A może by tak nad morze…

Lato to czas dalekich podróży, wzmożonego ruchu na drogach i dużych upałów. Samochód jest najpopularniejszym środkiem transportu w czasie wakacji. Taką formę wypoczynku upodobało sobie większość z nas, nie ma się co dziwić. Auto doskonale nadaje się do wakacyjnych wyjazdów, zwłaszcza, gdy na wczasach chcemy być niezależni i mobilni, a po drodze chcemy mieć możliwość zwiedzania atrakcyjnych miejsc. Aby wakacje były prawdziwą przyjemnością, a nie letnim koszmarem, do każdej wyprawy należy się odpowiednio przygotować. Wycieczka autem może stać się fascynującą przygodą i źródłem wyjątkowych przeżyć, a także prawdziwym wyzwaniem.

Polskie morze?

Wybrzeże Bałtyku to piaszczyste plaże, malownicze klify, porośnięte lasami nabrzeża i ruchome wydmy, które zachwycają i przyciągają jak magnes, nie tylko latem. Na turystów pieszych i rowerzystów czekają tam liczne trasy. Linia brzegowa Bałtyku ma długość 15 tysięcy km, z czego Polsce przypadło 590 km. Nasze wybrzeże pod względem ukształtowania powierzchni jest niezwykle zróżnicowane, co decyduje o jego niewątpliwej atrakcyjności.

Droga wzdłuż naszego wybrzeża jest najlepsza na urlopową podróż samochodem. Na polskim wybrzeżu można wytyczyć co najmniej kilka atrakcyjnych tras. Jedna z ładniejszych, rozpoczyna się w Świnoujściu, mieście położonym nad cieśniną Świną, która w północnej części łączy się z Morzem Bałtyckim, a w południowej z Zalewem Szczecińskim, leżącym na trzech wyspach: Uznam, Wolin, Karsibór oraz na 41 mniejszych niezamieszkanych wyspach i biegnie na wschód. Po drodze mija się Woliński Park Narodowy utworzony na początku 1960 roku w środkowo-zachodniej części wyspy Wolin, którego powierzchnia wynosi 10 937 ha. Warto odwiedzić powstałą w 1976 roku Pokazową Zagrodę Żubrów zajmującą przeszło 28 hektarów, po czym udać się nad jedno z najpiękniejszych w tamtym rejonie jezior – Jezioro Turkusowe inaczej nazywane Szmaragdowe. Nazwa akwenu wzięła się od przepięknej barwy wody, która wyróżnia go na tle innych zbiorników wodnych i przyciąga tutaj całe rzesze turystów odwiedzających Międzyzdroje i Świnoujście. Następnie koniecznie trzeba się udać do malowniczego Zalewu Kamieńskiego i Zatoki Wrzosowskiej, aby w końcu dotrzeć do znanego wszystkim uzdrowiskowego Kołobrzegu z licznymi atrakcjami turystycznymi i kulturalnymi.

 

 

 

Przed podróżą

Aby podróż była bezpieczna, warto wykonać wszystkie czynności z poniższej listy:

 • sprawdź koła,
 • sprawdź płyny eksploatacyjne,
 • sprawdź podwozie Twojego samochodu i komorę silnika,
 • sprawdź układ hamulcowy,
 • sprawdź działanie klimatyzatora,
 • wymień filtr powietrza,
 • jeśli trzeba, zamontuj nowe pióra wycieraczek szyby przedniej,
 • wyczyść i ustaw światła przednie, a jeśli trzeba wymień żarówki,
 • dokręć śruby i nakrętki,
 • sprawdź pasek rozrządu,
 • wymień świece zapłonowe.

Zwróć uwagę na rodzaje dróg, którymi będziesz się poruszać. Chodzi nie tylko o topografię, ale również o to, jakie natężenie ruchu panuje na danych trasach. Niekiedy okazuje się, że najkrótsza droga nie będzie tą najlepszą. Lepiej wybrać dłuższą, za to biegnącą drogami ekspresowymi, czy autostradą. Będzie na pewno bezpieczniej.

Upewnij się, że posiadasz wszystkie dokumenty przed wyruszeniem w podróż, takie jak prawo jazdy czy instrukcję obsługi Twojego pojazdu. Przed podróżą wyśpij się porządnie, czujność kierowcy ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Przed zażyciem niektórych środków przeciwbólowych lub tabletek na chorobę lokomocyjną, należy zapoznać się z ulotką informacyjną dołączoną do opakowania. Upewnij się, że nie zawierają substancji, które mogą zmniejszyć Twoją czujność. Koniecznie zabierz ze sobą wodę pitną. Pomoże to uniknąć odwodnienia w przypadku utknięcia w korku na drodze, szczególnie, gdy będzie czterdziestostopniowy upał. Weź ze sobą apteczkę pierwszej pomocy, gaśnicę przeciwpożarową, trójkąt awaryjny oraz zapasy płynów eksploatacyjnych i paliwa. Może też się przydać latarka, skrzynka z narzędziami, ciepłe ubrania, koc, kamizelka odblaskowa, ładowarka do telefonu, lewarek czy linka holownicza. Pamiętaj też o nawigacji. Wielu z nas korzysta z aplikacji nawigacyjnych w swoich smartfonach. Można także skorzystać z aplikacji dostarczanych przez producentów samochodów.

 

Polskie wybrzeże cieszy się dużą popularnością wśród turystów, zarówno w okresie letnim, jak i zimowym. Warto odkryć największe atrakcje nad morzem i wybrać się w podróż do najsłynniejszych nadmorskich miejscowości.

Przy zachowaniu ostrożności oraz przy dobrym przygotowaniu i planowaniu, podróż samochodem na letni wypoczynek będzie przyjemnym doświadczeniem i doskonałym sposobem na dotarcie do ulubionych miejsc. Czerpanie wrażeń z jazdy autem i podziwianie widoków za oknem to powody, dla których wielu z nas chętnie przemierza malownicze trasy samochodowe podczas swojego urlopu. Wycieczka autem daje nam poczucie niezależności. Ma tę przewagę nad wypoczynkiem organizowanym przez biura podróży, że nie trzeba dostosowywać się do narzuconych ram czasowych i można w każdej chwili dowolnie zmodyfikować ułożony wcześniej plan wakacji. 

Bądźcie bezpieczni, udanej podróży….