Jak przygotować samochód na wiosnę?

Zima to najtrudniejszy okres nie tylko dla kierowców, ale również dla ich pojazdów. Niskie temperatury, opady śniegu, a przede wszystkim sól potrafią skutecznie zepsuć dobry wygląd i stan techniczny naszego pojazdu. Dlatego, gdy nadchodzi wiosna powinniśmy zadbać o czyszczenie całego auta, wymienić zużyte wycieraczki, sprawdzić luz w układzie kierowniczym, poziom oleju silnikowego oraz zadbać o klimatyzację. No i oczywiście wymienić opony z zimowych na letnie.
Właściwie przygotowany samochód uchroni nas przed nieprzyjemnymi i niechcianymi niespodziankami.
Jak się za to zabrać? Jakie słabe punkty powinny przykuć naszą uwagę? Podpowiadamy!

Mycie i czyszczenie

Jeżeli nie chcemy wystawiać auta na zgubne działanie korozji, konieczne będzie gruntowne mycie, które usunie resztki piasku, soli i brudu, nagromadzonego w każdej, nawet najmniejszej szczelinie. Pamiętajmy o dokładności, która jest wskazana zwłaszcza przy myciu podwozia, nadkolach i trudno dostępnych szczelinach pomiędzy drzwiami. Zadbajmy o karoserię, nie zapominając o kabinie.  Przyda się na pewno odświeżenie oraz odkurzenie całego wnętrza pojazdu. Wyjmijmy i wysuszmy filcowe wykładziny nasiąknięte wodą. Jeżeli są mocno zniszczone, zastanówmy się czy lepiej nie wymienić ich na nowe. Umyjmy wnętrze szyb, aby usunąć osad sprzyjający osadzaniu się pary wodnej.

Po zimowym sezonie na naszym lakierze pojawią się niewielkie rysy. W prosty sposób możemy pozbyć się tych uszkodzeń. Po nałożeniu na uszkodzone miejsce specjalistycznego mleczka, polerujmy je gąbką, aż do momentu usunięcia defektów. Do tej czynności możemy użyć również maszyny polerskiej, dzięki której oczekiwany efekt będzie się utrzymywał przez długi okres czasu.

Filtr i klima ważna rzecz

Podczas zimy filtr kabinowy jest szczególnie narażony na działanie wilgoci. Łatwo staje się miejscem rozwoju pleśni oraz grzybów. Jego wymiana w znacznym stopniu usprawnia działanie układu wentylacyjnego.

W momencie uruchomienia klimatyzacji, po dłuższej przerwie, możemy poczuć bardzo nieprzyjemną woń. To zapach pleśni, która powoduje alergie i dyskomfort w oddychaniu. Dlatego … niezwykle istotną czynnością jest jej sprawdzenie na wiosnę. Prawidłowo działająca chłodzi i oczyszcza powietrze, poprawiając komfort jazdy i dbając o zdrowie pasażerów. Wiosną konieczne jest jej odgrzybienie.

Przynajmniej dwa razy w roku należy dokonać okresowych przeglądów układu klimatyzacji. Każde zaniedbanie może ponieść za sobą konsekwencje, takie jak zwiększenie ryzyka zatarcia sprężarki, niedostateczne odparowywanie szyby przedniej, duże obniżenie skuteczności w schładzaniu wnętrza pojazdu oraz zwiększone zużycie paliwa.

Opony

Opony letnie należy założyć, gdy temperatura na zewnątrz ustabilizuje się na poziomie około 10 stopni Celsjusza, a w nocy nie spada poniżej zera. Eksploatacja zimowych opon nie ma sensu podczas wiosennych miesięcy. Bieżnik szybko ulega zużyciu, a cała opona po prostu się niszczy. Opony letnie są lepiej dostosowane do wiosennej pogody, nie tylko pod względem użytej do ich produkcji mieszanki. Mają także drobniejszy bieżnik oraz większą powierzchnię styku z powierzchnią drogi, co zapewnia lepszą przyczepność. Co ważne, pracują dużo ciszej, a ponieważ są lżejsze zużycie paliwa jest mniejsze. Braki w ogumieniu stanowią przyczynę przeszło 20% wszystkich wypadków spowodowanych stanem technicznym pojazdu.

Warto pomyśleć o wykonaniu zbieżności i geometrii kół. Ma to bardzo duży wpływ na układ jezdny naszego auta, zużywanie się opon, a nawet większe zużycie paliwa.

Co jeszcze?

Ważne: co 3-4 lata wymieniajcie płyn hamulcowy, a przy dynamicznej i częstej jeździe nawet co 2 lata. Gdy wymieniacie opony na letnie, konieczne jest sprawdzenia stanu tarcz i klocków hamulcowych. Skontrolujcie także zawieszenie oraz podwozie, szczególnie stan amortyzatorów, wszystkich sprężyn oraz wahaczy. Warto zainteresować się stanem wycieraczek, zarówno tych przednich, jak i tylnych. Jeżeli podczas zimy używane były w celu odśnieżania szyby, mogą nie być już w pełni sprawne. Kupcie nowe, które będą niezawodne podczas wiosennej burzy z deszczem.

W profesjonalnym serwisie sprawdźcie działanie całego układu hamulcowego oraz systemu ESP/ABS.

Około pięć procent wypadków samochodowych na naszych drogach spowodowanych jest złym stanem technicznym pojazdów. O auto powinniśmy dbać przez cały rok, szczególnie po zimowych miesiącach. Daje to wiele satysfakcji i realnie podnosi wartość pojazdu. Wiosną dużo kierowców decyduje się na coraz to dłuższe podróże, na które ich auto może zwyczajnie nie być przygotowane. Dlatego koniecznie zastosuj się do wszystkich wyżej opisanych wskazówek. Sprawdź swój samochód po zimie, gdyż pomoże Ci to uniknąć stresujących sytuacji i tym samym znacznie podniesie komfort eksploatacji auta.

Szerokiej drogi…