Jak zadbać o klimatyzację po zimie?

Odpowiednia konserwacja klimatyzacji w naszych samochodach ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia i komfortu wszystkich podróżujących. Jest to szczególnie ważne gdy dni stają się cieplejsze i używamy jej częściej i intensywniej. Podpowiadamy jak zadbać o prawidłowe działanie całego systemu i jakie są podstawowe zasady związane z jego używaniem.

Jak działa klimatyzacja?

Podstawą działania klimatyzacji w naszych pojazdach jest układ zamknięty. Składa się on ze sprężarki, parownika oraz skraplacza. Czynnik chłodzący, który krąży w obiegu zamkniętym pompowany jest do sprężarki, po czym przenoszony jest do zasobnika, gdzie dochodzi do jego oczyszczenia oraz odwilgocenia. Następnie przemieszcza się do skraplacza, gdzie gaz zamieniany jest w postać ciekłą. Oczekiwana temperatura procesu utrzymywana jest dzięki zastosowanym odpowiednim wentylatorom. Kolejnym i zarazem ostatnim etapem tego obiegu jest parownik. To właśnie w nim odbywa się odbieranie ciepła z wnętrza pojazdu oraz chłodzenie powietrza trafiającego kolejno do kanałów wentylacyjnych. Jest to końcowy i zarazem początkowy punkt procesu, gdyż to od niego wszystko znów zaczyna.

Przegląd klimatyzacji

Prawidłowa kondycja układu klimatyzacji oraz jego okresowe przeglądy to jedna z podstawowych czynności eksploatacyjnych w samochodzie. Zaleca się ich wykonywanie raz do roku. Jeśli jednak jakiś element układu nie funkcjonuje tak jak powinien, wybierzmy się do serwisu w trybie przyspieszonym. Aby zapewnić należyte funkcjonowanie klimatyzacji należy uzupełnić czynnik chłodzący, a także wymienić olej smarujący, dostępny w prawie każdym warsztacie samochodowym. Warto skontrolować również poziom ciśnienia w układzie. W przypadku nieprawidłowości należy od razu interweniować, unikniemy w ten sposób utraty wtłoczonego czynnika.

Wymiana filtra kabinowego

Sprawny filtr kabinowy to wygoda i komfort jazdy oraz bezpieczeństwo. Okres zimowy nie jest korzystnym czasem dla naszych aut. Takie czynniki atmosferyczne jak wilgoć czy niskie temperatury mają wpływ na powstawanie wszelkich nieprawidłowości. Filtr kabinowy należy dość często kontrolować, gdyż jego praca ma znaczący wpływ na wydajność klimatyzacji w pojeździe. Jest to istotne dla alergików szczególnie wiosną i latem, gdyż w tym okresie w powietrzu znajduje się najwięcej uczulających pyłków. Regularna wymiana filtrów kabinowych w naszym pojeździe wyraźnie poprawi jakość powietrza wpadającego do auta – powinna być standardem w sezonowej obsłudze naszego auta.

Uszczelnianie

Każdą nieszczelność klimatyzacji w naszym aucie należy niezwłocznie zniwelować, w przeciwnym razie dojdzie do uszkodzenia chłodziwa, a jego naprawa to już większe nakłady finansowe. Nieszczelność może powstać na skutek wielu czynników m.in.: uszkodzenia mechanicznego spowodowanego kolizją, niefachowo wykonanej naprawy lub zmęczenia materiału.

Odkażanie

Powszechnie stosuje się dwa sposoby odkażania klimatyzacji – ozonowanie oraz środki chemiczne.

Ozonowanie polega na włożeniu do zamkniętego auta generatora ozonu. Gaz przedostaje się do wszystkich zakątków układu wentylacyjnego oraz do całego wnętrza pojazdu. Dzięki temu odkażona zostanie nie tylko sama klimatyzacja, ale również całe wnętrze auta.

Pianki oraz spreje można stosować samodzielnie, w zaciszu swojego garażu. Jest to niezwykle prosta oraz tania metoda, niestety nie aż tak skuteczna jak ozonowanie. W tym wypadku czyszczenie klimatyzacji odbywa się na 2 sposoby, a mianowicie od strony kokpitu lub od strony silnika.

Odpowiednie użytkowanie klimatyzacji

Odpowiednie używanie klimatyzacji w naszych pojazdach sprawi, że będzie ona służyła przez długie lata. Przed zakończeniem jazdy należy powoli „ogrzewać” klimatyzację, czyli na kilkanaście minut przed dotarciem do celu podróży trzeba rozpocząć proces wyrównania temperatury wewnętrznej z zewnętrzną. Spowoduje to przewietrzenie układu i usunięcie wilgoci wytwarzanej podczas działania klimatyzacji. Co istotne, w ten właśnie sposób unikniemy lekkiego szoku termicznego jaki może wystąpić po wyjściu z pojazdu.

Klimatyzacja poddawana regularnemu serwisowaniu i odpowiednio użytkowana to element wyposażenia, który zdecydowanie zwiększa komfort jazdy, przyczyniając się jednocześnie do poprawy bezpieczeństwa na naszych drogach. Szczególnie doceniamy to podczas upalnych dni, pamiętajmy jednak, że ryzyko uszkodzenia układu zminimalizujemy gdy będziemy jej używać zarówno latem, jak i zimą.