Podróż z dziećmi – może być całkiem miła i sympatyczna!

Wspólne, rodzinne wyjazdy, nie tylko wakacyjne, ale również na rodzinne spotkania organizowane w roku szkolnym mogą stać się ciekawą przygodą lub koszmarem, o którym będziecie chcieli szybko zapomnieć. Jeżeli planujecie podróż samochodem ze swoimi dzieciakami to koniecznie przeczytajcie ten artykuł. Opiszemy w nim jak to zrobić, aby humor dopisywał, podzielimy się z Wami sprawdzonymi poradami i podpowiemy jakie gadżety mogą się przydać. 

Odpowiednie nastawienie

Przed każdą podróżą porozmawiajcie z dzieckiem i przedstawcie mu plan całej wyprawy. Określcie, ile będzie trwała podróż, czy będą postoje i w jakich miejscach, co po drodze będziecie mogli zobaczyć ciekawego. Znając taki plan istnieje większe prawdopodobieństwo, że droga wyda się łatwiejsza i wszystkim będzie ją lepiej przetrwać bez nerwów i kłótni.

Pakowanie

Podstawowa zasada przy pakowaniu to: żadnych luźno położonych przedmiotów w kabinie samochodu, wszystko powinno być odpowiednio zabezpieczone i przypięte lub pochowane w schowkach i kieszeniach. W razie wypadku lub ostrego hamowania luźne przedmioty mogą stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo dla podróżujących.

To co przyda się Wam podczas drogi schowajcie w zasięgu ręki, na przykład picie, przekąski lub ulubioną maskotkę Waszego dziecka.

Bezpieczeństwo i komfort

Dziecko zawsze przewoźcie w specjalnym foteliku, odpowiednio dostosowanym do jego wieku oraz masy ciała. Możecie kupić nowy fotelik np. Fotelik G1 ISOFIX duo plus Top Tether przeznaczony dla dzieci o wadze 9-18kg, czy G2-3 z poszyciem w klasycznym designie GTI dla dzieci w wieku 3-12 lat i wadze 15-36 kg, lub używany. Ale zawsze pamiętajcie, aby stosować fotelik z atestem, który gwarantuje bezpieczeństwo. Właściwie dobrany i używany fotelik znacznie zmniejsza ryzyko poważnych obrażeń dziecka w razie wypadku drogowego. Zawsze przestrzegajcie instrukcji producenta oraz przepisów ruchu drogowego.

Żeby było miło

Zabierzcie w podróż ulubione zabawki swoich dzieci, książeczki i różne gry (Uno, Dobble, Magic Pen – Świnka Peppa, warcaby, Scrabble junior, 5 sekund, karty czy kości). Dobrze mieć pod ręką ukochanego misia, dzięki któremu Wasza pociecha będzie się czuła pewniej, czy małe pacynki, dzięki którym może powstać samochodowe przedstawienie teatralne.

Gdy Wasza kreatywność się skończy, będzie to najlepszy moment, by zacząć przygodę z audiobookami. Liczne wydawnictwa oferują klasykę literatury dziecięcej oraz młodzieżowej. Naprawdę jest w czym wybierać. Dla najmłodszych milusińskich proponujemy „Uniwersytet Potworny”, „Najnowsze przygody Mikołajka”, „Drużyna pani Miłki, czyli o szacunku, odwadze i innych wartościach”. Dla tych nieco starszych nasza propozycja to „Harry Potter i kamień filozoficzny”, „Dlaczego się kąpiesz w spodniach, wujku” oraz „Charlie i fabryka czekolady”.

