Korzyści z posiadania samochodu elektrycznego

Popularność samochodów elektrycznych na polskich drogach rośnie z każdym rokiem. Są idealnym rozwiązaniem dla osób, którym na sercu leży dobro naszej planety. Ich eksploatacja nie jest zbyt kosztowna, za to niesamowicie przyjemnie się je prowadzi.

Jak się jeździ elektrykiem?

Mimo tego, że samochody elektryczne wyglądają dokładnie jak auta z silnikami spalinowymi, różni je sposób jazdy. Prowadzi się je miło i przyjemnie, a przede wszystkim…. cicho. Uruchomieniu napędu nie towarzyszy żaden dźwięk, a moc dociera na koła jednym, pewnym strumieniem. Nie ma opóźnienia wynikającego ze wzrostu obrotów czy zmiany biegów. Przyspieszenie przyrasta w sposób liniowy. Na desce rozdzielczej nie zobaczycie ani obrotomierza, ani wskaźnika poziomu paliwa. Ich miejsce zastąpił wskaźnik, informujący o poziomie energii w bateriach.

Korzyści

Za kupnem auta z napędem elektrycznym przemawia szereg zalet, jakim niewątpliwie jest mniejsza szkodliwość dla środkowiska, wynikająca z wykorzystania ekologicznej energii oraz brak emisji spalin. Nieskomplikowany układ napędowy sprawia, że “elektryki” charakteryzują się również mniejszą awaryjnością. Posiadanie samochodu elektrycznego zapewnia jednak swoim użytkownikom inne, mniej oczywiste plusy. Zastanawiacie się jakie?

 • Dopłata. Decydując się na auto elektryczne warto skorzystać z dofinansowania. Jak to zrobić? Należy wybrać samochód i poczekać na nabór organizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a następnie złożyć odpowiedni wniosek i poczekać na decyzję, czy dopłata została Wam przyznana. Dopłaty wynoszą max. 30% ceny transakcyjnej dla pojazdów o wartości nie wyższej niż 125 000 zł brutto.

 

 • Buspasy. Poruszając się samochodem elektrycznym po mieście, zaoszczędzicie przede wszystkim dużo cennego czasu. Dlaczego? Nie będziecie musieli stać w ulicznych korkach, ponieważ auta na prąd mogą jeździć po wszystkich buspasach w całej Polsce!

 

 • Darmowe parkowanie.  Jeżeli jesteście dumnymi posiadaczami elektryka możecie parkować bez opłat w strefach płatnego parkowania w całej Polsce. Pamiętajcie, by  oznaczyć swój pojazd niebieską naklejką z żółtymi literami EE, dzięki czemu nie będziecie musieli wyjaśniać niesłusznie otrzymanych mandatów.

 

 • Koszty użytkowania. Koszty utrzymania samochodu elektrycznego są niższe niż auta z napędem spalinowym, zależą jednak w dużej mierze od tego, w jaki sposób go użytkujemy i miejsca, w którym go ładujemy. Możecie to zrobić w domu z gniazdka sieciowego lub zainwestować w panele fotowoltaiczne. Wtedy będziecie ładować baterię Waszego elektryka niemal za darmo, oczywiście nie licząc kosztów instalacji. Samochodem elektrycznym możecie jeździć również bez żadnych kosztów… korzystając z darmowych ładowarek w Waszym mieście. Jest jednak pewien minus, bowiem na chwilę obecną jest ich jeszcze stosunkowo mało i z reguły są one zajęte, a kolejka dłuuuga.

 • Odpisy podatkowe. Według ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kupując elektryka, możecie skorzystać z wyższego limitu odpisów amortyzacyjnych, zaliczających się do uzyskania przychodów. Z kosztów wyłączone są odpisy amortyzacyjne dopiero powyżej 225.000 zł wartości pojazdu. Również w innych krajach można liczyć na korzyści finansowe:
 1. Bułgaria – zwolnienie z podatku rejestracyjnego, opłat za parkowanie w centrach miast i za korzystanie z autostrad.
 2. Czechy – zwolnienie z podatku drogowego.
 3. Dania – zwolnienie z wysokiego podatku rejestracyjnego oraz opłat za parkowanie w centrum Kopenhagi dla samochodów o masie poniżej dwóch ton.
 4. Francja – premia w wysokości 10000 euro za zakup elektrycznego auta i dodatkowa za zezłomowanie starego.
 5. Japonia – jedyny kraj na świecie, gdzie jest więcej stacji szybkiego ładowania niż benzynowych.
 6. Niemcy – niższe podatki i dopłaty do każdego elektryka w wysokości 5000 euro, rozbudowana sieć stacji szybkiego ładowania.

 

 • Wjazd do centrum miast. Coraz więcej samorządów decyduje się na utworzonie stref czystego transportu w ścisłych centrach miast. Jedną z zalet użytkowania auta elektrycznego jest możliwość wjazdu do takich stref.

 

 • Łatwa eksploatacja. Ładowanie samochodu elektrycznego jest nieskomplikowane. Można go bezproblemowo i bezpiecznie ładować nawet ze zwykłego jednofazowego gniazdka 230V. W tym przypadku jednak czas ładowaia jest zdecydowanie dłuższy niż w przypadku szybkich ładowarek. Na szczęście dostępność stacji ładowania jest z każdym rokiem coraz większa.

 

 • Coraz większe zasięgi. Dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii obecne samochody z napędem elektrycznym mogą przejechać na jednym ładowaniu nawet 350-400 km, co pozwala na bezproblemowe pokonanie codziennych dystansów. Przełomowy Volkswagen ID.3 oferuje aż 550 kilometrów zasięgu w topowej wersji akumulatora. Podczas jazdy w mieście samochód elektryczny przyniesie nam również oszczędności, gdyż stojąc w korku nie zużywa w ogóle energii.

 

Samochody elektryczne w znacznym stopniu redukują emisję szkodliwych spalin, mających negatywny wpływ na ocieplanie się planety oraz na nasze zdrowie, dlatego ich popularność rośnie z każdym rokiem. Większość liczących się koncernów motoryzacyjnych posiada już lub planuje wprowadzić taki pojazd do swojej oferty. A dlaczego? Powód jest bardzo prosty. Coraz większe zainteresowanie wśród kupujących, dzięki malejącym cenom ich zakupu oraz wiążącym się z nim przywilejom, których z czasem będzie coraz więcej.