Czyste szyby a bezpieczeństwo podróżowania

Dobra widoczność to jeden z ważniejszych elementów przyczyniających się do poprawy bezpieczeństwa na drodze. Podróżowanie z zabrudzoną przednią szybą zwiększa prawdopodobieństwo wypadku aż dwukrotnie, dlatego też powinna być ona zawsze czysta i przejrzysta.

Pióra wycieraczek

Jeżeli w Waszym samochodzie wycieraczki pozostawiają smugi, nie wycierają szyby całkowicie z wody, a do tego wytwarzają sporo hałasu – najwyższy czas na ich wymianę. Zużyta i źle działająca wycieraczka to ograniczona widoczność, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym lub nocą. Od ich sprawności zależy nie tylko bezpieczeństwo Wasze, ale również innych uczestników ruchu drogowego. Do zużycia piór wycieraczek przyczyniają się mechaniczne uszkodzenia oraz starzenie się gumy, dlatego zaleca się ich wymianę przynajmniej raz w roku, a optymalnie po każdym sezonie. Nowe i odpowiednio dobrane gwarantują lepszą widoczność i chronią szyby przed porysowaniem. Nie zapominajcie również o sprawdzeniu tylnej wycieraczki w Waszym aucie.

W zimowych warunkach należy pamiętać o tym, by przed użyciem wycieraczek najpierw zadbać o rozmrożenie szyb, gdyż lód może uszkodzić silniczki i pióra wycieraczek. Pióra wycieraczek można zabezpieczyć przed przymarznięciem do szyb np. poprzez pozostawienie ich w pozycji pionowej lub włożenie paska cienkiej maty korkowej między szybę a wycieraczki. Warto rówież regularnie oczyszczać pióra wycieraczek benzyną ekstrakcyjną lub środkiem odtłuszczającym, aby nie rozcierały po szybie nagromadzonego na nich brudu, który ogranicza widoczność.

 

Zamarznięte szyby

Zamarznięte szyby stanowią dla wielu kierowców duży problem. W najnowszych modelach samochodów podgrzewana szyba tylna to już standard, większość z nich posiada również podgrzewaną przednią szybę. Jest to niezwykle wygodne i szybkie rozwiązanie. Jednak, gdy posiadacie starszy model musicie radzić sobie sami. W jaki sposób? Istnieje wiele domowych sposobów, niestety większość z nich jest mało skuteczna, a niektóre mogą być szkodliwe dla szyb, uszczelek czy karoserii. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie użycie odmrażacza do szyb. Zakup tego środka to bardzo dobra inwestycja, może się bowiem przydać również do usunięcia lodu z uszczelek, zamka lub reflektorów. Jeśli na szybach zalega cienka warstwa lodu, odmrażacze działają bardzo szybko, wręcz błyskawicznie. Jeżeli lód na szybach jest gruby, czasem będziecie musieli zaczekać nawet kilka minut na pożądany efekt. Ważne: odmrażacza nie nanoście na śnieg pokrywający szybę. Wcześniej trzeba ją koniecznie odśnieżyć. Używając skrobaczki zachowajcie ostrożność i zadbajcie o oczyszczenie jej z drobnych zanieczyszczeń, aby niechcący nie zarysować szyby. Dobrym pomysłem na zapobieganie zamarzaniu przedniej szyby może być zakrycie jej na noc np. folią przeciwsłoneczną albo specjalną matą z materiału mrozoodpornego. Znacznie przyspieszy to Waszą poranną podróż do pracy lub szkoły.

Płyn do spryskiwaczy

Aby zapewnić sobie zawsze dobrą widoczność na drodze, należy regularnie kontrolować stan płynu do spryskiwaczy. Mimo, że płyn ten nie jest konieczny dla działania i sprawności naszego samochodu, to jest on niezwykle istotny dla naszego bezpieczeństwa, a jego uzupełnienie jest bardzo proste. Na rynku dostępne są płyny sezonowe. W okresie jesienno-zimowym warto wymienić płyn na zimowy, który będzie odporny na zamarzanie. Poza brudną szybą, która ograniczy Wam widoczność unikniecie uszkodzenia pompy spryskiwacza i prewodów doprowadzających płyn do dysz spryskiwaczy.

Klimatyzacja

Klimatyzacja przydaje się nie tylko w gorące dni – warto włączać ją także w zimie. W zimowe dni w powietrzu znajduje się sporo wilgoci, która dostaje się do samochodu. Powoduje to osadzanie się pary wodnej w jego wnętrzu, przede wszystkim na szybach. Możecie sobie poradzić z tym efektem przecierając je ściereczką. Istnieje jednak o wiele lepszy i szybszy sposób. Jeśli włączycie klimatyzację i skierujecie strumień powietrza na szyby, nie tylko pozbędziecie się pary wodnej z szyb, ale osuszycie również powietrze w kabinie Waszego pojazdu. Efekt będzie natychmiastowy, gdy dodatkowo ograniczycie dopływ powietrza z zewnątrz. Aby klimatyzacja działała prawidłowo pamiętajcie o okresowej wymianie filtra kabinowego, uzupełnianiu czynnika chłodzącego i odgrzybianiu całej instalacji.

Zgodnie z przepisami pojazd uczestniczący w ruchu drogowym ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu. Jazda z zabrudzonymi szybami jest niebezpieczna i może doprowadzić do tragedii na drodze. Dlatego dbajcie o swoje szyby – warto!