Jak być bezpiecznym na drodze? – przypominamy 6 podstawowych zasad

Dzieci wróciły do szkoły, studenci wracają na uczelnie, pracownicy wracają z urlopów – wszystko to sprawia, że na drogach i ulicach jest znacznie tłoczniej. W jaki sposób możemy wspólnie zadbać o bezpieczeństwo, aby spokojnie dotrzeć do celu? O tym dowiecie się z tego wpisu.

O bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg musimy dbać wspólnie – nie możemy być egoistami, którzy swój komfort stawiają ponad komfort innych. Niezależnie od tego, czy jesteśmy pieszymi, rowerzystami, jedziemy samochodem czy też komunikacją miejską, musimy pamiętać o pewnych rzeczach, które sprawią, że zminimalizujemy ryzyko wystąpienia groźnych sytuacji.

Bądź widoczny!

Przede wszystkim nie zapominajmy o odblaskach. Nadeszła jesień, coraz szybciej zapada zmrok, a deszcze i mgły dodatkowo nie pomagają w poruszaniu się naszymi polskimi drogami. Miejmy wyobraźnię – nawet jeśli wydaje nam się, że jest jeszcze widno, zza kierownicy wygląda to zupełnie inaczej. Światła innych aut lub zachodzące słońce sprawiają, że dostrzeżenie pieszych lub rowerzystów bez odblasków graniczy z cudem. Noszenie odblaskowych elementów po zmroku od kilku lat jest obowiązkiem każdego pieszego. To naprawdę drobny wydatek, a znacząco poprawia on możliwość zauważenia nas przez kierowcę.

Jeśli poruszamy się rowerem, wyposażmy go obowiązkowo w światła z przodu i z tyłu. To również nie powinno nas kosztować majątku – na proste lampki wraz z bateriami wydamy do dziesięciu złotych – a zdecydowanie pomoże innym uczestnikom ruchu w zauważeniu nas po ciemku. Będąc rowerzystami, zawsze powinniśmy jeździć w kasku. To właśnie głowa jest najbardziej narażona na najpoważniejsze obrażenia w przypadku wszelkiego rodzaju kolizji lub zderzeń. Kask jest jednym z tych elementów, bez których nie należy w ogóle wsiadać na rower.

Upewnij się, że prawidłowo zapiąłeś pasy 

Jeśli zaś kierujemy samochodem, zapinajmy pasy bezpieczeństwa nawet podczas najkrótszej podróży. Ryzyko otrzymania mandatu to jedno, jednak na ludzkie ciało podczas zderzenia działają tak wielkie siły, że tylko odpowiednio zapięte pasy są w stanie nas utrzymać w miejscu i zminimalizować ryzyko poważnych obrażeń. W chłodniejsze dni pamiętajmy o tym, aby zdjąć grubą bluzę lub kurtkę, ponieważ ich obecność nie pozwala pasom na prawidłowe działanie. Jednocześnie upewnijmy się przed wyruszeniem w drogę, że mamy odpowiednio ustawiony fotel, kierownicę oraz lusterka. Starajmy się zminimalizować martwe pole w lusterkach oraz przesuńmy siedzenie tak, aby odległość była dla nas wygodna, ale jednocześnie abyśmy mogli swobodnie i bez problemu kierować.

Ścisz radio

Na bezpieczeństwo na drodze wpływa bezpośrednio również nasze zachowanie. Niezależnie od tego, czy poruszamy się pieszo, rowerem czy samochodem, starajmy się nie słuchać głośno muzyki, aby w razie potrzeby usłyszeć syrenę pojazdu uprzywilejowanego.Nie piszmy smsów w trakcie drogi – skupienie się na ekranie telefonu zamiast na tym, co dzieje się dookoła nas, może skończyć się tragicznie.

Bądź cierpliwy i wyrozumiały dla pieszych

Pamiętajmy również o innych użytkownikach dróg. Gdy jesteśmy pieszymi poza terenem zabudowanym, poruszajmy się właściwą stroną pobocza, jako rowerzyści nie jeździjmy po chodnikach i nie skracajmy sobie drogi poprzez przejścia dla pieszych, a będąc za kierownicą auta starajmy się być wyrozumiali, nie wymuszajmy pierwszeństwa oraz próbujmy w miarę możliwości ustępować pieszym, rowerzystom i pojazdom komunikacji miejskiej – zatrzymanie się przed przejściem czy przystankiem to dla nas chwila, zresztą jesteśmy w stanie nadrobić ten dystans w ciągu kilku sekund, a ułatwimy w ten sposób innym życie.

Unikaj ostrego hamowania

Pamiętajmy również o tym, że samochód nigdy nie zatrzyma się w miejscu – wybiegając na ulicę lub wyjeżdżając rowerem przed auto, musimy mieć świadomość, że kierowca potrzebuje czasu na reakcję oraz od kilkunastu do kilkudziesięciu metrów, aby wyhamować. Długość drogi hamowania zależy nie tylko od warunków pogodowych, ale także od stanu technicznego auta, tak więc starajmy się unikać sytuacji, w której kierowca będzie musiał natychmiastowo zahamować. To samo tyczy się pojazdów komunikacji miejskiej – kierujący tramwajami i autobusami mają o tyle trudniejsze zadanie, że odpowiadają również za pasażerów, których przewożą.

Przestrzegaj zasady wzajemności

Bądźmy kulturalni i uprzejmi na ulicach. Wyrozumiałość oraz cierpliwość względem innych użytkowników dróg jest ważna – pamiętajmy, że po drugiej stronie również znajduje się człowiek, który tak jak my chce jak najszybciej dotrzeć do celu bez większych problemów. Wyładowanie się na bogu ducha winnym pieszym czy kierowcy nie zmieni naszej sytuacji, a sprawi tylko, że złe emocje będą przekazywane dalej.

Starajmy się zachowywać względem innych na drodze w taki sposób, w jaki sami chcielibyśmy być traktowani. Dzięki temu poruszanie się po mieście (i nie tylko) na pewno będzie trochę lżejsze i przyjemniejsze, wpłynie to również na pewność i bezpieczeństwo wszystkich przemieszczających się osób.