A jaki jest samochód Twoich marzeń?

Karmann Ghia to według nas najpiękniejszy model kolekcjonerski w całej historii Volkswagena, który trafił do klientów na wszystkich kontynentach świata. Produkowany był w latach od 1955 do 1974 roku w zakładach Volkswagena w Osnabrück, położonym w północno-zachodniej części Niemiec. Idea powstania sportowego samochodu na bazie znanego wszystkim Garbusa pochodziła od niejakiego Wilhelma Karmanna.

Wilhelm Karmann GmbH to znane niemieckie przedsiębiorstwo branży motoryzacyjnej zajmujące się masową produkcją nadwozi samochodowych (głównie kabrioletów) oraz systemów zamykania dachów. 2009 roku spółka została zakupiona przez koncern Volkswagen.

Po raz pierwszy prototyp VW Karmann Ghia został zaprezentowany w 1953 roku, była to prezentacja wewnątrz firmy. Decyzja o rozpoczęciu masowej produkcji zapadła dość szybko i już dwa lata później Volkswagen Karmann Ghia miał swoją oficjalną premierę. 14 lipca 1955 roku Karmann Ghia został zaprezentowany w prestiżowym Casino Hotel de Georgsmarienhütte w Dolnej Saksonii, zachwycił wszystkich i z całą pewnością można stwierdzić, że od razu stał się hitem wśród miłośników motoryzacji. Wewnętrznie określany jako Type 14, bazował na konstrukcji poczciwego Garbusa. Zarówno wersja coupe, jak i kabriolet, wspaniale prezentowały się na miejskich drogach i pokonywały dłuższe trasy.

W Niemczech wyprodukowano niemal 450000 egzemplarzy, w tym ponad 360000 coupe oraz blisko 81000 sztuk z otwartym dachem. Dodatkowe 40000 egzemplarzy wyprodukowano w Brazylii.

Pierwszy wyprodukowany egzemplarz można obejrzeć w muzeum Volkswagena przy fabryce Osnabrück, gdzie auto było produkowane.

Dla kolekcjonerów Karman Ghia jest niezwykle wartościowy. Egzemplarze w dobrym stanie można znaleźć w cenach od 70 tysięcy, po całkowitej renowacji potrafią kosztować nawet i 200 tysięcy. Pomimo dość wysokiej kwoty jaką trzeba wydać na ten „stary, używany” samochód, chętnych nie brakuje. Wierzcie.

Ciekawostka

Na Pomorzu w Pępowie znajduje się muzeum samochodów Volkswagena, w którym znajduje się kolekcja ponad 40 zabytkowych pojazdów tej marki, w doskonale zachowanym stanie. Prezentowane są tam unikatowe modele takie jak Karmann Ghia w wersji coupe i cabrio, kultowe hipisowskie ogórki, czy Kübelwagen w mniej znanej wersji dla straży pożarnej. Goście mogą podziwiać także kolekcję miniaturowych aut wykonanych w skali od 1:64 do 1:18, która liczy ponad 1000 eksponatów. Ważna informacja dla przyszłych par młodych: możecie wynająć takie cacko wraz z doświadczonym kierowcą na ślub lub do sesji zdjęciowej.

Ostatni Volkswagen Karmann Ghia powstał 31 lipca 1974 roku. W tym roku mogliście go obejrzeć podczas Bremen Classic Motorshow, które trwało od 31 stycznia do 2 lutego 2020 roku w Bremie w Niemczech.

Karmann Ghia stanowi nie lada atrakcję dla kolekcjonerów oraz fanów motoryzacji. Zachwyt wywołują stylowe i eleganckie kształty oraz charakterystyczne brzmienie silnika chłodzonego powietrzem, którego osiągi prawdę powiedziawszy nie powalają na kolana, ale cóż…nikomu to nie przeszkadza. Ten najpiękniejszy, według nas model kolekcjonerski w całej historii Volkswagena, drożeje z roku na rok. Odrestaurowanie go to spory, naprawdę spory wydatek.