Przewodnik dla zmotoryzowanych – Niemcy

Przed wyjazdem poza granice Polski każdy z nas powinien zadbać o wszystkie elementy wycieczki, szczególnie, jeżeli zdecydujemy się wyruszyć w trasę własnym autem. Niemcy słyną z bardzo dobrych jakościowo dróg. Ich bezpłatne autostrady, które łącznie liczą 13 tysięcy kilometrów, kuszą kierowców swoim rewelacyjnym stanem, a także brakiem limitów prędkościowych. Na niemieckich drogach nie należy czuć się jednak całkowicie bezkarnym, warto więc poświęcić chwilę na zapoznanie się z głównymi przepisami drogowymi oraz wszelkimi obowiązującymi normami.

Potrzebne dokumenty

Gdy wybierasz się do Niemiec, na przykład na zakupy lub do jednego z wielu słynnych Aquaparków, będzie Ci potrzebny dowód osobisty lub paszport, prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu z ważnym przeglądem technicznym oraz ubezpieczenie OC Twojego pojazdu. Ważne jest także posiadanie ubezpieczenia NNW oraz ubezpieczenia zdrowotnego. Pod­czas prawie każdej kon­tro­li dro­go­wej nie­miec­ka po­li­cja skrupulatnie spraw­dza stan tech­nicz­ny auta. W przypadku wykrycia jakichkolwiek usterek ma ona prawo zatrzymać nasz dowód re­je­stra­cyj­ny oraz na­ło­żyć na nas wysoką karę pie­nięż­ną, a także obcią­żyć kosz­ta­mi od­ho­lo­wa­nia pojazdu na par­king lub do warsz­ta­tu. Do poruszania się po drogach w Niemczech w pełni uprawnia nas nasze polskie prawo jazdy, spełnienie dodatkowych warunków nie jest konieczne. Nasi zachodni sąsiedzi mogą się poszczycić wspaniałą jakością oraz ilością autostrad. Od momentu wejścia Polski do UE bez jakichkolwiek przeszkód można wjechać na teren Niemiec – 90 dniowy pobyt w tym kraju możliwy jest na podstawie dowodu osobistego (musi on być ważny co najmniej pół roku) lub paszportu (on z kolei musi być ważny co najmniej 3 miesiące).

Przepisy dotyczące prędkości

W przypadku terenu zabudowanego obowiązuje ograniczenie do 50 km/h dla wszystkich rodzajów pojazdów. Poza terenem zabudowanym samochody osobowe mogą poruszać się z prędkością do 100 km/h, a samochody powyżej 3,5 tony i z przyczepą do 80 km/h. Na drogach ekspresowych dla samochodów osobowych oraz samochodów do 3,5 tony istnieje ograniczenie do 130 km/h, a dla pojazdów powyżej 3,5 tony i z przyczepą – do 100 km/h. Jeżeli chodzi o prędkość na niemieckich autostradach to jest ona nieograniczona, oczywiście tylko dla samochodów osobowych oraz tych do 3,5 tony. W kwestii pojazdów z przyczepą oraz tych powyżej 3,5 tony górna granica to 100 km/h. U naszych sąsiadów istnieje przepis, który mówi, że kierowcy posiadający prawo jazdy mniej niż 2 lata na drogach ekspresowych mogą przemieszczać się swoimi pojazdami z największą prędkością 90 km/h, natomiast na autostradach do 100 km/h.

Wyposażenie obowiązkowe

Podczas podróży po terytorium Niemiec obowiązkowo w naszym aucie musi się znaleźć apteczka, gaśnica, trójkąt ostrzegawczy oraz podręczne lampy żółtego koloru, które ustawiamy wraz z trójkątem w przypadku samochodów powyżej 3,5 tony, a także w przypadku zawodowych kierowców odblaskowe kamizelki. Wybierając się na zimowy urlop nie ma obowiązku wymiany opon na zimowe. Od października aż do Świąt Wielkanocnych należy jednak stosować opony z oznaczeniem M+S (Mud & Snow), przeznaczone do poruszania się po błocie, śniegu oraz po mokrej nawierzchni, w przeciwnym razie zostaniemy w przypadku kontroli obdarowani mandatem. 

 

Pasy i światła

Zapięte pasy bezpieczeństwa u naszych sąsiadów są konieczne dla wszystkich pasażerów w każdym pojeździe poruszającym się po drodze. Wyjątek stanowią kierowcy taksówek, pojazdów dostawczych często się zatrzymujących oraz pojazdów transportu pasażerskiego, w których znajdują się miejsca stojące, autokarów oraz autobusów. Światła mijania natomiast muszą być włączone tylko wtedy, gdy przejeżdżamy przez tunel oraz gdy warunki atmosferyczne są niesprzyjające i ograniczają widoczność.  

Płatne autostrady?

Wszystkie autostrady w Niemczech są bezpłatne. Opłaty dotyczą jedynie samochodów powyżej 7,5 tony – są one naliczane w oparciu o ilość przejechanych kilometrów. Mogą być rozliczane automatycznie przez kartę paliwową DKV za pomocą urządzeń pokładowych TollCollect, poprzez internet lub też w punktach poboru opłat.

Mandaty

Przykładowe wysokości mandatu na niemieckich drogach to: od 500 do nawet 1500 EUR za jazdę po alkoholu (u naszych sąsiadów dopuszczalna zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu to pół promila), 30 EUR za niezapięte pasy bezpieczeństwa, od 90 do 360 EUR za przejechanie na czerwonym świetle. Stawki za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym wynoszą: do 15 kilometrów- 30 euro, do 50 kilometrów-  280 euro, 2 punkty karne oraz utrata prawa jazdy na 2 miesiące oraz powyżej 50 kilometrów – mandat od 480 do 600 euro, 2 punkty karne i utrata prawa jazdy na 3 miesiące. Poza terenem zabudowanym kwoty te wyglądają następująco: do 15 kilometrów- do 15 euro, do 60 kilometrów- od 160 do 440 euro, 2 punkty karne i utrata prawa jazdy na 2 miesiące i powyżej 60 kilometrów- 600 euro, 2 punkty karne i utrata prawa jazdy na 3 miesiące. Mandat w wysokości 40 EUR grozi za wjazd w niektórych miastach do zielonej strefy (Umwelt Zone) bez specjalnej plakietki, która stwierdza, że samochód spełnia normę emisji spalin. Za prowadzenie auta niedopuszczonego do ruchu zapłacimy 50 EUR, a przejazd bez opon zimowych kosztować nas będzie dodatkowe 60 EUR.