Opony zimowe: w jakich krajach obowiązują, czy ich brak wpływa na wysokość odszkodowania? Znamy odpowiedzi!

Zbliża się ten okres, kiedy należy zmienić opony na zimowe. Jak o te opony zadbać, w jakich krajach są one obowiązkowe i czy ich brak może wiązać się z kwotą otrzymanego odszkodowania? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w naszym tekście.

Na razie pogoda nas rozpieszcza: ta jesień jest wyjątkowo ciepła i pozbawiona przymrozków. Tym bardziej powinniśmy być przygotowani na moment, gdy temperatury spadną już poniżej zera. Nie zwlekajmy ze zmianą ogumienia, abyśmy nie zostali przez przypadek niemile zaskoczeni przez aurę.

Trwałość ogumienia, jak o nie dbać?

Dobrze jest jednak wiedzieć, na jakie rzeczy należy zwracać szczególną uwagę, aby zimowe ogumienie służyło nam jak najdłużej. Przede wszystkim warto regularnie kontrolować głębokość i zużycie bieżnika. Przepisy mówią, że opony należy zmienić, gdy wysokość bieżnika wynosi 1,6 mm, jednak w przypadku ogumienia zimowego radzimy dokonać wymiany już przy głębokości bieżnika rzędu 4 mm. Wyważenie kół oraz geometria zawieszenia to również elementy mające niebagatelny wpływ na to, w jakim tempie zużywają się nasze opony, podobnie zresztą jak nasz styl jazdy. W okresie letnim dobrze jest przechowywać opony na felgach w ciemnym miejscu w pozycji leżącej – w ten sposób mamy pewność, że nie dojdzie do żadnych odkształceń.

Zimówki, a rodzaj ubezpieczenia 

O zimowych oponach warto tym bardziej pamiętać, wybierając się na zimowy urlop do Austrii, Czech, Estonii, Finlandii, Słowenii i Szwecji, a także na Litwie, Łotwie i Ukrainie. We wszystkich tych krajach kierowcy mają obowiązek posiadać ogumienie zimowe, natomiast w Norwegii i Szwajcarii takiego obowiązku nie ma, jednak kierowcy mogą liczyć się ze sporymi karami w razie spowodowania wypadku. W Polsce ubiegając się o odszkodowanie z AC może się zdarzyć, że ubezpieczyciel uzna brak opon zimowych za rażące niedbalstwo, a co za tym idzie, wysokość odszkodowania będzie odpowiednio mniejsza. Nieposiadanie ogumienia zimowego nie ma jednak wpływu na odszkodowanie z polisy OC.

Kiedy zdecydować się na opony wielosezonowe?

Niektórzy wolą wybrać opony wielosezonowe zamiast co pół roku zmieniać ogumienie. To jedna z tych kwestii, co do których nie ma jednego słusznego rozwiązania. Przeważnie mówi się, że dwa komplety opon przydają się w szczególności tym kierowcom, którzy w ciągu roku pokonują wiele kilometrów. Natomiast osoby jeżdżące mało mogą wybrać ogumienie wielosezonowe, tym bardziej, że różnice między oponą zimową a wielosezonową, zwłaszcza w naszym klimacie, zacierają się.

Mamy nadzieję, że każdy kierowca zna siebie i swój styl jazdy na tyle, że wie, jakiego typu opona lepiej sprawdzi się w jego przypadku. W żadnym wypadku nie zalecamy jednak jazdy zimą na oponach letnich – tego rodzaju ogumienie zupełnie nie sprawdza się w przypadku śniegu lub lodu na drodze!