Serwisowanie auta – jak często powinniśmy odwiedzać warsztat?

Na stan techniczny naszego samochodu wpływa nie tylko sposób jego użytkowania, ale również regularne wizyty u mechanika. W jakich sytuacjach i z jaką częstotliwością powinniśmy przyjeżdżać do serwisu?

Aby nasz pojazd służył nam jak najdłużej, powinniśmy zadbać o jego pełną sprawność techniczną. W tym celu powinniśmy pamiętać o regularnych przeglądach technicznych samochodu. Zatem co jaki czas należy odwiedzać mechanika?

Wymiana oleju

Minimalny zalecany okres, jaki zalecają wszelkiego rodzaju specjaliści, to 15 tysięcy kilometrów lub jeden rok. Po takim czasie musimy wymienić olej silnikowy – mimo wydłużania tych interwałów przez producentów, lepiej nie ryzykować i przynajmniej raz w roku podjedźmy samochodem do warsztatu na wymianę filtru oleju, jak i samego oleju.

W podobnych interwałach czasowych powinniśmy wymienić także pozostałe filtry: paliwa, powietrza oraz kabinowy. Ten ostatni zaleca się wymieniać nawet dwa razy w roku, podczas gdy filtry powietrza i paliwa wystarczy zmienić po roku ich użytkowania. Również po roku powinniśmy zmienić pióra wycieraczek, jeśli zależy nam na dobrej widoczności w razie trudnych warunków pogodowych.

Płyn, klocki i tarcze hamulcowe

Co dwa lata (lub po przejechaniu 60 tysięcy kilometrów) należy wymienić płyn hamulcowy. Wielu kierowców zapomina o tym, że chłonie on wilgoć, co może później przyczynić się do problemów z hamowaniem. Przy tej okazji warto również przyjrzeć się klockom i tarczom hamulcowym – w ich przypadku wymianę zaleca się po przejechaniu od 30 do 50 tysięcy kilometrów. Po dwóch latach dobrze jest zrobić także kompleksowy przegląd klimatyzacji oraz skontrolować geometrię zawieszenia.

Płyn chłodniczy, opony letnie, bieżnik i akumulator

Najrzadziej, bo co trzy-cztery lata, powinniśmy dokonywać wymiany płynu chłodniczego, który ma wpływ na ogólny stan układu chłodniczego. Mniej więcej po tym samym czasie należy wymienić opony letnie – tutaj jednak koniecznie kontrolujmy na bieżąco stan bieżnika. Jeśli osiągnie on granicę 3 milimetrów, wówczas radzimy wymianę, nawet jeśli przepisy pozwalają na większe zużycie. Od czterech do pięciu lat powinien nam również posłużyć akumulator, lecz jeśli zauważymy wcześniej jakieś problemy, lepiej nie zwlekać z jego wymianą.

Silentblocki, łączniki, wahacze i świece zapłonowe

Co 30-60 tysięcy kilometrów powinniśmy zmienić silentblocki, łączniki oraz wahacze. Taki sam interwał czasowy, jeśli chodzi o wymianę, dotyczy świec zapłonowych oraz oleju w skrzyni biegów. Wielu kierowców zapomina o sprawdzaniu stanu tych elementów, a takie niedopatrzenie może później zdecydowanie się odbić na kondycji technicznej samochodu.

Podsumowując…

Regularne wizyty w warsztacie pomogą nam nie tylko uniknąć przykrych niespodzianek na drodze, ale przede wszystkim sprawią, że nasze ukochane auto posłuży nam znacznie dłużej. Pamiętajmy o tym i nie lekceważmy sobie zalecanych interwałów, jeśli chodzi o wymianę poszczególnych części.