jedyna w obrębie miasta wyspa na Warcie. Właśnie tu powstało pierwsze w Polsce biskupstwo i tutaj spoczywają pierwsi władcy. Najważniejszym zabytkiem na Ostrowie jest Katedra Św. Apostołów Piotra i Pawła, ale warto zwiedzić jeszcze Pałac Arcybiskupi, Muzeum Archidiecezjalne czy Rezerwat Archeologiczny Genius Loci, w którym będziecie mogli obejrzeć doskonale zachowane konstrukcje wału poznańskiego grodu z X wieku, budowanego przez samego Mieszka I.

Kolejnym ważnym do zaliczenia miejscem jest Stary Rynek, na którym znajduje się przepiękny renesansowy Ratusz, którego początki sięgają XIV wieku, otoczony malowniczymi domkami budniczymi. Codziennie o godzinie 12.00 na Ratuszu odgrywany jest hejnał Poznania, podczas którego trykają się słynne poznańskie koziołki. Tuż za Starym Rynkiem warto zerknąć na Zamek Królewski, który był świadkiem wielu ważnych dla naszego kraju wydarzeń min. toczyły się tutaj walki podczas potopu szwedzkiego. We wnętrzu powstało obecnie Muzeum Sztuk Użytkowych.

Odwiedzając Poznań warto obejrzeć monumentalny Zamek Cesarski. Mimo tego, że powstał na początku XX wieku swym wyglądem przypomina średniowieczne zamki.

Zoo – dla młodszych i starszych

Wyprawa do ogrodu zoologicznego może okazać się strzałem w dziesiątkę, dla osób które kochają i interesują się zwierzętami. Poznańskie Zoo oferuje lekcje tematyczne podczas których lekcje tematyczne połączone z obserwacją żywych zwierząt. Na terenie Zoo znajduje się mini park linowy, plac zabaw oraz darmowa kolejka, którą możecie poruszacie po jego terenie.

Zoo jest otwarte codziennie w godz. 9-19 (kasy i biletomaty do godz. 18) także w weekendy i dni świąteczne. Jeżeli chcecie uniknąć stania w długiej kolejce do kasy, zakupcie bilety wcześniej przez Internet.

Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach

Istniejące od 1974 roku muzeum prezentuje przeszło 4 tysiące eksponatów, udostępnia 2 tysiące publikacji książkowych, a dzięki organizowanym wydarzeniom i wystawom na terenie muzeum promuje pożarnictwo. Możecie w nim obejrzeć bojowe wozy strażackie, które „odpoczywają” po zakończeniu służby, a wśród nich dwa Chevrolety z 1927 roku. Poza wozami na uwagę zasługuje okazały zbiór hełmów strażackich, sztandarów i mundurów oraz sprzęt gaśniczy i ratunkowy. W 2010 roku muzeum wzbogaciło się o pierwszą w Polsce salę interaktywną „Strażacy na ratunek przyrodzie”.

23 maja 2005 roku Koncern Volkswagen przekazał darowiznę w postaci samochodu pożarniczego, który teraz będziecie mogli podziwiać wśród znajdujących się w muzeum eksponatów muzealnych.

Za swoją działalność w 2009 roku Muzeum zostało nagrodzone wyróżnieniem za zajęcie pierwszego miejsca w konkursie organizowanym przez „Głos Wielkopolski” i Marszałka Województwa Wielkopolskiego dla „Największej Atrakcji Turystycznej Wielkopolski”.

Średzka Kolej Powiatowa

Ma już ponad 115 lat! Przetrwała dwie wojny i kilka ustrojów politycznych. Dzisiaj to jedna z większych atrakcji powiatu średzkiego, pomimo tego, że pozostało z niej zaledwie 14 km. To jednak wystarczy, aby przeżyć super przygodę w stylu retro. Podróż w zabytkowych wagonach ciągniętych przez oczywiście zabytkowy parowóz trwa godzinę w jedną stronę, od stacji Środa Wielkopolska Miasto do stacji Zaniemyśl.

