Wybór pierwszego samochodu dla świeżo upieczonego posiadacza prawa jazdy bywa trudny, dlatego przyglądamy się bieżącej ofercie, aby znaleźć najlepsze propozycje.
Na rynku samochodów nowych i używanych aż roi się od różnorakich modeli. W tej sytuacji kierowca, który dopiero co zdobył uprawnienia do kierowania pojazdami i który chce nabyć swoje pierwsze auto, ma nie lada problem. Wychodząc mu naprzeciw, w tym wpisie chcemy ułatwić wszystkim młodym kierowcom podjęcie takiej decyzji – w końcu jest to dosyć poważny wydatek. Na co przede wszystkim zwrócić uwagę? Przyjrzyjmy się poszczególnym parametrom i marką.
Jaki samochód kupić? – cechy dobrego auta
Jednym z najważniejszych wyznaczników powinna być wielkość samochodu. Chyba każdy pamięta swoje pierwsze chwile za kółkiem – gdy nie byliśmy jeszcze wprawieni w kierowaniu autem, duże problemy stanowiło dla nas wyczucie pojazdu. To właśnie dlatego dobrze jest na swój pierwszy samochód wybrać coś małego i zwrotnego. W tej roli bardzo dobrze sprawdzą się samochody takie jak Skoda Fabia, Skoda Citigo, Seat Mii lub Volkswagen Up!
Skoda Citigo – jak sama nazwa wskazuje model czeskiej marki świetnie sprawdzi się podczas wojaży w zatłoczonych miastach – bardzo łatwo nim zaparkować. Citigo wyróżnia również wysoki poziom bezpieczeństwa. Nadwozie Citigo zostało zaprojektowane tak, by w razie wypadku pochłaniać maksimum energii zdarzenia, by ochronić przed nią pasażerów. Citigo posiada też wbudowany system City Safe Drave z funkcją hamowania awaryjnego, system ESP pomagający zachować kontrolę nad autem na śliskich nawierzchniach oraz boczne poduszki bezpieczeństwa.
Skoda Fabia – to model czeskiej marki, który sprzedaje się jak świeże bułeczki. W minionym 2017 roku Skoda Fabia znalazła się na drugim miejscu najczęściej kupowanych aut w Polsce. Model swoją premierę miał sporo lat temu, ale dzięki sporej możliwości indywidualizacji (122 sposoby!) wciąż dla wielu jest nr 1. To, co jednak najbardziej przekonuje do zakupu Fabii jest maksimum bezpieczeństwa. Ten model Skody otrzymał maksymalną notę 5 gwiazdek w testach zderzeniowych Euro NCAP. Oprócz tego auto jest przestronne, pojemne i bardzo wydajne – zużycie paliwa wynosi od 3,7 do 5,9 l/100 km.
Seat Mii – to kolejny model, który otrzymał maksymalną ilość gwiazdek w testach Euro NCAP. Wysoki poziom zapewnia Asystent Bezpieczeństwa oraz Asystent Podjazdu Hill Hold Control, który chroni przed cofaniem podczas ruszania na wzniesieniu. Seat Mii posiada też nie tak często spotykane diody LED, które zapewniają maksimum widoczności podczas jazdy dziennej. Tym, co wyróżnia Seata Mii na tle konkurencji jest z pewnością nowoczesny wygląd (możliwość wstawienia szyberdachu i obić, które strukturą łudząco przypominają dżins).
Volkswagen Up! – auto niewielkich rozmiarów, które pomieści nawet 4 pasażerów i mnóstwo technologicznych rozwiązań! Model UP! posiada funkcję awaryjnego hamowania, asystenta parkowania – System ParkPilot, czujnik deszczu, sekwencyjną przekładnię manualną ASG, która pozwala na automatyczną redukcję biegów, a nawet 300- watowy system nagłaśniający beats. Wolkswagen Up! ma osiągi porównywalne z pierwszym Golfem GTI – potrafi przyspieszyć od 0 do 100 km/h w 9,9 sekundy! VW Up! to samochód idealny dla młodych gadżeciarzy i osób lubiących zaznaczać swój gust. W VW Up! mamy do wyboru 13 kolorów nadwozia, 10 rodzajów wystroju deski rozdzielczej (z możliwością spersonalizowanego nadruku w technologii In-Modul-Labeling) i 3 kolory dachu.
Jaki samochód do 20 tys. zł?
Większość świeżo upieczonych kierowców nie dysponuje dużą gotówką. Najczęstsze zapytania dotyczą zwykle samochodów do 20 tys. złotych. Oczywiście to cena, która możliwa jest do wynegocjowania wyłącznie w przypadku aut używanych. Jednak nie oznacz to, że musimy od razu przekreślić swoje marzenia o posiadaniu nowego, “salonowego” auta. Obecnie większość salonów samochodowych umożliwia zakup na raty.
Podsumowanie
Pamiętajmy, żeby wybierając auto dla siebie, nie opierać się wyłącznie na sugestiach rodziny i znajomych. Owszem, ich opinie powinny nam pomagać w podjęciu decyzji, ale ostatecznie to my, a nie oni, będziemy jeździć wybranym samochodem. Sprawdźmy więc przed zakupem, czy wygodnie się nam do niego wsiada i wysiada, czy pozycja za kierownicą jest komfortowa, czy nie przeszkadza nam próg załadunkowy w bagażniku. To dosyć proste rzeczy, z którymi będziemy mieli do czynienia podczas regularnego korzystania z samochodu. Nie zapominajmy więc o nich i miejmy je na uwadze.
Mamy nadzieję, że kilka naszych porad pomoże Wam podjąć ostateczną decyzję – pierwszy samochód kupuje się przecież tylko raz w życiu!