Jak zmniejszyć koszty eksploatacji auta?

Koszty związane z posiadaniem i użytkowaniem samochodu potrafią znacząco obciążyć domowy budżet. Najbardziej doskwierające są cykliczne opłaty obejmujące zakup paliwa, wszelkie naprawy, a także ubezpieczenie i ewentualne finansowanie. Niektórych kosztów nie da się uniknąć. Można jednak zrobić wiele, by je zminimalizować.

Zakup samochodu

Z kosztami eksploatacji związana jest cena samochodu, którą możemy potraktować jako inwestycję na przyszłość. Już w tym momencie warto rozważyć kilka kwestii, by móc zoptymalizować koszty. Czy mając dużą rodzinę potrzebujesz sportowego auta z pojemnym silnikiem? Gdzie będziesz jeździć: po mieście czy na trasie? Zrób rozeznanie pod kątem stosunku ceny do awaryjności pojazdu. Rynek motoryzacyjny oferuje współczesnym kierowcom wiele dogodnych rozwiązań. Pozwalają one połączyć np. funkcjonalność ze sportowym sznytem. Nie musisz więc płacić krocie za efektowny, ale niepraktyczny samochód. Kupując auto zainwestuj w to, by mało paliło, było ekologiczne i nieawaryjne.

Ekologiczna i ekonomiczna jazda

Jeśli Twój styl jazdy jest agresywny, polegający na naprzemiennym ruszaniu “z kopyta” i gwałtownym hamowaniu, to Twój samochód z pewnością pali sporo. Bardzo łatwo możesz to jednak zmienić. Czy wiesz, że jeżdżąc ekonomicznie możesz zaoszczędzić nawet 20% miesięcznych wydatków na paliwo? Zdecydowanie warto więc wprowadzić w życie jazdę dynamiczną i zgodną z przepisami. Wystarczy, że będziesz płynnie przyspieszać i unikać jazdy na niskich biegach. Ważne jest także, by utrzymywać wskazówkę obrotomierza między 2,5 a 3 tys. obrotów na minutę. Unikaj jazdy na luzie i staraj się hamować silnikiem. Dojeżdżając do czerwonego światła zredukuj bieg i pozwól, by samochód sam dotoczył się do sygnalizacji. Dzięki ekologicznej jeździe zminimalizujesz też ryzyko awarii.

Spalanie

Dla wielu kierowców kupno paliwa to codzienność. By samochód spalał go mniej warto zadbać o dobrą kondycję układu paliwowego, w tym filtra powietrza i układu wtryskowego. Dobrze jest też co jakiś czas sprawdzać ciśnienie w oponach, ponieważ jeśli jest w nich za mało powietrza, to samochód porusza się z większymi oporami i pobiera więcej paliwa. Podobne opory tworzą boksy i bagażniki dachowe. Zdemontuj je więc, jeśli z nich nie korzystasz. Niemałe znaczenie ma w tym przypadku również ciężar samochodu. Jeśli przewozisz w bagażniku niepotrzebny ładunek, to wyjmij go. Unikaj ponadto tankowania na stacjach benzynowych przy drogach szybkiego ruchu i autostradach. Możesz mieć pewność, że zapłacisz tam od kilku do kilkunastu groszy drożej za litr paliwa.

Planuj krótkie i długie trasy

We współczesnych czasach zaplanowanie trasy nie jest problemem. Wystarczy dostęp do Internetu. Warto poświęcić kilka minut, by przestudiować drogę, którą zamierzasz przebyć. Jeśli jeździsz do pracy w godzinach szczytu, to zapewne stoisz w korkach. Tymczasem pracujący na wolnych obrotach silnik zużywa około litra paliwa na godzinę. Przelicz czas spędzony w korkach każdego dnia przez liczbę dni w roku… Suma potrafi zaszokować! Być może warto wyjść kilkanaście minut wcześniej i uniknąć wzmożonego ruchu? Podobnie postępuj w przypadku długich tras. Omijaj remonty, w okolicy których najczęściej trzeba stać w korku. Zastanów się też czy warto płacić za autostradę, jeśli masz do dyspozycji darmową drogę szybkiego ruchu.

Obok powyższych sugestii mamy dla Ciebie dwie dobre rady, które pomogą Ci uniknąć niespodziewanych kosztów:

  • Dbaj o swój samochód na co dzień. Kosztowne serwisowanie związane jest często z drobnymi zaniedbaniami, jak zatarcie silnika wskutek niewłaściwego poziomu oleju lub pęknięcie opony związane z nieprawidłowym ciśnieniem.
  • Jedź bezpiecznie i przepisowo. W ten sposób unikniesz kosztownych mandatów.