Jedziemy na ferie! Czyli jak przygotować się do zimowego wyjazdu?

To już ten czas, kiedy wraz z bliskimi wybieramy się na dłuższy zimowy wypoczynek. O czym jednak powinniśmy pamiętać, zanim wyruszymy w drogę?

 

Od czego zaczynamy?

Podstawowym wyposażeniem naszego samochodu, jeśli chodzi o wyjazd na ferie, powinny być opony zimowe lub całoroczne. Ich brak w przypadku kontroli drogowej może skończyć się mandatem. Wprawdzie w niektórych krajach Unii Europejskiej (Francja, Niemcy, Szwajcaria) opony zimowe są wymagane wyłącznie wtedy, gdy droga jest zaśnieżona, ale skąd możemy wiedzieć, czy akurat wtedy, gdy będziemy na urlopie, śniegu na drodze nie będzie? Nie ryzykujmy swoim bezpieczeństwem i w trasę wybierzmy się, mając na kołach odpowiednie ogumienie.

 

Jakaś dodatkowa ochrona?

Większość krajów UE pozwala na założenie łańcuchów na koła wyłącznie w przypadku występowania warunków zimowych, czyli sytuacji, gdy nawierzchnię całkowicie pokrywa śnieg lub lód. W górach (polskich, ale nie tylko) część dróg może być oznaczona niebieską tablicą – wówczas podczas opadów śniegu naszym obowiązkiem jest używanie łańcuchów. Jeśli myślimy o założeniu opon z kolcami, to w większości krajów są one zakazane – wyjątkiem pod tym względem jest Francja.

 

O czym pamiętać?

W dalszej kolejności powinniśmy zadbać o ogólny stan naszego samochodu – sprawdźmy, czy poziom płynów eksploatacyjnych jest właściwy oraz czy oświetlenie auta działa prawidłowo. Nierzadko właśnie poprzez jakieś drobiazgi policja w innych krajach wlepia mandaty obcokrajowcom. Dobrze jest także sprawdzić obowiązkowe wyposażenie samochodu w krajach, przez które będziemy przejeżdżać. W przypadku niektórych państw ta lista bywa naprawdę spora!

 

Przygotowania do wyjazdu

Aby bezpiecznie dotrzeć na miejsce, musimy także mieć na uwadze odpowiednie spakowanie oraz zabezpieczenie bagażu oraz nart. Jeśli nie dysponujemy za dużym autem, dobrze jest zainwestować w profesjonalny bagażnik dachowy, który zabezpieczy nasze rzeczy przed opadami śniegu, a także przed złodziejami. Przy przewożeniu nart i innych przedmiotów, które bierzemy ze sobą, miejmy na uwadze nasze bezpieczeństwo i wygodę – sprawdźmy, czy podczas nagłego hamowania nasze bagaże nie stwarzają zagrożenia w kabinie.

 

Bycie na bieżąco

Niezależnie od tego, czy naszym celem są polskie czy zagraniczne góry, dobrze jest zaktualizować mapy, sprawdzić, czy nie trwają jakieś większe remonty na trasie, a przede wszystkim nie jedźmy na pamięć – w okresie urlopowym ruch na drogach bywa na tyle spory, że czasem lepiej wybrać inną, nieznaną drogę, ale dojechać nieco szybciej, zamiast stać w korku na trasie, którą dobrze znamy. Dobrze jest też nie szaleć – kontrole drogowe podczas ferii będą się zdarzać naprawdę często.

Przygotowując się do wyjazdu, upewnijmy się, że stan naszego auta pozwoli nam dotrzeć na miejsce bezpiecznie. Sprawdźmy przepisy i wymagania, jakie są stawiane przed kierowcą w krajach, przez które będziemy przejeżdżać, oraz staramy się robić odpowiednie przerwy w trasie. Życzymy Wam, aby niezależnie od miejsca pobytu Wasz urlop był udany!