Przewodnik dla zmotoryzowanych – Gruzja

Gruzja to niesamowity kraj, który przeżywa obecnie swój renesans. Zachwyca bajecznymi krajobrazami, wspaniałą przyrodą i niezwykłymi atrakcjami, ale też w wielu kwestiach zaskakuje. Dlatego planując podróż w tamte rejony dobrze jest wiedzieć kilka podstawowych rzeczy o poruszaniu się po tym egzotycznym kraju położonym na pograniczu Europy i Azji w Kaukazie Południowym.

Wjazd i pobyt

Bez względu na cel podróży, do Gruzji można wjechać w ruchu bezwizowym i przebywać tam do 365 dni. Będąc już na miejscu, nie podlega się obowiązkowi meldunkowemu. Przekraczając granicę należy mieć ze sobą paszport ważny jeszcze co najmniej przez 3 miesiące ponad planowany termin wyjazdu z terytorium Gruzji. Dokumentem potwierdzającym naszą tożsamość może być również dowód osobisty ważny minimum 6 miesięcy, jednak większość gruzińskich urzędów uznaje wyłącznie paszport. Należy mieć ze sobą prawo jazdy, dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem technicznym. W przypadku wjazdu firmowym autem pamiętajmy o upoważnieniu od firmy leasingowej. Jeżeli pojazd nie jest naszą własnością, wymagane jest posiadanie umowy najmu lub użyczenia zawartej między właścicielem a użytkownikiem w formie aktu notarialnego, przetłumaczonej na język gruziński, angielski lub rosyjski. Zgodnie z prawem wjazd do Gruzji z terytorium Federacji Rosyjskiej przez separatystyczny region Abchazji i Region Cchinwali jest surowo zabroniony.

Ubezpieczenie

Zaleca się posiadanie ubezpieczenia turystycznego na kwotę minimum 30.000 euro pokrywającego koszty leczenia oraz ewentualny transport chorego do ojczyzny. W przypadku skorzystania z opieki zdrowotnej należy uregulować wystawiony rachunek na miejscu lub przekazać dane swojego ubezpieczyciela. Z dniem 1 marca 2018 roku wprowadzono w Gruzji obowiązek posiadania ubezpieczenia komunikacyjnego OC dla wszystkich posiadaczy aut zarejestrowanych poza Gruzją. W przypadku poruszania się bez takiego ubezpieczenia musimy liczyć się z tym, że otrzymamy mandat w wysokości od 130 do 260 zł.

Przepisy drogowe

Zaleca się, aby wszyscy kierowcy przez całą dobę używali świateł w trakcie jazdy, niestety Gruzini bardzo często nie używają świateł mijania, nawet podczas jazdy po zmroku. Tak jak i w Polsce, obowiązkowe jest używanie pasów bezpieczeństwa przez kierowcę oraz wszystkich pasażerów. Najczęściej dozwolona prędkość w terenie zabudowanym wynosi 60 km/h, natomiast w niezabudowanym 90 km/h. Należy zachować szczególną ostrożność i ograniczyć prędkość po zmroku, gdyż zwierzęta (owce, krowy i konie) bardzo często są pozostawiane bez opieki w pobliżu drogi. Miejscowi kierowcy oraz piesi bardzo często nie przestrzegają zasad ruchu drogowego, dlatego poruszanie się po wszystkich drogach w Gruzji wymaga zachowania szczególnej ostrożności. Duży problem stanowi również stan techniczny większości pojazdów. Na szczęście korzystanie ze wszystkich dróg jest bezpłatne. Należy pamiętać, że drogi publiczne są niedostatecznie oznakowane i niestety w złym stanie, szczególnie na prowincji. Większość ulic jest jednokierunkowaJazda po spożyciu alkoholu jest karana wysokimi mandatami. Dopuszczalny limit wynosi 0,3 promila. Podczas jazdy samochodem kierowca nie może rozmawiać przez telefon komórkowy. Dzieci powinny być przewożone tylko w fotelikach samochodowych, odpowiednich do ich wzrostu i wagi. 

Gruzja to nieduży kraj, ale bardzo zróżnicowany przyrodniczo – od półpustyni, przez tropiki po wysokie góry Kaukaz o rekordowym zaśnieżeniu. Kraj ten oferuje prastarą kulturę oraz oryginalny folklor, a także liczne zabytki, z których wiele widnieje na liście UNESCO. Stan wielu dróg nie jest najlepszy, warto więc wcześniej dobrze zaplanować całą podróż. Należy także mieć na uwadze ignorowanie przepisów ruchu drogowego przez gruzińskich kierowców oraz pieszych. Wymuszanie pierwszeństwa, przejazdy na czerwonym świetle, przechodzenie całych grup pieszych oraz zwierząt hodowlanych w niedozwolonych miejscach to sytuacje bardzo często spotykane na gruzińskich drogach, o których zawsze musimy pamiętać.