Wakacyjne wyprawy szlakiem Skody, Seata i Volkswagena

Jeśli szukacie pomysłu na to, gdzie wybrać się na urlop, świetną inspiracją mogą okazać się marki koncernu Volkswagena – geograficzne powiązania niektórych modeli są naprawdę ciekawe! Przedstawiamy kilka miejsc, które warto odwiedzić w te wakacje.

Szlakiem Volskwagena

Zaczniemy od Volkswagena – niektóre modele w gamie zawdzięczają swoje nazwy od różnych wiatrów oraz prądów morskich. Ot, chociażby Golf, którego nazwa wcale nie wzięła się od sportu, lecz od Prądu Zatokowego zwanego również Golfsztromem. Płynie on wzdłuż wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, aby następnie lekko odbić w kierunku kanadyjskiej Nowej Fundlandii. Zielone przestrzenie, spokój oraz umiarkowany klimat, który charakteryzuje ten obszar Kanady, to zaledwie część powodów, dla których warto zobaczyć Nową Funlandię! VW Polo również zaczerpnął swoją nazwę od wiatru zamiast od sportu – model ten zawdzięcza swoje imię wiatrom polarnym. Utrzymujące się temperatury sprawiają, że wyprawa na koło podbiegunowe jawi się jako idealny sposób na ucieczkę od upału…

Zahaczyliśmy już o Amerykę, więc przeskakujemy bezpośrednio do Kalifornii. Z tym regionem związane są dwa modele marki: Jetta oraz Santana. Nazwa pierwszego z nich pochodzi od jet streams, czyli prądów strumieniowych spotykanych na wybrzeżu USA, natomiast Santana to skrócona Santa Ana – takie imię nosi wiatr wiejący w południowej Kalifornii. Mimo że wspomniane wiatry potrafią być dosyć silne, to jednak jest to zaledwie mały minus w porównaniu z amerykańskim luzem i atmosferą, które możemy spotkać w tej części Ameryki!

Kto jednak nie chce się ruszać z Europy, ten również znajdzie dla siebie inspirację wśród aut Volkswagena. W akwenie morza Śródziemnego znajdziemy dwa szczególne wiatry: borę oraz sirocco. Pierwszy z nich spotkamy przede wszystkim na chorwackim wybrzeżu, podczas gdy drugi obecny jest na całym śródziemnomorskim obszarze. Ze wszystkim krajów śródziemnomorskich my w szczególności polecamy uroczą Maltę! Mamy jednocześnie nadzieję, że zarówno w Chorwacji, jak i na Malcie właśnie, spotkacie na drogach VW Borę i VW Scirocco.

Szlakiem Seata 

Będąc już w ciepłych europejskich krajach znajdujących się nad morzem Śródziemnym, możemy przenieść się do słonecznej Hiszpanii, ojczyzny Seata. Startujemy od Grenady, gdzie znajduje się Alhambra – zespół pałacowy. Alhambra powstała między XIII a XIV i była twierdzą mauretańskich kalifów. Jest jednym z najpiękniejszych zabytków arabskiego budownictwa, które znajdują się w Europie. W 1984 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Kolejnym miastem, które warto odwiedzić, jest Toledo. Dziesiątki pięknych zabytków, z twierdzą Alkazar i Katedrą Najświętszej Marii Panny na czele, oraz oszałamiające krajobrazy to główne powody, dla których zdecydowanie warto rozważyć urlop w tym mieście. Historyczne miasto Toledo również znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO (od 1986 roku).

A może zamiast zwiedzać, wolicie się rozerwać? W tym wypadku koniecznie musicie wpaść na Ibizę! To trzecia pod względem wielkości wyspa archipelagu Baleary: turyści wybierają Ibizę nie tylko ze względu na przepiękne plaże i legendarną klubową historię, ale także z powodu licznych fortyfikacji, uroczych uliczek oraz przepięknych zabytków. Skoro była już Ibiza, to czas na Kordobę! To miasto położone w Andaluzji słynie nie tylko z unikalnych zabytków pokroju meczetu Mezquita, czy też fortyfikacji Alcazar, ale także z najwyższych temperatur w Hiszpanii i Europie – sięgają one w lipcu i sierpniu nawet do 37 stopni Celcjusza! Co ciekawe, wśród miast partnerskich Kordoby znajdziemy… dwie inne Cordoby. Jedna z nich znajduje się w Argentynie, natomiast druga położona jest w Meksyku.

Kolejnym miastem na naszej liście miejsc wartych odwiedzenia jest León. To stolica prowincji o tej samej nazwie i, podobnie jak Kordoba, jego miastem partnerskim również jest… León, położony w Meksyku. Wśród zabytków tego miasta znajdziemy nie tylko wiele budowli sakralnych, ale także przepiękny ratusz oraz mury obronne. A może urokliwa Altea? Jej doskonałe położenie nad Morzem Śródziemnym w połączeniu z pięknymi plażami sprawia, że miasto bardzo chętnie odwiedzane jest przez turystów. Co ciekawe, jednym z partnerskich miast Altei jest… polska Chojna!

Waszej uwadze polecamy także miasteczko Ateca, które znajduje się w hiszpańskiej prowincji Saragossa Swoją drogą, czy mamy tutaj fanów “Rękopisu znalezionego w Saragossie”? Miasto, o którym mówimy, znane jest z produkcji czekolady, ale również z uprawy jabłek, winogron, migdałów oraz czereśni. Pochodzą stąd również wyśmienite wina!

Podążając za Skodą

Skodową część wakacyjnych wypraw zainspirowały zdjęcia poszczególnych modeli w różnych zakątkach świata, a dokładniej ta retrofotografia z dawnego Berlina.

Modele Skody można było spotkać na sesjach zdjęciowych nie tylko w największych europejskich miastach, ale nawet w Dakarze! Romantyczny Paryż, rowerowa Kopenhaga, finansowo-wystawowy Frankfurt, pełna zabytków Florencja oraz kulturalna Bratysława – każde z tych miast różni się swoim charakterem, co sprawia, że podróżnicy i turyści podążający skodowym szlakiem zdecydowanie znajdą coś dla siebie.

Wszystkim szukającym pomysłu na wakacje polecamy również same Czechy: Liberec ze swoim aquaparkiem, Karlštejn i jego przepiękny gotycki zamek o tej samej nazwie, polsko-czeski Cieszyn, malownicze Prachowskie Skały, Czeskie Budziejowice, skąd pochodzi piwo Budweiser, kulturalny Czeski Krumlov… To zaledwie część tego, co można zobaczyć u naszych południowych sąsiadów. Pamiętajmy przy tym, że jest to znacznie mniejszy kraj, niż Polska, a co za tym idzie, możemy w ciągu naszego wyjazdu zwiedzić znacznie więcej miejsc, niż nam się może wydawać.

Jednak niezależnie od tego, jaki kraj i miasto wybierzecie jako cel swojej podróży, mamy nadzieję, że Wasze wakacje będą udane – póki pogoda sprzyja, warto gdzieś wyruszyć i zobaczyć trochę świata!