Różnice między samochodem elektrycznym a hybrydowym

Bardzo wiele osób nie odróżnia aut hybrydowych od samochodów elektrycznych.
W naszym wpisie pokrótce wyjaśniamy, czym różnią się te dwie kategorie pojazdów.

Na całym świecie coraz więcej mówi się o ekologicznym i zrównoważonym transporcie. Pod tym pojęciem kryje się nie tylko troska o środowisko, ale również poszukiwanie jak najlepszych rozwiązań służących mieszkańcom mniejszych i większych miast. Nie sztuką jest zamknięcie ośrodków miejskich przed samochodami, lecz stworzenie odpowiednich warunków do współistnienia zarówno transportu miejskiego, jak i transportu prywatnego. Jednym z ważniejszych działań, które ma na celu wyeliminowanie nadmiernych ilości szkodliwych spalin, jest rozpowszechnienie się napędu elektrycznego w samochodach osobowych.

Podstawowe różnice

Na wstępie warto jednak wspomnieć, że nie każde auto wyposażone w silnik elektryczny można automatycznie uznać za pojazd elektryczny. Sprawa jest jednak tylko z pozoru skomplikowana: jeśli samochód jest wyposażony zarówno w silnik elektryczny, jak i w silnik spalinowy, to mamy do czynienia z hybrydą. W tym przypadku auto może korzystać zarówno z jednego, jak i z drugiego napędu, a część energii, która zużywana jest podczas działania silnika spalinowego – jak chociażby podczas hamowania – układ elektryczny wykorzystuje do naładowania swoich baterii. Pojazdem elektrycznym nazywamy z kolei auto, którego źródłem napędu jest wyłącznie silnik elektryczny – jednym z takich samochodów jest chociażby Volkswagen e-Golf. Jego 300 kilometrów zasięgu oraz różnego rodzaju rozwiazania pozwalające oszczędzać energię w trakcie jazdy sprawiają, że samochód elektryczny Volkswagena jest jednym z częściej spotykanych aut z takim napędem w Polsce.

Budowa elektrycznego pojazdu na przykładzie modelu Volkswagen e-Golf.html

Definicja, a kwestie prawne

Czynnikiem, który sprawił, że zarówno „elektryk” (VW e-Golf oraz e-up!), jak i hybryda VW (VW Golf GTE oraz VW Passat GTE) stały się tak popularne w naszym kraju, była dosyć szeroko dyskutowana oraz komentowana ustawa dotycząca elektromobilności. Zmiany w poszczególnych projektach dokumentu dotyczyły między innymi definicji aut elektrycznych oraz hybrydowych. Trudno się temu dziwić – to właśnie od tego, czy wybrany samochód spełniał wymagania płynące z ustawy, zależało, czy właściciel pojazdu zostanie zwolniony z akcyzy lub też będzie mógł dokonać odpisu amortyzacyjnego. Korzyści finansowe płynące z zakupu takiego wozu, a także rosnąca świadomość ekologiczna konsumentów, stopniowo wpływają na fakt, że obecnie na ulicach największych ośrodków miejskich w Polsce wspomnianych samochodów elektrycznych lub hybrydowych jest naprawdę sporo. Jakże różni się to od sytuacji sprzed niemal dwudziestu lat, gdy kwestia aut z napędem elektrycznym dopiero była w powijakach! Wówczas każde pojawienie się na polskich ulicach pojazdów napędzanych czymś innym, niż silnik spalinowy, uznawane było za nie lada wydarzenie.

Na co zwrócić uwagę kupując ekologiczny samochód?

Dzisiaj na szczęście – co zresztą wyraźnie widać – osoby zastanawiające się nad zakupem samochodu znacznie częściej zwracają się właśnie w stronę aut posiadających silnik elektryczny. Troska o środowisko połączona z chęcią posiadania własnych czterech kółek sprawiają, że ten segment przemysłu motoryzacyjnego z roku na rok jest coraz silniejszy. Jednak pamiętajmy, że każdy zainteresowany nabyciem pojazdu elektrycznego lub hybrydowego typu plug-in powinien zastanowić się, czy w jego najbliższej okolicy znajdują się odpowiednie stacje zapewniające możliwość ładowania ogniw elektrycznych – bez obecności wspomnianych punktów kupno takiego auta zupełnie mija się z celem. Przed zakupem warto również przeanalizować różne modele pojazdów posiadających silnik na prąd: w zależności od naszych potrzeb sprawdźmy zasięg baterii, typ napędu (w przypadku aut hybrydowych), rodzaj ogniw, a także kwestię podstawową w postaci prowadzenia takiego auta. Poruszanie się samochodem, który wyposażony jest w silnik elektryczny znacznie różni się od kierowania spalinowym dwuśladem i nie wszystkim kierowcom może to odpowiadać.

Warto zwrócić uwagę również na niebagatelne detale samochodów elektrycznych, które oferuje Volkswagen.

Umów się na jazdę próbną!

Jeśli chodzi o samochody elektryczne, Centrum Poznań posiada w swoim asortymencie elektryczne lub hybrydowe wersje takich modeli jak Volkswagen up!, Volkswagen Golf czy też Passat. (Wkrótce do tego grona dołączy również nowa, mająca swoją premierę podczas tegorocznych targów Motor Show, Skoda Vision E). Zachęcamy do odwiedzin naszych salonów oraz skorzystania z możliwości jazdy próbnej – wielokrotnie byliśmy świadkami sytuacji, w których kierowcy niemal od razu świetnie odnajdywali się we wspomnianych samochodach. Trudno im się dziwić – poruszanie się autem elektrycznym tudzież hybrydowym ma swój niewątpliwy urok, a mimo rosnącej popularności tego typu pojazdów, nadal ich obecność w przestrzeni miejskiej potrafi zaskoczyć i przykuć uwagę przechodniów. Jednocześnie mamy nadzieję, że na ulicach naszych miast liczba tych ekologicznych samochodów będzie z dnia na dzień rosła – nawet jeśli część osób postrzega je w kategorii modnego gadżetu, to nie da się ukryć, że z każdym sprzedanym autem elektrycznym/hybrydowym robimy kolejny krok ku lepszej przyszłości transportu.

Warto wiedzieć, że salon Volkswagen Centrum Poznań jest jednym z zaledwie kilku salonów zajmujących się sprzedażą hybrydowych i elektrycznych pojazdów.

Od góry: Volkswagen Passat GTE, Volkswagen Up! i Volkswagen e-golf – ekologiczne auta, które są już dostępne w sprzedaży.