Jak przygotować się na wakacyjny wyjazd?

Nadeszły upragnione wakacje – urlop czas zacząć. Wybór samochodu jako środka transportu to przede wszystkim wygoda i możliwość odwiedzenia wielu miejsc w stosunkowo krótkim czasie. Dodatkowy atut to z pewnością brak limitu bagażu. Jest to bardzo istotne, szczególnie, gdy jadą z nami dzieci. Aby cała wyprawa nie zamieniła się we wspominanymi latami koszmar, planując wakacyjne podróże warto pomyśleć o kilku ważnych kwestiach. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Przegląd techniczny i OC

Każdy pojazd powinien być sprawny w podróży, dzięki temu unikniemy niemiłych niespodzianek, a także niepotrzebnych kosztów. Konieczne jest zatem dokonanie przeglądu przed wyjazdem i sprawdzenie ubezpieczenia OC. Brak OC i ważnego przeglądu technicznego może być powodem wielu nieprzyjemności nawet podczas niewielkiej stłuczki. Przed wyruszeniem w dłuższą podróż z całą rodziną warto to dokładnie sprawdzić. Na terenie UE ważne jest polskie OC, natomiast jeżeli celem naszej podróży będzie miejsce poza granicami Państw członkowskich należy wykupić zieloną kartę. Jest ona ważna na terenie Białorusi, Mołdawii, Macedonii, Albanii, Czarnogóry, Rosji, Bośni i Hercegowiny, Iranu, Tunezji, Ukrainy Turcji oraz Izraela.

 

 

Serwis

Przed wyjazdem warto zadbać o czystość w naszym aucie. Tą czynność możemy wykonać samodzielnie lub pojechać do myjni samochodowej. Istotnym elementem, szczególnie gdy lato jest upalne jest sprawdzenie klimatyzacji. Warto podjechać do serwisu, aby skontrolować czy instalacja nie jest zagrzybiona oraz przede wszystkim, czy jest szczelna. Awaria klimatyzacji w samochodzie podczas upału stanie się niewątpliwie katastrofą. Należy także pamiętać o okresowej wymianie filtra kabinowego oraz o uzupełnieniu czynnika chłodzącego, którego co roku może ubywać o około 15 procent. Kolejną czynnością jest sprawdzenie stanu wszystkich żarówek w samochodzie. Wskazane jest posiadanie zestawu zapasowych żarówek i bezpieczników. Do doraźnych napraw bardzo dobre są opaski zaciskowe, a także taśma klejąca oraz drut. Warto mieć również zwykłą latarkę, koc oraz jednorazowe rękawiczki.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Warto zainteresować się co dzieje się z naszymi oponami – kontrolujemy ciśnienie we wszystkich oponach oraz sprawdzamy stan ogumienia (głębokość bieżnika). Zgodnie z przepisami bieżnik nie może być płytszy aniżeli 1,6 mm. Można przyjąć, że wymiany letnich opon na nowe dokonuje się, gdy wysokość bieżnika spada poniżej 3 mm lub gdy guma jest na tyle stara, że zagraża odpowiedniej przyczepności do podłoża. Wskazane jest posiadanie podręcznego kompresora oraz zestawu naprawczego do przebitej opony w naszym pojeździe. Czasami w podbramkowej sytuacji najbardziej potrzebne okazują się najprostsze narzędzia takie jak śrubokręt, obcęgi, klucz francuski, lewarek lub WD-40. Istotne jest też posiadanie linki holowniczej, która przyda się gdy nasze auto odmówi posłuszeństwa.

 

 

To nie wszystko…

Gaśnica. Jak wynika z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 2002 roku każdy kierowca ma obowiązek wyposażenia swego pojazdu w gaśnicę (musi ona mieć nie mniej niż 1 kilogram środka gaśniczego), umieszczoną w łatwo dostępnym miejscu. Jej brak naraża kierowcę na mandat w wysokości od 20 aż do 500 zł.

Olej silnikowy. Kontrola jego poziomu to jedna z ważniejszych czynności, o której wielu z nas niestety zapomina. W celu prawidłowego wykonania tej czynności należy ustawić pojazd na płaskiej i poziomej płaszczyźnie i skontrolować poziom oleju wykorzystując bagnet olejowy. Jeśli oleju jest za mało, trzeba go oczywiście dolać, tylko uwaga … nie za dużo, żeby nie uszkodzić silnika.

Sprawne zawieszenie. Musimy sobie zdawać sprawę, że zawieszenie naszego auta będzie mocno eksploatowane podczas długich i dalekich wypraw wakacyjnych. Sprawne zawieszenie odpowiedzialne jest za komfort naszej jazdy oraz za stabilność nadwozia, jak również za długość drogi hamowania – wybite amortyzatory mogą ją wydłużyć nawet o około 30%.

 

 

Ubezpieczenie. Warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie Assistance, które w zależności od wariantu może być ważne na terenie całej UE lub tylko na terenie naszego kraju. Ubezpieczenie takie zapewnia szybką i profesjonalną pomoc w wielu niepożądanych sytuacjach, które mogą nas zaskoczyć na drodze, takich jak: wypadek, awaria, czy kradzież auta.

 

 

Niewątpliwą zaletą wyruszenia na wymarzone wakacje własnym autem jest poczucie wolności. Podróżując samochodem uniezależniamy się od transportu publicznego. Możemy wygodnie jechać gdzie oraz kiedy chcemy. Należy zwrócić szczególną uwagę na przygotowanie naszych pojazdów do wakacyjnej podróży, tak aby zadbać o bezpieczeństwo swoje i całej rodziny.