Bezpieczna podróż z dzieckiem

Wiosna coraz bliżej, a wraz z nią weekendowe wypady i dłuższe podróże. Zanim zapakujecie przestronne wnętrze Škody, powinniście odpowiednio przygotować się do drogi, szczególnie jeśli jadą z Wami dzieci. Jak umilić najmłodszym wyjazd i jednocześnie zapewnić maksimum bezpieczeństwa? Oto kilka wskazówek.

Plan to podstawa

Zanim rozsiądziecie się za kierownicą koniecznie zaplanujcie trasę i czas przejazdu. Lepiej wybierzcie główne i sprawdzone drogi. Jeśli jedziecie za granicę, to obowiązkowo zapoznajcie się z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego w krajach, przez które będziecie przejeżdżać. Koniecznie sprawdźcie też prognozę pogody. Planując długą podróż warto zarezerwować nocleg na trasie. O której godzinie najlepiej wyruszyć, gdy na pokładzie znajdują sie dzieci? W nocy lub rano, kiedy maluchy jeszcze śpią lub są śpiące. Dzięki temu monotonna podróż minie im szybciej.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Nic tak nie gwarantuje bezpieczeństwa, jak sprawny samochód. Dlatego zanim wyruszycie zadbajcie o to, by był sprawny technicznie. Jeśli macie jakieś wątpliwości, to niezwłocznie wybierzcie się do stacji diagnostycznej. Zawsze warto sprawdzić ciśnienie w oponach, poziom oleju, zatankować bak do pełna i uzupełnić płyn do spryskiwaczy. Obowiązkowo powinniście przygotować foteliki samochodowe dla Waszych pociech. Powinny być dostosowane do wagi i wzrostu dziecka, stabilnie zamocowane i zabezpieczone kilkupunktowym pasem. Sprawdźcie, czy blokady drzwi od strony dzieci są sprawne. Nie zapominajcie również, że – jak przed każdą podróżą – kierowca powinien wypocząć.

Kompletny bagaż

Wybierając się w podróż z dziećmi pamiętajcie o ulubionych przytulankach i kocykach. Spakujcie napoje, najlepiej herbatę w termosie i wodę w bidonach, z których płyn nie wyleje się podczas jazdy samochodem. Przydadzą się też kanapki i przekąski, takie jak pełnowartościowe orzechy czy sezonowe owoce. Nie zapomnijcie o kompletnej apteczce, która powinna być wyposażona w jednorazowe rękawiczki, jałowe opatrunki i podstawowe medykamenty. Jeśli dziecko cierpi z powodu choroby lokomocyjnej dobrze podać mu przed podróżą leki i na wszelki wypadek zapakować papierowe torby, które mogą także przydać się na śmieci. Warto zadbać o komfort malucha i zamontować osłony przeciwsłoneczna na szybach tylnych drzwi. Zanim wszystko zapakujecie do samochodu, pomyślcie o odpowiednim rozmieszczeniu bagaży. Pakowanie zacznijcie od dużych toreb tak, by były stabilne i przylegały do siedzeń tylnej kanapy. Warto skorzystać z organizerów i systemów siatek do bagażnika. Do kabiny włóżcie jedynie koce i miękkie plecaki dzieci.

W drogę

Podczas podróży maluchy nie mają zbyt wielu rozrywek i najzwyczajniej się nudzą. Czym najlepiej je zająć? Z pewnością sprawdzą się bajki-audiobooki, tablet, a także książki, które przykują ich uwagę. W trasie warto być kreatywnym. Dobrym pomysłem jest zabawa w zgadywanki i wspólne śpiewanie. Konieczne będą przerwy, które pozwolą Wam odpocząć i rozprostować nogi, a dzieciom zapewnią rozrywkę i możliwość skorzystania z toalety. Zgodnie z zaleceniami lekarzy najlepiej jest robić przystanki co 2 godziny, ponieważ układ kostny dzieci dopiero się rozwija i długie przebywanie w jednej pozycji obciąża ich kręgosłup.

Choć “podróż samochodem z dzieckiem” brzmi jak poważne wyzwanie, to nie ma się czym stresować. Grunt to odpowiedni plan i przygotowanie. Jeśli wszystko przemyślicie i zorganizujecie zawczasu, wspólna podróż będzie czystą przyjemnością, bezpieczną przygodną oraz okazją do wspólnego spędzenia czasu.