Ozonowanie samochodu – warto, czy nie warto – oto jest pytanie?!

Ozonowanie to jeden ze znanych od dawna sposobów dezynfekcji pojazdów. Ostatnio stał się bardzo popularny. Obecnie prawie każdy serwis posiada w swojej ofercie taką usługę i proponuje ją swoim klientom. To jedna z najpopularniejszych metod usuwania drobnoustrojów oraz przykrych i uporczywych zapachów z wnętrza pojazdu. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z dymem papierosowym, zapachem stęchlizny, pleśnią, rozlanym napojem, czy sosem czosnkowym z zestawu Happy Meal.

Trochę chemii

Ozon to alotropowa odmiana tlenu składająca się z trójatomowych cząsteczek. Posiada silne własności aseptyczne i toksyczne, w związku z czym stosowany jest przy dezynfekcji wody. Naturalnie gromadzi się w stratosferze tworząc warstwę ozonową, która pełni ważną rolę w pochłanianiu części nadfioletu dochodzącego ze Słońca do Ziemi. W warunkach naturalnych ozon jest niebieskim gazem, o większej gęstości od powietrza. W temperaturze od −193°C do −111°C jest fioletową cieczą. Ozon tworzy się w momencie wyładowań elektrycznych. Ciekawostka: powietrze po burzy ma zapach ozonu (powstaje w temperaturze łuku elektrycznego podczas uderzeń piorunów). W stanie wolnym występuje w atmosferze, powstaje w górnych warstwach atmosfery pod wpływem nadfioletu w wyniku rozpadu cząsteczek O2 pod wpływem światła. Ozon jest jednym z najskuteczniejszych znanych środków dezynfekcyjnych. Działanie bakteriobójcze wykazuje w stężeniu 13 μg/dm³.

Uwaga: ozon jest gazem mocno drażniącym. Pierwszymi objawami podrażnienia ozonem są kaszel, drapanie w gardle, senność i bóle głowy. W większych stężeniach może prowadzić do wzrostu ciśnienia tętniczego, przyspieszenia tętna i obrzęku płuc.

Trochę historii

Generator ozonu został wynaleziony w 1856 roku, przez znanego niemieckiego wynalazcę i konstruktora Wernera von Siemensa. Od tego czasu ozonatory są ciągle ulepszane, a do ich produkcji stosuje się nowocześniejsze materiały.

Ozonowanie

Ozonowanie polega na wypełnieniu układu chłodzącego oraz całego wnętrza pojazdu dużym stężeniem wygenerowanego przez specjalne urządzenie ozonu. Gaz ten jest obecnie najbardziej niezawodną metodą dezynfekcji trudno dostępnych miejsc w samochodzie. Bez problemu zabija grzyby oraz zarazki, dodatkowo neutralizując wszystkie nieprzyjemne zapachy unoszące się we wnętrzu pozostawiając świeży i przyjemny dla naszego nosa zapach.

Ozonowanie samochodu nie jest szkodliwe, pod warunkiem użycia odpowiedniego ozonatora i dokładnego przestrzegania czasu zabiegu wynikającego z instrukcji obsługi dołączonej do urządzenia.

Jak długo?

Czas ozonowania samochodu zależy od intensywności uporczywych zapachów i tego, jak bardzo zabrudzone jest wnętrze ozonowanego pojazdu. Na początku można ozonować auto przez około pół godziny, następnie wpuścić do środka trochę świeżego powietrza i sprawdzić, czy zapachy zniknęły i samochód jest znów gotowy do użytku.

Rodzaje ozonatorów

Ozonatory dzielimy na dwa rodzaje, czyli ozonatory przedmuchowe oraz ozonatory nadciśnieniowe. Ozonatory przedmuchowe syntetyzują ozon z dostarczanego do urządzenia powietrza atmosferycznego. Takie generatory ozonu wykorzystywane są najczęściej do użytku domowego oraz w samochodach. Urządzenia tego typu generują ozon w stężeniu do 500mg/godzinę. Ozonatory nadciśnieniowe wykorzystują podawany im gaz z butli tlenowej lub koncentratora tlenu. Ozonatory te znajdują swoje zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu oraz usług.

Zrób to sam…prosta instrukcja ozonowania samochodu 

Krok 1 – postaraj się pozbyć źródła przykrych zapachów. Miejsca na tapicerce na których zauważyłeś grzyb lub pleśń, przetrzyj specjalnymi środkami grzybobójczymi. Usuń wszystkie pozostałości jedzenia oraz gniazda i odchody owadów. Jeśli w Twoim samochodzie piesek załatwił swoją potrzebę, wypierz to miejsce dokładnie, zanim zaczniesz proces ozonowania

Krok 2 – po usunięciu wszystkich źródeł odpychających zapachów, możesz spokojne przejść do ozonowania. To jak będzie wyglądał ten proces uzależnione jest od rodzaju ozonatora. Część z nich można ustawić wewnątrz auta (w takim wypadku ozonator najlepiej postawić na przednim siedzeniu, dzięki czemu ozon będzie równomierne rozprowadzany po kabinie i przez uchylone okno podpiąć go do zasilania prądem), część ustawia się na zewnątrz (ozonator ma możliwość podłączenia przewodu wentylacyjnego).

Krok 3 – podczas ozonowania pojazdu możesz także przeprowadzić ozonowanie klimatyzacji. Ustaw system wentylacji samochodu na tryb zamknięty i na około 15 minut włącz wszystkie nawiewy. Dzięki temu zniknie przykry zapach we wnętrzu.

Krok 4 – niekiedy po ozonowaniu zostaje nieprzyjemny zapach. Jest to zapach połączenia produktów ubocznych z ozonem. Aby się go pozbyć przewietrz auto, odkurz dywaniki i przetrzyj wszystkie fotele wilgotną ściereczką.

Cena ozonowania na własną rękę

Ozonatory można kupić już od 300 złotych. Ich cena jest zależna od tego, jaką dużą przestrzeń są w stanie oczyścić podczas jednorazowego ozonowania.  Do tego należy jeszcze doliczyć cenę prądu.

Cena ozonowania w serwisie

Jednorazowy koszt ozonowania przez profesjonalną firmę waha się w granicach od około 50 złotych aż po kilkaset złotych, w zależności od tego, jaki efekt końcowy chcemy uzyskać.

Ważne dla alergików

Ozon niszczy wszelkie roztocza i alergeny pyłków, które powodują alergie. Jeżeli poczujesz nieprzyjemny zapach z nawiewów klimatyzacji w swoim aucie oznacza to, że jak najszybciej powinieneś udać się do serwisu na ozonowanie.

Zdrowie i odpowiednie samopoczucie najważniejsze!

W wyniku działania urządzenia, drobnoustroje zostają całkowicie zniszczone, a ich dalsze namnażanie zostaje zahamowane. Specjalistyczne urządzenia poradzą sobie również z zapachem dymu papierosowego oraz z innymi, przykrymi woniami, o których już pisaliśmy. W trakcie ozonowania należy kontrolować poziom gazu, a po zakończeniu procesu odczekać około pół godziny. Przez ten czas ozon usunie z powietrza zanieczyszczenia.

Według nas ozonowanie pojazdów jest najlepszym i najbardziej skutecznym sposobem ich dezynfekcji.

Zatem, do dzieła…