Jak dbać o klimatyzację? – eksploatacja w czterech krokach

Zanim poczujemy w pełni wiosenny klimat dobrze jest zadbać o to, by w naszym samochodzie klimatyzacja działała we właściwy sposób. Jak to zrobić, czego unikać żeby nadal była w dobrym stanie? Już odpowiadamy.  

1. Korzystaj z dobrodziejstw klimatyzacji nawet zimą 

Zimą w większości przypadków zupełnie rezygnujemy z korzystania z klimatyzacji. To najczęstszy błąd, który w dalszej konsekwencji prowadzi do uszkodzenia najdroższego podzespołu układu chłodzącego: sprężarki. Jeśli korzystamy regularnie z klimatyzacji, pozwalamy poszczególnym elementom układu odpowiednio się nasmarować, co zapobiega odkładaniu się oleju, obecnemu w przypadku nieużywania wspomnianego systemu. Nienasmarowany układ w dalszej konsekwencji silnie się zużywa, tworząc metalowe opiłki, uszkadzając cały system chłodzący. Specjaliści wspominają, że nawet zimą powinniśmy uruchamiać klimatyzację przynajmniej raz w tygodniu.

2. Nie naprawiaj na “własną rękę”

Co powinniśmy zrobić, gdy jednak dojdzie do uszkodzenia klimatyzacji? Dobrze jest udać się do sprawdzonego warsztatu, który sprawdzi szczelność układu (ulatnianie się czynnika chłodzącego to dosyć częsta przypadłość), wymieni filtr kabinowy (jego wymiana nie tylko poprawia wydajność klimatyzacji, ale także pozwala się cieszyć czystszym powietrzem), sprawdzi, jaki typ czynnika chłodzącego wykorzystywany jest w naszym aucie (bo nie wszystkie samochody korzystają z tego samego czynnika) oraz uzupełni jego poziom. Niekiedy w trakcie przeglądu klimatyzacji może się okazać, że mamy do czynienia z zupełnie innymi usterkami, niż wyżej wymienione. Należą do nich sparciały pasek klinowy sprężarki, poprzecierane przewody czy też niewłaściwa temperatura na nawiewach.

3. Regularnie odwiedzaj serwis 

Profesjonalny serwis powinniśmy odwiedzać także wtedy, gdy klimatyzacja działa normalnie – co dwa lata należy dokonywać przeglądu układu chłodzącego, co pozwoli nam uniknąć większych problemów. W sytuacji, gdy klimatyzacja nie była używana przez naprawdę długi czas, może się okazać, że niezbędne będzie jej odgrzybienie i odświeżenie. To zabieg, który jest ważny dla każdego kierowcy, nie tylko takiego, który jest alergikiem. Co trzy lata z kolei konieczna jest wymiana filtra-osuszacza (to zupełnie inny filtr niż filtr kabinowy!). Dobrze działająca klimatyzacja pozwala nam nie tylko cieszyć się przyjemnym chłodem w środku auta, ale także pełni rolę filtrującą, zatrzymując po drodze pyłki i zabrudzenia.

Systemy oferowane przez ŠKODA mogą być regulowane za pomocą pilota zdalnego sterowania (zasięg do 1000 metrów) lub odpowiedniego przycisku na unii sterowania klimatyzacją.

4. Dezynfekuj

Dezynfekcję układu chłodzącego możemy wykonać samodzielnie za pomocą różnego typu autokosmetyków, jednak zanim do tego przystąpimy, dobrze jest mieć pewność, że klimatyzacja jest szczelna, a filtry zostały wymienione – bez tego takie działanie nie spełni naszych oczekiwań. Sami jesteśmy w stanie również oczyścić wloty powietrza do kabiny – wszelkie liście oraz innego typu zabrudzenia wpływają na to, jakie powietrze pojawia się wewnątrz samochodu.

Skoda Superb posiada trójstrefową klimatyzację dzięki, której zarówno kierowca jak i pasażerowie (z przodu i z tyłu) mogą oddzielnie regulować temperaturę w swoim obszarze.

Podsumowując

O klimatyzację należy dbać regularnie, a co za tym idzie, trzeba z niej korzystać niezależnie od pory roku. Oprócz tego dobrze jest pilnować stałych terminów przeglądów, zwłaszcza przed okresem letnim, a także być czujnym, aby wyłapać wszelkiego rodzaju usterki, które mogą się pojawić. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że układ chłodzący działa bez zarzutu, pozwalając nam na chwile wytchnienia w ciepły dzień.

W nowej Skodzie Kamiq klimatyzacja jest sterowana przez system audio-nawigacyjny.