Idzie jesień – nie daj się zaskoczyć

Szybko zapadający zmierzch, zaparowane szyby, śliskie drogi i niesprzyjające warunki atmosferyczne to bez wątpienia wady jesieni. Bezpieczeństwo podróżujących to podstawa, zarówno podczas długich wypraw, jak i codziennych podróży. Zapewnijcie je sobie, odpowiednio przygotowując swój pojazd na nadchodzącą jesień. Przypominamy o czym należy i warto pamiętać.

Sprawne auto to podstawa

Przede wszystkim sprawdźcie, czy Wasze auto jest sprawne. Zacznijcie od szyb i wycieraczek. Skontrolujcie czy nie ma drobnych pęknięć lub uszkodzeń na szybach. W przypadku drobnych usterek warsztat poradzi sobie z naprawą, jednak przy poważniejszych uszkodzeniach będziecie musieli wymienić cały element. Następnie sprawdźcie stan wycieraczek. Do oczyszczenia piór użyjcie preparat na bazie alkoholu, który sprawnie usunie znajdujący się na nich brud. Jeżeli to nie przyniesie zamierzonego efektu – wymieńcie je na nowe.

Wentylacja – gdy działa w nieprawidłowy sposób, może przyczynić się do pojawienia wilgoci wewnątrz pojazdu. Aby tego uniknąć, użyjcie odpowiednich preparatów dezynfekujących kanały wentylacyjne, aby usunąć zalegające w nich zanieczyszczenia.

Uszczelki – koniecznie sprawdźcie, czy utrzymane są w dobrym stanie, czy guma nie sparciała lub nie pojawiły się na niej jakieś braki. Zdarza się, że wilgoć we wnętrzu pojazdu spowodowana jest właśnie nieszczelnością uszczelek. Należy je wtedy wymienić. Jeżeli ocenicie ich stan jako dobry, przemyjcie i nanieście na nie odpowiedni środek do pielęgnacji i konserwacji elementów silikonowych lub gumowych.

Sprawne światła – z punktu widzenia bezpieczeństwa widoczność na drodze jest najważniejsza! Dlatego sprawdźcie działanie wszystkich świateł w Waszym aucie. Jazda bez świateł lub z uszkodzonymi światłami, przy złych warunkach pogodowych lub po zmroku naraża Was nie tylko na otrzymanie mandatu, ale przede wszystkim może przyczynić się do spowodowania groźnego wypadku.

Stan akumulatora – udajcie się do warsztatu samochodowego, który sprawdzi jego pracę. Napięcie powinno wynosić 12,6V. Jeżeli spada do 12,4V, trzeba pomyśleć o nowym.

Opony – skontrolujcie w jakim są stanie. W przypadku opon letnich wysokość bieżnika powinna wynosić 3 mm, natomiast w przypadku opon zimowych 4,5 mm. Istotny jest także wiek ogumienia. Pięcioletnie opony z pewnością nie nadają się już do dalszej jazdy.

Hamulce – mają bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo, dlatego po okresie letnim powinny być sprawdzone przez mechanika. Jesienne opady i śliska nawierzchnia sprzyjają poślizgom, dlatego zadbajcie, żeby Wasze hamulce były sprawne.

Regularne przeglądy samochodu pozwolą Wam bezpiecznie poruszać się po drogach, a przy okazji uniknąć niespodziewanych kłopotów.

Systemy bezpieczeństwa

Komputery pokładowe, systemy wspomagające jazdę i kamery to w większości pojazdów już norma. Poprawa komfortu jazdy to jednak nie tylko kwestia wygody. Nowoczesne systemy oświetleń, czujniki, monitoringi, które wspomagają zmysły i odpowiednio szybkie reakcje kierowców mają przyczyniać się do zapobiegania wypadkom drogowym i zwiększać bezpieczeństwo uczestników ruchu.

Oferta koncernu Volkswagen dotycząca systemów wspomagających kierowcę, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, jest bardzo szeroka i dostosowana indywidualnie dla każdego, nawet najbardziej wymagającego, klienta. Dostępność jest uzależniona od wybranego modelu oraz od konfiguracji samochodu.

Asystent zmiany pasa ruchu Side Assist

Podczas wyprzedzania, przy dużym natężeniu ruchu, rozpoczynając zmianę pasa ruchu można nie zauważyć innych aut. Side Assist ostrzega kierowcę specjalną diodą w zewnętrznym lusterku, jeżeli oceni, że zmiana pasa ruchu mogłaby być niebezpieczna, ponieważ na sąsiednim pasie zbliża się inny samochód lub znajduje się w martwym polu. W połączeniu z systemem Lane Assist system może ostrzec kierowcę wibracjami kierownicy oraz nieco skorygować kierunek jazdy.

Asystent wyjazdu z miejsca parkingowego

Wyjechanie tyłem z miejsca parkingowego, gdy pada deszcz, przy dużym natężeniu ruchu, jest bardzo trudnym manewrem z powodu ograniczonego pola widzenia. Niezwykle pomocne okażą się czujniki w tylnym zderzaku, które monitorują obszar z boków samochodów, nawet gdy nie widzimy jeszcze, co się dzieje z lewej i prawej strony pojazdu. W przypadku wykrycia ruchu poprzecznego, asystent ostrzeże kierującego sygnałem dźwiękowym oraz specjalną grafiką na ekranie. Gdy kierowca nie zareaguje, natychmiast zostaną aktywowane hamulce.

Driver Alert

System wykrywający zmęczenie u kierowcy, monitorując jego zachowanie oraz styl jazdy. Gdy wykryje niebezpieczne zachowanie, komunikatem i sygnałem dźwiękowym zaleci kierowcy postój oraz odpoczynek. System ponowi swoją sugestię po upływie 15 minut, działa powyżej 65 km/h.

Dynamic Light Assist

Nocne podróże upływające w rytmie niekończącego się przełączania świateł drogowych na mijania stają się przeszłością. Volkswageny wyposażone w system Dynamic Light Assist mają wbudowaną w stopkę wewnętrznego lusterka kamerę, która wykrywa inne pojazdy i wygasza tylko część strumienia światła, która mogłaby oślepiać innych uczestników ruchu. Oznacza to, że prawe pobocze, na którym mogą znajdować się piesi, zwierzęta czy inne przeszkody, praktycznie zawsze jest w pełni doświetlone, bez obawy oślepienia kierowców pojazdów jadących z naprzeciwka.

Crew Protect Assist

W momencie hamowania awaryjnego lub innej krytycznej sytuacji system skutecznie minimalizuje skutki ewentualnego wypadku, przygotowując wszystkich pasażerów do kolizji przez naprężenie pasów oraz domknięcie okien bocznych i okna dachowego.

System automatycznego hamowania po kolizji

Po zderzeniu system rozpoczyna hamowanie, aby uczestniczący w zderzeniu pojazd w niekontrolowany sposób nie wjechał w nadjeżdżające z przeciwka auta. Rozwiązanie to zostało zauważone i nagrodzone przez powstałą w 1997 roku niezależną organizację Euro NCAP (European New Car Assessment Programme), która od lat działa na rzecz bezpieczeństwa drogowego.

Każda pora roku wymaga od kierowców odpowiedniego przygotowania. Zanim na dobre powitamy jesień zadbajmy o to, aby nasz pojazd był sprawny technicznie. To zagwarantuje nam bezpieczeństwo podczas jazdy. Dodatkowy komfort podróżowania zapewni nam szereg systemów wspomagających, które obecnie mamy do dyspozycji.