Rowerowa majówka – jak się do niej przygotować?

Majówka zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią wiosenne aktywności. Pogoda będzie nas rozpieszczać, dlatego warto już dziś przygotować swój rower na te wolne dni.

Przygotowanie roweru

Od czego zacząć? Przede wszystkim od wyczyszczenia roweru. Można wykorzystać w tym celu myjkę ciśnieniową, wąż ogrodowy, albo po prostu wiadro z ciepłą wodą i gąbkę. Ważne jednak, by omijać okolice łożysk (piasty, suporty, stery), ponieważ nie powinna się do nich dostać brudna woda. Pamiętajmy także, że przed myciem roweru dobrze jest zdjąć łańcuch.

Łańcuch najlepiej jest włożyć do plastikowej butelki napełnionej odtłuszczającym środkiem czyszczącym lub benzyną ekstrakcyjną i wstrząsnąć. Następnie wystarczy go dokładnie osuszyć i nasmarować olejem przeznaczonym do łańcuchów rowerowych. Na każde ogniwo nałóżmy kropelkę tak, by olej wpłynął między blaszki. Warto przy okazji nasmarować także inne elementy, takie jak przerzutki, hamulce szczękowe, manetki i gwinty od pedałów.

Nie możemy zapomnieć także o ogumieniu. Zbyt małe ciśnienie w dętkach może prowadzić do ich przebicia. By prawidłowo napompować opony warto wyposażyć się w pompkę z manometrem i stosować się do zaleceń producenta. W tym celu możemy także wybrać się na stację benzynową i skorzystać z kompresora. Przy okazji kontroli ciśnienia dobrze jest także sprawdzić stan bieżnika opon oraz czy koła nie wymagają centrowania. Jeśli konieczny okaże się ich demontaż, to odsyłamy do naszych niezawodnych wskazówek.

Obowiązkowe wyposażenie

Zanim wybierzemy się na rowerową majówkę sprawdźmy także, czy nasz jednoślad jest wyposażony we wszystkie wymagane elementy. Określa je rozporządzenie Ministra Infrastruktury:

– z przodu co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej; z tyłu co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej;

– kierunkowskazy, jeżeli konstrukcja roweru lub wózka rowerowego uniemożliwia kierującemu sygnalizowanie przez wyciągnięcie ręki zamiaru zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu;

– co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec;

– dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Przydatne akcesoria

Aby być lepiej widocznym na drodze, możemy uzbroić się w dodatkowe odblaski. Mogą być one umieszczone z przodu, na pedałach, kołach lub w postaci pasków na oponach. Lepszą widoczność zapewni nam także kamizelka.

Podczas majówkowej wyprawy nie możemy zapomnieć o kasku. Nie jest on co prawda wymagany przez przepisy, ale niejednemu rowerzyście uratował zdrowie i życie. Zalecamy wybór kasku z atestem i otworami wentylacyjnymi, które zapewnią nam komfort podróżowania.

O tym jak ważny jest mądry trening już pisaliśmy, teraz wspomnijmy tylko, że podczas każdej, nawet krótkiej wyprawy, powinniśmy pamiętać o właściwym nawodnieniu naszego organizmu. Dlatego tak nieodzownym akcesorium jest zamocowany do ramy roweru bidon, po który możemy sięgnąć w każdej chwili. Prawdziwym wyczynowcom przyda się także licznik, który pozwoli im obliczyć najważniejsze parametry jazdy.

A co jeśli zamierzamy zabrać rowery na majówkowy wypad poza miasto? Jak przewieźć je samochodem? Na to także mamy receptę. Zachęcamy do przeczytania naszych poprzednich wpisów, w których kolarz Radek Kozal dzieli się kilkoma poradami na ten temat. 

Jak przewozić rower samochodem – radzi kolarz Radek Kozal

Montaż i demontaż kół rowerowych – kilka wskazówek technicznych od Radka Kozala