Seat Centrum Poznań na premierze filmu “Dywizjon 303. Historia prawdziwa”

W ubiegły czwartek mieliśmy okazję uczestniczyć w premierze najnowszego polskiego filmu “Dywizjon 303. Historia prawdziwa”. Seat Centrum Poznań był jednym ze sponsorów tego nietuzinkowego wydarzenia.

Premiera z udziałem aktorów odbyła się tylko w dwóch polskich miastach w Warszawie oraz Poznaniu. Wydarzenie miało miejsce w Multikinie w Starym Browarze i było dość kameralne – wejść mogli na nie jedynie widzowie posiadający zaproszenia, które notabene można było wygrać w naszym facebookowym konkursie.

“Dywizjon 303. Historia prawdziwa” opowiada o polskich lotnikach walczących podczas II wojny światowej w ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii, którzy początkowo niedoceniani z czasem stają się legendą. Film powstał na podstawie książki “Dywizjon 303” autorstwa polskiego podróżnika Arkadego Fiedlera, który miał okazję poznać pilotów tej legendarnej jednostki. Książka skupia się na ostatnich tygodniach bitwy o Anglię oraz kilku tygodniach po jej rozstrzygnięciu. Dzieło A. Fidlera ukazało się w 1940 r. i przez długi czas wpisane było do kanonu lektur szkolnych. Tych, którzy jeszcze jej nie czytali zapraszamy do nadrobienia zaległości lub obejrzenia filmu 😉 Dlatego zamiast zdradzać tajniki fabuły, skupimy się na samym wydarzeniu.

Na wstępie czekał na gości Maciej Dowbor, który zdradził kilka szczegółów dotyczących filmu i jego ekipy. Po tym krótkim wystąpieniu widzowie udali się do sal, gdzie przywitał ich aktor Maciej Zakościelny.

Po seansie widzowie udali się do lobby, gdzie można było coś przekąsić. Na umieszczonej po środku scenie stali grający w “Dywizjonie 303” aktorzy: Antoni Królikowski (filmowy Tolo), Anna Prus (Jagoda), wspomniany już Maciej Zakościelny (Zumbach) oraz twórcy obrazu – reżyser Denis Delić oraz producent i scenarzysta w jednej osobie, Jacek Samojłowicz. Obsada filmu opowiadała o poszczególnych etapach tworzenia produkcji, podzieliła się również swoimi wrażeniami na temat samolotów, które miała okazję zobaczyć podczas pobytu na planie, a także poza nim. Poniżej kilka zdjęć z lotniska, gdzie nasz pracownik Paweł, który woził ekipę po zakamarkach Poznania Seatem Alhambmrą, miał okazję obejrzeć stare maszyny lotnicze i ich podniebne manewry.

Kolejnym ważnym punktem wydarzenia było pojawienie się Pana Marka Fidlera, syna Arkadego Fidlera, który bardzo pochlebnie wypowiedział się o filmie i zapraszał do odwiedzenia muzeum stworzonego na cześć jego dziadka, które mieści się nieopodal Poznania, w Puszczykówku.

Po zaspokojeniu swej ciekawości na temat “Dywizjonu 303” widzowie mieli okazję zrobić sobie zdjęcie z aktorami i poprosić ich o autograf. Nam udało się zdobyć autograf Macieja Zakościelnego i Antoniego Królikowskiego aż na 3 plakatach, które z pewnością rozdysponujemy w naszych mediach społecznościowych (Jeśli chcecie je zdobyć, wystarczy nas obserwować).

Premiera filmu “Dywizjon 303” była bardzo ekscytującym doświadczeniem, które na długo pozostanie w naszej pamięci. Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz będziemy mogli przyczynić się do powstania tego typu wydarzenia.