Przewodnik dla zmotoryzowanych – Niemcy

Niemcy to kraj wielu atrakcji, pięknych widoków, malowniczych miast, monumentalnych zamków oraz Autostadt, czyli miasteczka samochodowego koncernu Volkswagen. Świetny kierunek na spędzenie tegorocznego urlopu dla całej rodziny.

Dokumenty

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Dokumentem uprawniającym do wjazdu na terytorium Republiki Federalnej Niemiec, do 90 dni, jest dowód osobisty lub paszport. Obowiązek posiadania dokumentu tożsamości dotyczy również osób małoletnich. Do prowadzenia pojazdu w Niemczech uprawnia prawo jazdy wydane przez polskie władze. Obowiązkowo musicie zabrać ze sobą potwierdzenie ubezpieczenia OC. Warto zastanowić się nad wykupieniem ubezpieczenia Assistance, dzięki któremu możecie liczyć między innymi na holowanie pojazdu bez ponoszenia dodatkowych kosztów lub na pomoc mechaników. Istotne jest także ubezpieczenie NNW.

Przepisy drogowe w Niemczech

Żeby uniknąć otrzymania mandatu, musicie orientować się w przepisach drogowych obowiązujących na terenie Niemiec. Do najważniejszych z nich należą:

  • obowiązkowe zapinanie pasów bezpieczeństwa,
  • przewożenie dzieci w fotelikach samochodowych,
  • podczas prowadzenia samochodu dopuszczalna jest tylko rozmowa przez zestaw głośnomówiący.

Za ich nieprzestrzeganie słono zapłacicie.  I tak np.:

  • za przekroczenie prędkości w mieście o 10 km/h zapłacicie 30 Euro, w terenie niezabudowanym o 30 km/h aż 80 Euro i stracicie prawo jazdy na 1 miesiąc,
  • za korzystanie z aplikacji ostrzegających przed radarami grozi mandat w wysokości 75 Euro, a za parkowanie w miejscu do tego niewyznaczonym 55 Euro,
  • jazda korytarzem życia to kara 240 Euro,
  • przejechanie na czerwonym świetle grozi mandatem od 90 do 360 Euro,
  • jazda po alkoholu nawet 1500 Euro.

Niemieccy policjanci z jednej strony zawsze służą pomocą potrzebującym, ale z drugiej strony bezwzględnie egzekwują przestrzegania przepisów.

Pandemia

W związku z pandemią COVID-19 podróżowanie jest znacznie utrudnione. Władze poszczególnych krajów nakładają na swoich obywateli poważne ograniczenie dotyczące podróży, w wielu przypadkach są one dużo ostrzejsze niż te, które obowiązują w naszym kraju. Podejmując decyzję o wyjeździe, musicie liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzeniem dodatkowych badań lekarskich.

Wjazd do Niemiec z terenu Unii Europejskiej, strefy Schengen oraz krajów trzecich na tzw. liście pozytywnej nie wymaga posiadania ważnego powodu. Należy jednak przestrzegać przepisów dot. przyjazdu z obszarów ryzyka i liczyć się z obowiązkiem dokonania zgłoszenia wjazdu, wykonania testu na obecność koronawirusa i przebywania w kwarantannie.

Więcej informacji na stronie https://www.einreiseanmeldung.de/#/ oraz na portalu Polska w Niemczech.

Drogi

Niemcy to kraj słynący z jednej z najlepszych sieci drogowych na świecie, łączna ich długość wynosi 13 tys. km. Słynne bezpłatne autostrady kuszą kierowców z całego świata swoim rewelacyjnym stanem i brakiem limitów prędkości. Najbardziej znana i najdłuższa droga to A7, łącząca duńską granicę z austriacką, ma aż 963 km!!!

Co warto obejrzeć? My polecamy:

Berlin

Czyli stolicę Niemiec, cieszącą się mianem jednej z najbardziej otwartych europejskich metropolii. To nowoczesne miasto z Placem Poczdamskim, słynną wieżą telewizyjną i Gmachem Parlamentu Reichstagiem. Miasto oferuje szeroki wachlarz miejsc do zwiedzania. Warto zobaczyć min. najbardziej rozpoznawalny obiekt Bramę Brandenburską, Mitte – centralną dzielnicę Berlina, Wyspę Muzeów wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO czy Muzeum Pergamońskie.