Park Dzieje

Kolejna weekendowa propozycja, tym razem na skraju Murowanej Gośliny. To interesujące i zaskakujące miejsce, które bawiąc uczy i ucząc bawi. Na odwiedzających czekają liczne atrakcje, które pozwolą doświadczyć dawnych dziejów, samemu spróbować dawnych rzemiosł oraz podziwiać występy. Do dyspozycji zwiedzających oddano tam sokolarnię, średniowieczne katapulty, ogród bajek oraz mini zoo. Dzieciaki będą mogły też poszukać ukrytego skarbu, wziąć udział w kreatywnych warsztatach lub obejrzeć codzienne widowisko z rycerzami w roli głównej. Największą atrakcją Parku Dzieje jest zachwycające swoim rozmachem widowisko Orzeł i Krzyż, w którym bierze udział 1200 postaci. Do tej pory widowisko obejrzało już ponad 58 tysięcy widzów.

Gniezno, czyli pierwsza stolica Polski

Gniezno to główny punkt Szlaku Piastowskiego, w którym na każdym kroku tchnie najdawniejsza historia naszego państwa. Pełne zabytków ma sporo do zaoferowania odwiedzającym go turystom. Na początek najstarszy zabytek Gniezna gotycki kościół archikatedralny znajdujący się na Wzgórzu Lecha, zwany Matką kościołów polskich. W katedrze znajduje się unikatowy zabytek romańskiej sztuki odlewniczej wykonany za panowania księcia Mieszka III Starego w XII wieku, Drzwi Gnieźnieńskie, przedstawiające życiorys świętego Wojciecha.  Niedaleko katedry warto odwiedzić Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej, a kilka km dalej czeka na turystów ogromne Muzeum Początków Państwa Polskiego.

Kolejnym ważnym do zaliczenia miejscem jest Parowozownia, która z wybudowaną wokół niej infrastrukturą kolejową tworzy kompleks unikatowy w skali europejskiej. Udostępniona dla turystów trasa turystyczna obejmuje przejście pośród najważniejszych budynków kompleksu, jak i wejście do hali wachlarzowej, w której zaaranżowano ekspozycję historyczną.

Na terenie Gniezna znajduje się również kilkanaście parków miejskich. Idealne miejsce na odpoczynek po zwiedzaniu.

Kilka przydatnych dat

  • Weekendowe rejsy tramwajem wodnym – od 5 czerwca do 29 sierpnia w Poznaniu istnieje możliwość wyruszenia w rejs tramwajem wodnym.
  • Królewski Festiwal Artystyczny – od 26 czerwca do 27 sierpnia 2021 roku w różnych zakątkach Gniezna zachwycą Was wieczory wypełnione muzyką, filmem, fotografią czy literaturą.
  • „Droga ku nieznanemu… Śladami wyprawy Lewisa i Clarka na zachód Ameryki” – już tylko do 31 lipca 2021 roku Muzeum Okręgowe w Pile zaprasza do obejrzenia wystawy poświęconej ekspedycji dwóch amerykańskich badaczy Lewisa i Clarka na Zachód kontynentu.
  • #Złap za wiosło! – do końca wakacji miasto Konin zaprasza jeszcze na dwa spływy kajakowe. Celem spływów jest min. zwiększenie aktywności fizycznej, upowszechnienie kajakarstwa oraz promocja walorów turystyczno-krajoznawczych Wielkiej Pętli Wielkopolski.

 

W Wielkopolsce jest bardzo dużo atrakcji turystycznych, o których wielu mieszkańców tego regionu nie ma pojęcia. Mamy nadzieję, że nieco Wam pomogliśmy w wyborze ciekawego miejsca na ciepłe, letnie weekendy. Wskakujcie do swojego Volkswagena, ale przed wyjazdem sprawdźcie jego stan techniczny , aby uniknąć przykrych niespodzianek po drodze. Najlepiej zróbcie to zlecając naprawy i przeglądy w autoryzowanych punktach obsługi.

Udanej wyprawy i przyjemnego zwiedzania…