Bezpieczny rowerzysta, bezpieczny kierowca

Na drogach często dochodzi do konfliktów pomiędzy rowerzystami i kierowcami. Obie te grupy niestety nie zawsze potrafią bezpiecznie współistnieć na drodze. Podstawą prawidłowych relacji powinien być rozsądek, wzajemna życzliwość oraz przede wszystkim respektowanie przepisów prawa ruchu drogowego.

Słoneczna pogoda sprzyja miłośnikom rowerowych przejażdżek, co doskonale widać na naszych drogach. Cykliści aktywnie włączają się do ruchu i wraz z innymi kierowcami pojazdów zapełniają ulice. Statystyki wskazują, że każdego roku w Polsce dochodzi do kilku tysięcy wypadków drogowych z udziałem rowerzystów, którzy tracą zdrowie, a nawet życie. Wielu tragedii można by uniknąć, gdyby kierujący jednośladami zadbali o stan techniczny i wyposażenie roweru, zgodne z obowiązującymi przepisami. A kierowcy byliby nieco bardziej życzliwi i tolerancyjni.

Przypomnijmy, że w świetle kodeksu drogowego rowerzysta to kierujący, dlatego jak każdy uczestnik ruchu drogowego jest zobowiązany do przestrzegania przepisów, stosowania się do sygnałów i znaków drogowych oraz poleceń osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego. Gdy rowerzysta nie stosuje się do wyżej wymienionych przepisów odpowiada na ogólnych zasadach. W niektórych przypadkach może być na niego nałożona grzywna w postaci mandatu karnego lub w ostateczności przeprowadzone postępowanie sądowe.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz ich niezbędnego wyposażenia każdy rower musi być wyposażony w:

 • co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,
 • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku,
 • co najmniej jedno światło przednie białe lub żółte świecące ciągłym lub migającym światłem np. lampka przednia na baterie, dynamo lub akumulator,
 • co najmniej jedno światło tylne odblaskowe czerwone,
 • co najmniej jedno światło tylne świecące ciągłym lub migającym światłem.

Brak tych elementów ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo.

Dodatkowo rower może (ale oczywiście nie musi) być wyposażony w światło odblaskowe barwy białej z przodu roweru, światła odblaskowe umieszczone na pedałach, dowolną ilość odblasków na kołach – ale co najmniej po jednym na każdym kole oraz pasek odblaskowy na oponie lub kole.

Rady dla rowerzystów:

 • Poruszaj się tylko drogą dla rowerów (czyli dla Ciebie) lub drogą dla rowerów oraz pieszych. Jeżeli takowych nie ma, jeźdź poboczem, a nie środkiem drogi. Korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, zachowuj szczególną ostrożność i zawsze ustępuj miejsca pieszym.
 • Najczęstsze przewinienia rowerzystów to nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowo wykonywany manewr skrętu (zazwyczaj z prawej na lewą stronę drogi lub w lewo na skrzyżowaniu) oraz nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych (rowerzyście nie wolno jeździć po przejściu). Chcesz uniknąć mandatu i nie być zagrożeniem na drodze – nie rób tak!
 • Używaj odpowiednich świateł, gdy są one wymagane! Przy odpowiednim oświetleniu rowerzysta jest widoczny już z kilkudziesięciu metrów, co pozwala na odpowiednie przygotowanie i zachowanie ostrożności przez pozostałych użytkowników dróg.
 • Zadbaj o bezpieczeństwo, sprawdź czy Twój rower jest właściwie wyposażony, w razie potrzeby uzupełnij braki. Gdy wybierasz się na przejażdżkę z całą rodziną, koniecznie pamiętaj, aby wyposażyć swoje dzieci w kaski i ochraniacze!
 • Dziecko do 7 lat może być przewożone na rowerze tylko wtedy, gdy jest umieszczone na dodatkowym specjalnym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.

 

A teraz zakazy:

 • Nigdy nie jedź rowerem w stanie po zażyciu alkoholu lub innego środka działającego podobnie do alkoholu.
 • Nie rozmawiaj przez telefon podczas jazdy – trzymaj ręce na kierownicy.
 • Pamiętaj: zabroniona jest jazda wzdłuż po chodniku lub po przejściu dla pieszych, jazda po jezdni obok innego uczestnika ruchu oraz jazda bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach. Brawura nie jest wskazana!
 • Nie wjeżdżaj na drogę ekspresową lub autostradę. 

Rady dla kierowcy:

 • Pamiętaj, że każdy rowerzysta jest pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego, więc postaraj się i nie traktuj go jak zło konieczne. Rowerzysta jako niechroniony uczestnik ruchu drogowego poniesie największe straty w razie zdarzenia na drodze.
 • Jeżeli nie widzisz ścieżki, a ma ona przejazd przez drogę, którą właśnie się poruszasz, to zatrzymaj się lub zwolnij przecinając ją. Należy wziąć pod uwagę, że wprawny rowerzysta bardzo szybko się przemieszcza.
 • Miej na uwadze to, że rowerzysta wcale nie musi mieć prawa jazdy, często jest to młoda osoba tylko z kartą rowerową.
 • Postaraj się nie pouczać wszystkich rowerzystów naokoło, nie dyscyplinuj ich, nie groź mandatem – to zadanie policji.
 • Obserwuj prawe lusterko, nawet kiedy wolno jedziesz prawym pasem lub chcesz skręcać w prawo, ponieważ w każdej chwili może nadjechać szusujący rowerzysta.
 • Jeżeli nie wiesz, jak się zachować w stosunku do rowerzysty, to zawsze interpretuj sytuację na jego korzyść. Uchroni cię to przed złamaniem prawa, które najczęściej działa na korzyść słabszego na drodze, czyli rowerzysty.

 

Z roku na rok wzrasta liczba miłośników jazdy na jednośladach. Szczególnie jest to zauważalne wiosną, gdy robi się ciepło, stale przybywa ich na drogach – a co za tym idzie, trzeba zachować dużo większą rozwagę. Rower jest środkiem transportu wykorzystywanym często do szybkiego i sprawnego przemieszczania się w wiecznie zatłoczonych miastach. Każdy rower na drodze to jedno auto mniej w korku. Sama znajomość przepisów ruchu drogowego nie wystarczy. Tylko świadome oraz rozważne ich stosowanie, pozwoli wszystkim uniknąć nieszczęścia. Pamiętaj o kulturze i szacunku do pozostałych uczestników ruchu drogowego. Te wszystkie elementy z pewnością pozwolą na bezpieczne poruszanie się nie tylko rowerzystów, ale również kierujących innymi pojazdami oraz pieszych.

Pamiętaj…droga należy do wszystkich jej uczestników! Nie tylko do Ciebie!