Naładuj akumulatory na cały rok…

Góry to miejsce, gdzie zwykłe wędrówki i spacery dają mnóstwo pozytywnych doznań. Każdy słyszał o ładowaniu akumulatorów. To właśnie tam, wysoko, oderwani od szarej, niekiedy ponurej rzeczywistości możecie naładować się pozytywną energią, która pozwoli Wam żyć inaczej po powrocie do domu. Każdy, kto pokochał góry, wie jak pozytywnego kopa można otrzymać przebywając wśród ulubionych szczytów i dolin.

A my polecamy Kotlinę Kłodzką w Polsce.

Kotlina Kłodzka położona jest w Sudetach Środkowych, otoczona przez Góry Bardzkie, Wzgórza Włodzickie, Wzgórza Ścinawskie, Góry Stołowe, Góry Bystrzyckie, Góry Złote i Masyw Śnieżnika. Wraz z nimi tworzy krainę historyczną zwaną Ziemią Kłodzką.

Kłodzko

Kłodzko to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miast Dolnego Śląska z bogatą ponad 1000-letnią historią, w której swoją obecność zaznaczyli Niemcy, Czesi oraz Polacy. Te trzy kultury mocno wpłynęły na rozwój całego miasta, jego życie gospodarcze, społeczne oraz na jego charakter i kształt. Wspaniała architektura, zabytki, znane dzieła sztuki i współczesne wydarzenia, to wszystko tworzy dziś niepowtarzalny klimat Kłodzka, miasta niezwykle gościnnego, otwartego i bardzo przyjaznego. Kłodzko bywa czasem nazywane małą Pragą, według nas nie ma w tym określeniu przesady. Skojarzenia z Pragą przywołuje między innymi kamienny most gotycki św. Jana nad rzeką Młynówką, który zdobią barokowe figury świętych ustawione na balustradach. Most łączy ze sobą Wyspę Piasek i staromiejską część Kłodzka na Fortecznej Górze z rynkiem i twierdzą, stanowiąc część jednej z głównych dróg komunikacyjnych tej części miasta. Dla ruchu kołowego most jest zamknięty. Decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków z dnia 25 listopada 1949 roku został on wpisany do rejestru zabytków. Najbardziej znanym zabytkiem Kłodzka jest słynna twierdza górująca nad Starym Miastem. Powstała na przełomie XVII i XVIII wieku budowla pełniła również funkcję więzienia, a w czasie drugiej wojny była filią obozu Gross-Rosen. Dziś można ją zwiedzać, do wyboru macie różne warianty trasy (dla bardziej odważnych zwiedzanie nocne i wąskie podziemne labirynty, w których temperatura powietrza wynosi zawsze 6 stopni Celsjusza).

Najbliższe przejścia graniczne samochodowe do Republiki Czeskiej to Kudowa Słone – Nachod, Boboszów – Dolna Lipka oraz Tłumaczów – Otolice.

Błędne Skały

Błędne Skały to zapierający dech w piersiach labirynt ogromnych bloków skalnych na wysokości 853 m n.p.m. Ze względu na niezwykłość oraz niebywałą unikalność tego miejsca, stał się rezerwatem przyrody. Stykające się ze sobą bloki skalne tworzą kilkusetmetrową malowniczą trasę turystyczną, gdzie miejscami trzeba przeciskać się między bardzo wąskimi szczelinami skalnymi. Wysokość ścian korytarzy waha się od 7 do 10 metrów. Na miejsce możecie dostać się w niecałe trzy godziny bardzo malowniczymi szlakami z Kudowy Zdroju. Do wyboru jest główny szlak czerwony – to na nim odnajdziecie najbardziej widowiskowe i najciekawsze miejsca regionu lub zielony (według nas nieco mniej atrakcyjny). Wycieczkę możecie zacząć też w pobliskim Karłowie – to dwie godziny drogi średnim tempem.

Szczeliniec Wielki

Szczeliniec Wielki to najbardziej popularne wśród turystów i zarazem najwyższe wzniesienie Gór Stołowych. Dotrzecie tam od strony wsi Karłów (12 km od Kudowy Zdroju). Na sam szczyt prowadzi nietypowa droga składająca się z aż 665 wysokich kamiennych stopni.  Na samej górze znajduje się szeroki taras widokowy na  malowniczą Kotlinę Kłodzką. Najwyższy punkt pasma znajduje się na wysokości 919 m n.p.m. W okresie turystycznym wstęp na teren rezerwatu, który obejmuje szczytowe partie góry, jest płatny.

Kaplica Czaszek

Pomysłodawcą tego jedynego w swoim rodzaju obiektu w Polsce był proboszcz parafii, który przerażony liczbą ofiar wojen śląskich oraz chorób zakaźnych, z pomocą parafian wybudował jeden pokaźny grobowiec. Jego budowa trwała przeszło osiem lat. Obecnie znajduje się w nim około trzech tysięcy ludzkich kości oraz czaszek. Każdego roku o północy z 14 na 15 sierpnia, odprawiana jest msza święta za wszystkich spoczywających w kaplicy.

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

Jest to najdłuższa i najładniejsza jaskinia w całych Sudetach (przeszło 5 km). Nazwę nadano jej od znalezionych w środku szczątków niedźwiedzi pochodzących z epoki lodowcowej. W środkowej części jaskini wytyczono oświetloną, dość szeroką trasę turystyczną o długości prawie 400 metrów. Podczas jej zwiedzania możecie podziwiać niezwykle fantazyjne stalaktyty, stalagmity, liczne kaskady oraz inne formy naciekowe. Najbardziej niesamowitą częścią trasy jest Sala Pałacowa i Korytarz Stalaktytowy z uroczym mostkiem i malutkimi jeziorkami.

Ciekawostka

Ziemia Kłodzka pojawiała się kilkakrotnie w literaturze oraz w filmie. Niedaleko Nowej Rudy rozgrywa się akcja powieści znanej wszystkim noblistki Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Kręcono tutaj również liczne filmy i seriale, między innymi „Czterej pancerni i pies”, „Boża podszewka”, „Pokot” oraz „Szczęście świata”. Stworzono nawet specjalny szlak turystyczny wiodący poprzez filmowe lokalizacje.

Góry to piękno i harmonia stworzona bez ingerencji człowieka. To miejsce, gdzie można kontemplować cudy natury i wędrować bez końca, bez ludzi i zgiełku. Atrakcje Kotliny Kłodzkiej przyciągają turystów z różnych części kraju oraz zagranicy. Góry Stołowe, stare zamki z bogatą historią, rezerwaty dzikiej przyrody, liczne muzea oraz piękne stoki narciarskie Zieleńca i Gór Orlickich to tylko namiastka tego, co oferuje ten region. Góry Stołowe posiadają najbardziej rozbudowaną sieć pieszych szlaków turystycznych spośród wszystkich pasm górskich w Sudetach, ich łączna długość wynosi przeszło 120 km.

Z górskimi pozdrowieniami 🙂