Przewodnik dla zmotoryzowanych – Norwegia

Norwegia to niezwykle piękny kraj, nie dziwi więc, że jest tak często odwiedzany przez turystów. Co warto wiedzieć, jadąc tam samochodem? Jakie trzeba mieć przy sobie dokumenty? Ile kosztują autostrady oraz jakie wyposażenie samochodu jest konieczne? Wszystkie te informacje znajdziecie w poniższym artykule. 

Dokumenty

Jadąc do Norwegii potrzebujemy kilku podstawowych dokumentów. Konieczny będzie dowód tożsamości (może to być dowód osobisty lub paszport ważny minimum trzy miesiące dłużej niż planowany okres pobytu), a także dowód rejestracyjny oraz dowód ubezpieczenia pojazdu. Jeżeli chcemy wynająć samochód, nasze prawo jazdy musi być ważne przynajmniej od roku. Ważna informacja – przy wymianie walut oraz podczas dokonywania płatności kartą płatniczą lub kredytową wydaną poza Skandynawią należy okazać dokument tożsamości. 

Przepisy drogowe 

W Norwegii na autostradach i niektórych drogach dwupasmowych dopuszczalna prędkość wynosi 100 km/h. Ograniczenie prędkości na zwykłych drogach to 80 km/h, z wyjątkiem terenów zabudowanych, gdzie można poruszać się z prędkością do 50 km/h. Na niektórych obszarach mieszkalnych ograniczenie prędkości może wynosić 30 km/h. Niekorzystne warunki, takie jak niska widoczność lub śliska nawierzchnia, wymagają zachowania zwiększonej ostrożności podczas prowadzenia samochodu. Pojazdy o wadze powyżej 3,5 tony oraz samochody z przyczepami kempingowymi bez względu na ograniczenia lokalne, nie mogą przekraczać 80 km/h. W przypadku, gdy taka przyczepa nie jest wyposażona w hamulce, maksymalna prędkość to tylko 60 km/h.

W Norwegii nie ma tolerancji co do przekraczanej prędkości. Nawet jeżeli przekroczymy ją tylko o 1 km/h, musimy liczyć się z mandatem. Kary dla kierowców niestosujących się do przepisów ruchu drogowego są bardzo wysokie. Mandat za przekroczenie dozwolonej prędkości o 30 km/h wynosi 10 000 NOK. Przekroczenie prędkości o więcej niż 30 km/h powoduje utratę prawa jazdy i odholowanie samochodu.

Autostrady i tunele

Autostrady w Norwegii są w dobrym stanie i, co ważne, nie są prawie w ogóle zakorkowane. Od ponad 70 lat pobierane są opłaty za przejazd po autostradach i w tunelach. Główne drogi należą do tak zwanej europejskiej sieci autostrad, łączącej kilkanaście miast, regionów i krajów na całym kontynencie. Drogi krajowe, szczególnie na terenach górskich, są bardzo urokliwe i malownicze, charakteryzują się przyjazną turystom infrastrukturą, znajdują się przy nich liczne punkty widokowe. Niektóre z nich zostały nazwane Norweskimi Szlakami Scenicznymi. Trasy te obejmują przeszło dwa tysiące kilometrów i są rozlokowane przede wszystkim na zachodnich fiordach oraz w górach Norwegii Południowej.

Wyposażenie 

W Norwegii posiadanie trójkąta ostrzegawczego jest obowiązkowe dla wszystkich pojazdów z wyjątkiem motocykli. Natomiast kamizelka odblaskowa oraz apteczka nie jest obowiązkowa, jednakże warto zawsze mieć je ze sobą. Pojazd z przyczepą kempingową musi być koniecznie wyposażony w specjalne lusterka wsteczne. Nie jest obowiązkowe posiadanie linki holowniczej, dodatkowego kompletu żarówek oraz gaśnicy.

Zimą wszystkich kierowców obowiązuje jazda na oponach zimowych. Grubość bieżnika opony letniej musi wynosić minimum 1,6 mm, natomiast w przypadku opon zimowych co najmniej 3 mm. Od 1 listopada do pierwszej niedzieli po Wielkanocy można używać opon kolcowanych. W gminie Nordland, Finnmark oraz Troms takie opony mogą być używane od 15 października do 1 maja. Opon kolcowanych poza ww. okresami można używać, jeżeli wymagają tego warunki panujące na drodze. W przypadku samochodów, które ważą mniej niż 3,5 tony, wszystkie koła muszą być wyposażone w takie opony.  Jeżeli nawierzchnia jest oblodzona wszystkie pojazdy o wadze 3,5 tony lub więcej muszą być wyposażone w specjalne łańcuchy śniegowe. Policja w okresie zimowym ma prawo zabronić kontynuowania jazdy pojazdem w przypadku braku prawidłowych zimowych opon lub łańcuchów.

No to w drogę!

Musimy pamiętać, że Norwegowie to bardzo ułożony naród. Dbają o bezpieczeństwo, a zasady ruchu drogowego są dla nich bardzo istotne. Jeśli będziemy przestrzegać wszystkich zasad, to unikniemy wszelkich nieprzyjemności i będziemy mogli skupić się na tym, co najważniejsze – na przyjemności z podróżowania. Udanego wypoczynku!