Przewodnik dla zmotoryzowanych – Francja

Francja to niezwykle piękny kraj z fascynującą historią, wielowiekowymi tradycjami oraz unikalną kulturą. Jest bardzo popularnym kierunkiem wakacyjnych wypraw dla około 80 milionów turystów rocznie. Co roku o tej porze we Francji odbywa się słynne winobranie, które przypada na okres od września do października, a czasami trwa nawet i do połowy listopada.

Dokumenty 

Jako członek UE oraz strefy Schengen, Francja nie wymaga od polskiego turysty niczego poza dowodem osobistym (ważnym co najmniej 6 miesięcy). Wymiennie można posługiwać się paszportem, którego ważność nie może być krótsza niż 3 miesiące. Wjeżdżając samochodem należy mieć przy sobie dowód rejestracyjny pojazdu z ważnym przeglądem technicznym. Obowiązek wizowy dotyczy osób zarejestrowanych w krajach spoza UE – do wniosku o wydanie takiego dokumentu muszą one załączyć kopię paszportu, zaproszenie od osoby prywatnej bądź instytucji oraz wyciągi poświadczające sytuację zawodowo – finansową. Odwiedzając Francję nie musimy zabierać ze sobą Zielonej Karty, wystarczy polskie ubezpieczenie OC. Warto zaopatrzyć się w dodatkowe ubezpieczenie AC, gdyż koszt ewentualnych napraw jest dość wysoki. W przypadku poruszania się samochodem firmowym pamiętajmy o upoważnieniu od firmy leasingowej napisanym w języku francuskim. Istotne jest także ubezpieczenie NNW oraz dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne.

Przepisy drogowe

Pojazdy poruszające się w terenie zabudowanym obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, a poza nim do 80 km/h. Na drogach ekspresowych dla pojazdów osobowych, samochodów do 3,5 tony i tych z przyczepą obowiązuje ograniczenie 110 km/h. Powyżej 3,5 tony – 100 km/h. Natomiast na autostradach dla osobówek, pojazdów do 3,5 tony i z przyczepą obowiązuje limit 130 km/h. Samochody ciężarowe muszą zwolnić do 110 km/h. Wymienione przepisy ulegają zaostrzeniu w niesprzyjających warunkach pogodowych. Przekroczenie prędkości o więcej niż 25 km/h wiąże się z bardzo wysokim mandatem oraz niekiedy możliwością utraty prawa jazdy.

Dodatkowe wymagania: w całej Francji wszyscy pasażerowie muszą używać pasów bezpieczeństwa. W nocy oraz przy złych warunkach pogodowych obowiązkowa jest jazda z włączonymi światłami mijania. Do wyposażenia obowiązkowego zalicza się trójkąt ostrzegawczy, kamizelki odblaskowe dla kierowcy i wszystkich pasażerów, a także komplet zapasowych żarówek oraz zabezpieczenie antywłamaniowe. Natomiast do elementów zalecanych, ale nie obowiązkowych, należy apteczka, gaśnica oraz alkomat.

Autostrady, drogi płatne

Francuzi mogą pochwalić się bardzo dobrze rozwiniętą siecią autostrad. Wszystkie one są płatne. Wysokość opłaty jest uzależniona oczywiście od kategorii pojazdu, a także długości przejechanej trasy. Jadąc do Francji musimy również liczyć się z tym, że przejazdy niektórymi tunelami, mostami oraz wiaduktami też są płatne. Od 2016 roku wprowadzono specjalne strefy ekologiczne oraz winietę Crit’Air, dostępną w sześciu kategoriach i kolorach (Eco, 1, 2, 3, 4 oraz 5). Eco-winieta zarezerwowana jest dla najczystszych silników, natomiast Crit-Air kategorii 5 dla starszych silników diesla. Zakwalifikowanie pojazdu do danej kategorii zależy od daty rejestracji, ilości wydzielanych spalin, a także efektywności energetycznej pojazdu. 

Bezpieczeństwo

We Francji podczas jazdy samochodem używanie telefonu jest zabronione. W czerwcu 2015 roku nastąpiło zaostrzenie przepisów i nawet za korzystanie z zestawu słuchawkowego można otrzymać mandat w wysokości 140 euro oraz 3 punkty karne. Dzieci do lat 10 mogą być przewożone tylko w specjalnym foteliku samochodowym. Podczas jazdy po francuskich drogach dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila. Dla kierowców ze stażem poniżej trzech lat 0,2 promila. Za przekroczenie dopuszczalnej dawki alkoholu we krwi (od 0,5 do 0,8 promila) grozi 6 punktów karnych, grzywna i niekiedy utrata prawa jazdy na 3 lata. Powyżej 0,8 promila dochodzi do natychmiastowej utraty prawa jazdy nawet do 5 lat oraz do konfiskaty samochodu, a kierowca zostanie skazany na 2 lata więzienia. We Francji bezwzględnie zakazane jest używanie antyradaru.

Francja – piękny kraj 

Jak podaje Światowa Organizacja Turystyki, Francja od kilku lat należy do czołówki najchętniej odwiedzanych krajów w Europie. Atrakcyjność ta wynika przede wszystkim ze zróżnicowanej oferty turystycznej, która zachwyca wszystkich miłośników zabytków, bogatej historii, sztuki, a także majestatycznych gór (Alpy) i klimatu nadmorskiego (Lazurowe Wybrzeże). Wyjazd samochodem do Francji wiąże się z koniecznością poznania podstawowych przepisów obowiązujących w tym kraju. Zagraniczny wyjazd samochodem to przyjemność, ale także duża odpowiedzialność za siebie i za wszystkich pasażerów.

One Reply to “Przewodnik dla zmotoryzowanych – Francja”

  1. Pingback: URL

Comments are closed.