SUV czy kombi – oto jest pytanie?

Twoja rodzina się powiększa? Hatchback już Wam nie wystarcza? Pomyślcie o samochodzie, który zapewni Wam wygodę i bezpieczeństwo podczas podróży. Wybór może okazać się jednak niełatwym zadaniem, ponieważ oferta rynkowa jest pod tym względem niezwykle bogata. Koniecznie przeczytajcie nasz artykuł, który mamy nadzieję pomoże Wam dokonać odpowiedniego wyboru.

SUV, coupe, hatchback, kabriolet, limuzyna, van, sedan czy może kombi? Jest w czym wybierać. Każdy typ nadwozia ma oczywiście swoje zalety i wady. Dzisiaj przyjrzymy się dokładniej SUV-om i “kombiakom”.

SUV (Sport Utility Vehicles)

SUV-y należą do jednego z najnowszych segmentów pojazdów, które na stałe wpisały się w obraz polskich ulic, a w ostatnich latach można zaobserwować prawdziwy boom. W zeszłym roku na liście 30 najpopularniejszych modeli, wśród prywatnych odbiorców, przeszło jedną trzecią stanowiły właśnie SUV-y oraz crossovery.

Jakie są ich zalety? Przede wszystkim podróżując SUV-em będziecie czuć się niezwykle bezpiecznie i od razu docenicie dobrą widoczność przy każdej pogodzie. Napęd na cztery, koła o większej średnicy i szersze opony gwarantują lepszą przyczepność w każdych warunkach, nawet na zaśnieżonych i mniej uczęszczanych drogach. Siedząc zdecydowanie wyżej za kółkiem wyraźnie odczujecie nie tylko poprawę widoczności, ale również fakt, że jesteście mniej narażeni na oślepienie światłami przez innych kierowców. Łatwiejsze manewrowanie i parkowanie, pokonywanie nawet głębokich dziur i wysokich krawężników, bez obaw o zniszczenie zderzaka czy porysowanie lub pogięcie felg, to niewątpliwie kolejne zalety SUV-a. A co z wygodą podczas wsiadania i wysiadania z naszego auta? Przekonajcie się sami, że nawet zimą w puchowej kurtce, czy długim płaszczu nie będziecie mieć z tym żadnych problemów.

Decydując się na zakup SUV-a, musicie liczyć się niewątpliwie z wysoką ceną zakupu oraz wyższymi kosztami serwisowania (większa ilość oleju do wymiany, droższe opony i części zamienne). Aby tak ciężkie auto zwinnie się poruszało, producenci stosują odpowiednio mocne wysokoprężne jednostki napędowe. Efektem czego jest wyższe zużycie paliwa, szczególnie odczuwalne w warunkach jazdy miejskiej. SUV potrzebuje ok. 1-2 litrów oleju napędowego więcej niż kombi (na 100 kilometrów). Jego szerokość, ze względu na duży rozstaw kół, może utrudniać parkowanie na wąskich miejscach parkingowych. Może być to kłopotliwe, gdy kierowca nie ma wprawy w poruszaniu się tak dużym samochodem lub gdy jego doświadczenie za kółkiem jest zbyt małe.

Podsumowując, SUV-y to komfortowe i przede wszystkim bezpieczne auta. Dobra widoczność i napęd na cztery koła skłania wielu kierowców do ich zakupu.

Kombi

Kombi to wydłużony typ nadwozia przystosowany do przewożenia większej ilości bagaży. Większość samochodów kombi posiada relingi dachowe, na których można zamontować bagażnik na rowery, narty lub box dachowy.

Obecnie samochody kombi często wybierane są jako auto rodzinne, szczególnie przez osoby ceniące sobie dużą przestrzeń oraz często podróżujące. Kombi jest bezkonkurencyjne dla osób praktycznych, ceniących wartość użytkową pojazdów. Gdy macie małe dziecko (lub kilka) i chcecie przewozić wózek, nosidełko, torby z zakupami i jeszcze parę innych potrzebnych rzeczy nie odczujecie braku miejsca. Dla rodziny z gromadką dzieci i wielką ilością bagaży – kombi będzie najwygodniejszą i najbardziej praktyczną opcją.

Współczesne “kombiaki” są bardziej eleganckie, mniej kanciaste, posiadają zaokrąglony tył i opadającą linię dachu. Lepsza aerodynamika korzystnie wpływa na zużycie paliwa. W latach 90-tych samochody typu kombi paliły o wiele więcej niż na przykład sedany, w chwili obecnej te różnice się zacierają.

Decydując się na ich zakup musicie liczyć się z tym, że ich cena będzie wyższa w porównaniu do samochodów o podobnych parametrach typu sedan. Kombi wciąż cieszą się sporym zainteresowaniem wśród kupujących na rodzimym rynku motoryzacyjnym, a ich udział w rynku to ponad 14 procent.

Do najchętniej wybieranych samochodów typu kombi w 2019 roku należały m.in.: Skoda Octavia, Skoda Fabia, Volkswagen Golf oraz Passat.

Wielkość samochodu na jaki się zdecydujecie powinna być uzależniona od tego, gdzie podróżujecie, z kim i w jakim celu. Wasze upodobania też są bardzo ważne! Auto może spełniać wiele zadań, ale czasem trzeba wybrać, jakie funkcje są dla Was i dla Waszej rodziny ważniejsze.

Samochód idealny nie istnieje. Zawsze znajdzie się jakieś „za” i „przeciw”. Dlatego ciągle można sobie zadawać pytanie: który lepszy?