Przygotowania do wakacyjnego wyjazdu czas zacząć

Już za parę dni, za dni parę, wezmę plecak swój i gitarę…

Najwyższa pora zacząć myśleć o wakacjach 2020! Wiadomo, że przed nami zupełnie inne lato niż dotychczas. Jest to jednak czas wypoczynku od codziennych trudów związanych z pracą i szkołą. Niestety prawie co drugi Polak ogranicza tegoroczne plany urlopowe, a co piąty w ogóle ich nie ma. Ostrożnie podchodzimy do wyjazdów zagranicznych, niecałe 10% z nas zamierza spędzić urlop poza granicami naszego kraju. Ogłoszenie pandemii koronawirusa SARS CoV-2 spowodowało, że wiele branż stanęło w miejscu. Największe straty odnotowuje turystyka, która z powodu odwołanych wyjazdów i zamknięcia granic traci miesięcznie przeszło czterdzieści miliardów złotych.

Gdzie pojechać na wakacje? Wszystko zależy od Waszych upodobań i od tego jak lubicie wypoczywać. Jeśli wolicie leniuchować na plaży, to urlop we Włoszech czy Chorwacji będzie wprost idealnym pomysłem. Wolicie długie wędrówki po górach – Tatry będą dobrym wyborem. Chcecie powdychać jod i nie przeszkadza Wam zimna morska woda – Bałtyk stoi otworem.

O czym warto pamiętać, zanim położycie się na rozgrzanym piasku i wskoczycie do basenu?

Oto kilka niezbędnych zabiegów, które warto zrobić przed urlopem.

Po pierwsze powinniście zdobyć informacje o miejscu, do którego chcecie się udać. Możecie wykorzystać w tym celu serwis internetowy, drukowane przewodniki lub zapoznać się z opinią znajomych. Sprawdźcie klimat panujący w miejscu, do którego się wybieracie, pomoże Wam to chociażby w wyborze odpowiedniej odzieży. Polecamy stronę, na której sprawdzicie przede wszystkim poziom bezpieczeństwa oraz ceny podstawowych produktów, noclegów czy transportu w kraju, do którego się wybieracie. Nikt nie chce być narażony na niepotrzebne koszty. Przed wyjazdem sprawdźcie ważność paszportów wszystkich uczestników wyprawy oraz dowiedźcie się, czy nie będziecie potrzebować wizy, a jeśli tak, to jakie są zasady jej przyznawania. Kolejna ważna rzecz do zrobienia to skontrolowanie daty ważności karty debetowej oraz kredytowej i zamówienie nowych, jeśli jeszcze ich nie posiadacie. Osoby, które często podróżują za granicę, powinny zainteresować się debetową kartą wielowalutową, wydawaną posiadaczom rachunków walutowych w funtach, dolarach i euro. Wypłacając pieniądze z bankomatu, płacąc w Internecie czy sklepie, w której płatności dokonywane są w wyżej wymienionych walutach, konto posiadacza jest obciążane kwotą bez przewalutowania, czyli taką na jaką opiewa dany rachunek. Pamiętajcie, aby podczas kupowania przez Internet czy płacenia kartą kredytową zachować należytą ostrożność. Warto sprawdzić, jaka waluta obowiązuje w kraju, do którego się wybieracie oraz porównać, jaka forma płatności jest najbardziej opłacalna. Kalkulator rozliczeniowy organizacji płatniczych dla transakcji dokonanych w walucie obcej znajduje się na stronie pkobp.pl/waluty.

Ważne: jeżeli zdecydowaliście się na wyjazd z biurem podróży, sprawdźcie, czy organizator widnieje w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych.

Ubezpieczenie i EKUZ

Koszty ubezpieczenia są niewielkie, a zapewniają poczucie bezpieczeństwa dla całej rodzinie. Jako obywatele UE mamy prawo do bezpłatnej opieki medycznej w krajach członkowskich oraz Szwajcarii we wszystkich państwowych placówkach służby zdrowia. Wystarczy wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Karta potwierdza prawo do korzystania z niezbędnych świad­czeń zdrowotnych w czasie tymczasowego po­bytu na terenie innego państwa członkowskiego UE/EFTA na koszt NFZ. Może zostać wydana tylko oso­bom zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego, w tym osobom, które posiadają prawo do świadczeń zdro­wotnych finansowanych ze środków publicznych zgodnie z przepisami krajowymi. Korzystając z EKUZ za granicą pamiętajcie, że podlegacie obowiązkom i korzystacie z praw wynikających z ustawodawstwa państwa człon­kowskiego UE/EFTA na tych samych warunkach, co ubezpieczeni w tym państwie. Idąc do lekarza upewnijcie się, że działa w ra­mach publicznego systemu opieki zdrowotnej tego państwa.

Zaplanujcie swoją aktywność

Zastanówcie się, co będziecie robić podczas wyjazdu. Wspólnie przygotujcie listę atrakcji i aktywności, które chcielibyście zaliczyć podczas wakacji. Czyli: co ciekawego można robić w danej okolicy, co warto zobaczyć i zwiedzić, co zrobić podczas niepogody, szczególnie gdy jedziecie z małymi dziećmi, gdzie można zjeść jakiś lokalny przysmak lub gdzie pójść na spacer?

Pojazd

Jeśli jedziecie własnym samochodem, musicie zadbać o jego odpowiednie przygotowanie do dłuższej podróży.

Dokonajcie przeglądu najważniejszych podzespołów w pojeździe, koniecznie sprawdźcie termin ważności przeglądu technicznego i ubezpieczania OC, kompletność wyposażenia dodatkowego, stan koła zapasowego oraz jakie przepisy i limity prędkości obowiązują w danym kraju. Zabierzcie komplet podstawowych narzędzi i linkę holowniczą. Ważne: przed samym wyjazdem zaktualizujcie mapy w nawigacji samochodowej i dokładnie przeanalizujcie planowaną trasę.

Zielona karta

Polskie ubezpieczenie OC ważne jest na terenie całej UE, jeśli jednak wybieracie się poza granicę państw członkowskich musicie wykupić zieloną kartę. Większość Towarzystw Ubezpieczeniowych oferuje gratis zieloną kartę do wykupionego ubezpieczenia OC, musicie jednak udać się do najbliższej placówki ubezpieczyciela lub zadzwonić na infolinię, aby otrzymać dodatkowy dokument.

Pamiętajcie: pilnujcie paszportu lub innego dokumentu tożsamości, zostawcie rodzinie ich kserokopię oraz harmonogram Waszego wakacyjnego pobytu, kontakt do hotelu czy apartamentu, nauczcie się na pamięć numerów ambasady w danym kraju i osób Wam towarzyszących.

Urlop to bardzo ważny moment dla każdego człowieka. To pora wypoczynku, błogiego relaksu i regeneracji sił przed powrotem do pracy lub szkoły, dlatego trzeba zaplanować go w należyty sposób i zdecydowanie wcześniej. Dzięki temu unikniecie wszelkiej dezorganizacji. Odpowiednie przygotowanie do wakacji to klucz do udanego wypoczynku.

A zatem… wszystko gotowe?

To w drogę! Udanych wakacji!