Majówka w czasach pandemii

Już jutro rozpoczyna się tegoroczna majówka. Niestety w tym roku potrwa tylko trzy dni, ponieważ 1 maja przypada w piątek. W dobie pandemii koronawirusa będzie nieco inna niż do tej pory. Wszystko przez obostrzenia i szereg zaleceń, jakie powinniśmy przestrzegać, by zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa Covid-19. Nie ma co liczyć na to, że hotele i pensjonaty zostaną otwarte na pierwszy, majowy weekend. Podpowiadamy Wam, co robić podczas majówki i jak spędzać czas na zewnątrz zgodnie z panującymi zasadami i obostrzeniami. Co nam wolno w świetle aktualnych zaleceń ministerstwa zdrowia i rządu? Czy będzie można pojechać na działkę, zrobić grilla albo pójść na ryby?

Zniesienie ograniczeń

Dzięki zniesieniu ograniczeń możemy pozwolić sobie na przemieszczanie się po całym kraju, spacery po parkach, lasach i nadbałtyckich plażach. Uwaga, nadal nie można się gromadzić.

Parki i lasy

Od 20 kwietnia otwarte są wszystkie parki miejskie, bulwary, plaże oraz lasy. Nadal nieczynna jest infrastruktura taka jak miejsca grillowe, plenerowe siłownie czy place zabaw. Otwarte zostały parki narodowe, jednak należy pamiętać, że cześć z nich udostępniło tylko niektóre szlaki.

ROD

Nie ma żadnego zakazu przebywania na działkach ROD. Krajowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców poinformował, że na terenie działek nie jest wymagane zakrywanie ust i nosa.

Grillowanie

Oczywiście, że tak, przecież to nasza tradycja. Spędzanie czasu w swoim ogrodzie, czy na działce w gronie domowników nie jest karane, tak samo jak urządzenie z nimi wspólnego grilla. Nie ma niestety możliwości, żeby zaprosić na niego dużą liczbę znajomych, gdyż grozi to mandatem. Problem mają mieszkańcy bloków, ponieważ regulaminy wspólnot mieszkaniowych zakazują robienia grilla na balkonach i tarasach. Ale jest na to rada: wybieramy grilla elektrycznego.

Wędkowanie

Polski Związek Wędkarski poinformował, że podczas majówki wędkarze, zachowując odpowiednie środki bezpieczeństwa, będą mogli oddawać się swojemu hobby na łowiskach stawowych oraz w obwodach rybackich (gł. jeziorach, rzekach i zbiornikach zaporowych). Amatorski połów ryb może uprawiać osoba, która posiada odpowiedni dokument uprawniający do takiego połowu (kartę wędkarską, kartę łowiectwa podwodnego lub specjalne zezwolenie).

Czy można biegać?

Jak najbardziej. Po lasach, po parkach, czy innych terenach do tego przystosowanych.  Od 20 kwietnia można wejść do lasów i parków, a także biegać oraz jeździć na rowerze. Nie zapominajmy jednak o zasłanianiu twarzy i zachowaniu odpowiedniego dystansu społecznego.

Góry, morze

Od poniedziałku 20 kwietnia przemieszczanie się w celach rekreacyjnych zostało dozwolone, więc wyjazd w góry, czy nad nasze polskie morze, nie powinien być żadnym problemem.

Należy wziąć pod uwagę, że niektóre szlaki turystyczne mogą być zamknięte lub może być do nich ograniczony dostęp. Podczas majówki będziemy mogli spacerować po wszystkich nadmorskich plażach i wdychać jod, oczywiście w maseczkach.

Hotele i inne obiekty noclegowe

Panujący wirus nie pozwoli nam na dłuższy wyjazd w góry, czy nad morze, ponieważ zamknięte są wszystkie obiekty noclegowe. Zgodnie z przepisami ”z pobytu w hotelach będą mogły korzystać jedynie osoby nocujące w związku z wykonywaniem przez nie czynności zawodowych lub zadań służbowych, lub pozarolniczej działalności gospodarczej, lub prowadzenia działalności rolniczej”. Turystycznie dopuszczalne są więc tylko wyjazdy jednodniowe. 

Wyjazd za granicę?

Tak, można wyjechać za granicę, ale tylko transportem kołowym. Obowiązujące ograniczenia dotyczą wjeżdżania do naszego kraju. Niektóre biura podróży mają w swojej ofercie zagraniczne wyjazdy, jednak trzeba przyznać, że w obecnej sytuacji to ryzykowny pomysł.

Rowery

Oczywiście podczas majówki będzie można przemieszczać się na własnym rowerze, natomiast korzystanie z wypożyczalni rowerów miejskich na razie jest zabronione. Należy pamiętać o obowiązkowym zakrywaniu ust i nosa w przestrzeni publicznej oraz o zachowaniu bezpiecznej odległości od innych rowerzystów (minimum dwa metry).

Obowiązek zasłaniania ust i nosa

Wszyscy (oprócz wymienionych poniżej wyjątków) mają obowiązek zasłaniania ust i nosa na ulicy, podczas ruchu pieszego, w urzędach i sklepach, w miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy.

Ograniczenie nie dotyczy:

 • dzieci do 4 lat,
 • osób, które mają problemy z oddychaniem,
 • osób, które same nie mogą założyć lub zdjąć ochrony z twarzy z powodu stanu zdrowia,
 • osób poruszających się samochodem, jeżeli pasażerowie mieszkają ze sobą,
 • osób poruszających się samochodem, jeżeli przebywa tam jedynie kierowca albo kierowca z dzieckiem do lat 4,
 • pracowników w zakładach pracy, budynkach użyteczności publicznej i obiektach handlowych,
 • kierowców publicznego transportu zbiorowego i przewoźników prywatnych, pod warunkiem, że są oddzieleni od pasażerów przesłoną,
 • duchownych sprawujących obrzędy religijne,
 • rolników wykonujących prace w gospodarstwie,
 • wykonujących zadania służbowe żołnierzy Sił Zbrojnych RP i wojsk sojuszniczych, funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego,
 • osób przebywających w lesie.

 

Wprowadzony przez rząd I etap rozluźniania ograniczeń związanych z koronawirusem pozwala znowu organizować czas wolny w ulubiony sposób, wciąż jednak nie możemy do końca pozwolić sobie na zbyt wiele. Epidemia koronawirusa uniemożliwia cieszenie się kilkudniowymi wycieczkami, dalszymi wypadami za miasto czy spotkaniami z dużą grupą znajomych. Możemy jednak wybrać się na spacer, oczywiście w maseczkach, które zakryją nasz nos i usta, do parku, czy do lasu. Pamiętajmy o zachowaniu bezpiecznej odległości. Nadchodząca majówka będzie świetnym pretekstem, aby nadrobić wszelkie zaległości. Jeśli masz ogród lub balkon, poświęć ten czas na uprawę kwiatów lub przypraw. Niech te dni, pomimo panującej sytuacji, będą czasem na odpoczynek, relaks oraz wszelkie przyjemności.