Jak zapakować się na wakacje? 5 praktycznych wskazówek

Jadąc na urlop zazwyczaj wykorzystujemy przestrzeń bagażową samochodu w maksymalnym stopniu. Niestety, nie wszyscy kierowcy wiedzą, w jaki sposób należy umieścić bagaże w aucie, aby nie stanowiły one zagrożenia dla pasażerów. Przedstawiamy podstawowe zasady pakowania się przed wyjazdem.

1. Ciężkie przedmioty włóż na spód

Bagaże, które są największe i najcięższe umieszczamy na samym dole. Nie układamy takich ładunków na sobie, lecz jeden obok drugiego – w ten sposób będą się wzajemnie trzymać, dzięki czemu unikniemy przesuwania się przedmiotów w bagażniku. Jeśli w naszym aucie znajdują się specjalne uchwyty, wykorzystajmy je do zabezpieczenia ciężkich przedmiotów za pomocą taśm lub siatki.

2. Trzymaj się zasady piramidy

Przy umieszczaniu bagażu w przestrzeni bagażowej trzymajmy się zasady piramidy: z każdym rosnącym poziomem rzeczy powinno być coraz mniej. Pamiętajmy również, że kilkanaście mniejszych walizek lub toreb znacznie łatwiej ułożyć, niż kilka dużych. Podczas pakowania sprawdźmy też różne warianty ułożenia bagaży, aby znaleźć optymalny sposób rozłożenia przedmiotów.

3. Unikaj luźnego rozstawienia przedmiotów

Nie składamy foteli – zaryglowane oparcie kanapy stanowi podczas wypadku dodatkowe zabezpieczenie części pasażerskiej przed przemieszczaniem się bagaży. Pamiętajmy, że absolutnie nic nie powinno się znajdować na półce, która oddziela kabinę od bagażnika! Jeśli załadowane rzeczy znajdują się powyżej linii oparcia, pozbywamy się półki i używamy specjalnej siatki zabezpieczającej. Miękkie przedmioty – koce, śpiwory, ręczniki – świetnie nadają się do użycia jako klin będący dodatkowym zabezpieczeniem przed przesuwaniem się cięższych pakunków.

4. Nie trzymaj zbyt wielu przedmiotów wewnątrz kabiny

Wszystkie potrzebne rzeczy takie jak trójkąt ostrzegawczy, apteczka, kamizelka odblaskowa, ale też woda czy kanapki, układamy na wierzchu, aby dostęp do nich w razie postoju nie był utrudniony. Jak najmniej przedmiotów trzymamy wewnątrz kabiny, ponieważ podczas wypadku mogą one zmienić się w śmiercionośną broń. Jeśli już musimy coś ułożyć w kabinie pasażerskiej, umieśćmy to w jakimś schowku, pod fotelami lub zabezpieczmy dany przedmiot za pomocą pasów.