Starsze dzieci warto wyposażyć we własne słuchawki i urządzenie z ulubioną playlistą. Młodsze pociechy na pewno będą bardzo zadowolone, gdy dostaną do rączki smartfona czy tablet z ulubioną bajeczką. Nawet jeżeli w domu przestrzega się restrykcyjnych zasad związanych z ilością czasu spędzanego przed ekranem, warto trochę odpuścić w podróży. Niewielkie odstępstwa od reguły mogą sprawić, że wycieczka będzie bardziej atrakcyjna dla dzieci, a kierowca będzie mógł skupić się na jeździe, a nie na ciągłym odpowiadaniu na pytanie: DALEKO JESZCZE?

Kilka gadżetów

Ekran w komórce nie zawsze spełnia swoją rolę, gdyż jest dość mały. Oczywiście nie oznacza to, że kierowcy muszą inwestować w bardzo kosztowny pokładowy system rozrywki. Mają bowiem do dyspozycji tablety, które można zamontować w specjalnym uchwycie montowanym na zagłówku siedzenia. W ofercie VW znajduje się szeroka gama takich właśnie mocowań.

W sklepie Volkswagena można zakupić przydatny w podróży głośnik bluetooth w kształcie VW Beetle’a oraz pamięć USB w kształcie Volkswagena Ogórka.

Gdy przyjdzie czas na małą drzemkę skorzystajcie z miękkiej, antyalergicznej poduchy przedstawiającej starego Garbusa.

A dla najmłodszych, żeby miały swoje skarby w zasięgu rączki, zamontujcie na tylnej stronie oparć przednich foteli organizer, który przy okazji ochroni je przed śladami kopnięć małych nóżek. Organizer pasuje do wszystkich samochodów marki VW. Największą kieszeń zdobi kolorowy motyw Teda Turbo w samochodzie Polo WRC.

Choroba lokomocyjna

W trakcie długiej jazdy samochodem mogą wystąpić nudności, wymioty lub złe samopoczucie u dzieci, jak również i u dorosłych. Choroba spowodowana jest przekazywaniem sprzecznych informacji o ruchu, z narządów zmysłów (uszu, oczu oraz mięśni) do mózgu. Najczęstszymi jej symptomami są bladość skóry, brak apetytu, zimne poty, nudności lub wymioty, dzieci stają się niespokojne, zaczynają ziewać lub płakać.

Aby jej uniknąć lub zmniejszyć intensywność pojawiających się objawów należy prowadzić samochód spokojnie, płynnie i w miarę możliwości jednostajnym tempem, a trasę wybrać tak, by droga nie była zbyt kręta. Dziecko powinno siedzieć przodem do kierunku jazdy. Pamiętajcie, aby przed wyjazdem podać mu lekki posiłek. Można wypróbować odpowiednie leki (oczywiście po konsultacji z pediatrą) lub specjalne opaski na nadgarstek.

W razie „W”

Oprócz ulubionych zabawek, przekąsek i wspomnianych leków na chorobę lokomocyjną warto mieć ze sobą podróżny, nie zajmujący dużo miejsca, zestaw do czyszczenia tapicerki. Czyli: papierowy ręcznik, mokre chusteczki (zawsze się przydają!), woreczki śniadaniowe w dużym rozmiarze, spray oraz gąbkę do czyszczenia tapicerki.

Ważne: planując wyjazd za granicę z dzieckiem, kilka miesięcy wcześniej skonsultujcie się z lekarzem pediatrą w sprawie zalecanych szczepień oraz wszelkich zasad ochrony przed chorobami zakaźnymi.

Wielokilometrowe podróże autem z dziećmi na pokładzie to pewnego rodzaju test wytrzymałości dla najmłodszych, ale przede wszystkim egzamin z cierpliwości dla wszystkich rodziców.

Podróżowanie z dzieckiem może być wspaniałym doświadczeniem, wszystko zależy od Waszego pozytywnego myślenia i przede wszystkim od odpowiedniego nastawienia. Czasem przyda się nam wszystkim odrobina luzu.

Życzymy Wam, by Wasza podróż z dzieckiem była rewelacyjną, długo wspominaną przygodą i niezwykłym przeżyciem dla całej rodziny!