Ile czasu należy poświęcić na zwiedzanie tego miasta? Jeżeli chcecie poznać je trochę dokładniej to tydzień może okazać się niewystarczający. Warto jednak wybrać się tam chociaż na weekend.

Europa-Park w miejscowości Rust

Czyli największy park rozrywki w krajach niemieckojęzycznych i jeden z niewielu czynnych również w zimie. Jest połączeniem lunaparku, licznych stref tematycznych, przepięknych parków i ponad dziesięciu widowisk ze wspaniałym programem, na przykład teatr dla dzieci, rewia na lodzie i teatr rozmaitości dla dzieci i dorosłych. Znajduje się tam największa w Europie kolejka górska „Silver Star”, widoczna z kilkunastu kilometrów.

 

Autostadt

Czyli miasteczko samochodowe koncernu VW, na którego terenie znajduje się muzeum samochodów i centrum obsługi klienta z miejscem odbioru nowych pojazdów. Zlokalizowany obok fabryki Volkswagena w Wolfsburgu. Obowiązkowy punkt do zwiedzenia na liście dla każdego fana motoryzacji. Cały kompleks jest ogromny i podzielony tematycznie. Na terenie Autostadt znajdują się pawilony o fantastycznych kształtach, które reprezentują marki samochodów należących do Grypy Volkswagena, wieża pełna samochodów, na której szczyt można wjechać windą i podziwiać widok okolicy, interaktywne wystawy oraz miejsce do jazdy po trudnym terenie samochodami Volkswagen. Przed wyjazdem warto zapoznać się z informacjami na stronie internetowej Autostadt https://www.autostadt.de/erkunden

Zamek Neuschwanstein

Położony w południowej części Bawarii zamek, zbudowany został na bardzo stromych alpejskich ścianach, nad przełomem rzeki Pöllat. Jest jednym z najbardziej znanych i najczęściej fotografowanych zabytków w całych Niemczech. Odwiedza go w ciągu roku przeszło 1,5 mln turystów. Neuschwanstein jest wzorowany na słynnym zamku Wartburg oraz na legendach o królu Arturze, rycerzach Okrągłego Stołu i poszukiwaniach Świętego Graala. Komnaty zamku, opływające złotem, zdobią freski ukazujące średniowieczne scenki i życie Parsifala, bohatera wielu legend i przyjaciela Króla Artura.

Jezioro Bodeńskie

Czyli trzecie pod względem wielkości jezioro w Europie Środkowej, leżące u podnóża Alp na terenie trzech państw – Niemiec, Austrii oraz Szwajcarii. To jeden z ciekawiej położonych akwenów, otoczony wzgórzami i alpejskimi szczytami. Jezioro Bodeńskie ma powierzchnię 534 km², przy długości linii brzegowej 273 kilometrów. Jest dziś popularnym miejscem wypoczynku wśród turystów. 

Oktoberfest

To największy festyn piwa na świecie, na który przybywa co roku kilka milionów gości.  Odbywa się nieprzerwanie od 1810 roku w bawarskiej stolicy, Monachium. Niestety ze względu na panującą pandemię zapadła decyzja o odwołaniu tego tradycyjnego święta, podobnie zresztą jak zeszłego roku.

Zagraniczny wyjazd samochodem to przyjemność, ale także duża odpowiedzialność za siebie i za wszystkich pasażerów. W związku z tym przed wyjazdem poza granice Polski powinniście odpowiednio zadbać o wszystkie detale wycieczki, zwłaszcza, jeśli decydujecie się ruszyć w trasę własnym samochodem. Koniecznie sprawdźcie stan techniczny Waszego pojazdu, zabierzcie ze sobą wszystkie potrzebne dokumenty oraz zorientujcie się, czy można korzystać z gadżetów, takich jak np. kamera samochodowa, której używania zakazuje prawo drogowe w Niemczech. Zakaz również dotyczy używania urządzeń informujących o punktach kontroli radarowych i fotoradarach.

Udanej wyprawy i przyjemnego zwiedzania…