Auto zdalnie sterowane

Wielu kierowców nawet nie zdaje sobie sprawy, co potrafi ich podłączone do sieci auto. Za pośrednictwem smartfona możemy regulować całkiem sporo funkcji. Jakie to funkcje sprawdzamy w poniższym artykule.

Zdalne sterowanie 

Jeśli zastanawiacie się co możecie zrobić w Waszym samochodzie za pomocą telefonu jest na to prosty sposób –  wystarczy pobrać darmową aplikację przeznaczoną dla danej marki. W większości modeli dzięki niej możecie skontrolować stan techniczny Waszego pojazdu (sprawdzić możemy między innymi ciśnienie w oponach, stan klocków hamulcowych, a także poziom oleju i stan pozostałych płynów eksploatacyjnych oraz temperaturę we wnętrzu auta), otworzyć i zamknąć drzwi oraz okna, zlokalizować auto na mapie, a także – choć ta opcja dostępna jest tylko w droższych modelach – zaparkować. Dla mniej wprawnych kierowców szybkie zaparkowanie auta, gdy jest mało miejsca – to duży stres. Ryzyko porysowania lakieru powoduje spore frustracje. Dzięki możliwości zdalnego parkowania nie musicie się już tym martwić.

Volkswagen Touareg to pierwszy model marki, którym kierowca może sterować nie znajdując się w jego wnętrzu. Koncern Volkswagen wyposażył go w innowacyjny i niezwykle praktyczny system Park Assist Plus. Podstawę tego systemu stanowi Park Assist, który umożliwia parkowanie półautomatyczne. Kierowca operuje jedynie pedałami przyspieszenia i hamulca. System asystujący Park Assist Plus działa w dwóch trybach pracy. W pierwszym kierowca znajduje się na zewnątrz pojazdu i stamtąd nadzoruje działanie systemu posługując się smartfonem, natomiast w drugim zarządza całym manewrem parkowania z wewnątrz auta.

Jak dokładnie wygląda cały manewr parkowania z zewnątrz? W pierwszej kolejności, korzystając z przycisku P na ekranie uruchamiacie funkcję poszukiwania wolnego miejsca. Po pojawieniu się komunikatu „Proszę wcisnąć hamulec i przytrzymać przycisk lub uruchomić funkcję zdalnego parkowania”, wybieracie opcję – zdalne sterowanie. Następnie wysiadacie zabierając ze sobą kluczyk i uruchamiacie specjalną aplikację VW Remote Park Assist Plus i rozpoczynacie proces parkowania. Ze względów bezpieczeństwa wymagane jest ciągłe przytrzymywanie symbolu P palcem. Aplikacja ułatwi Wam także wyprowadzenie Touarega z ciasnego miejsca na parkingu, bez wsiadania do auta. Najpierw włączacie silnik przyciskiem start/engine/stop, po czym wybieracie opcję, która będzie Wam bardziej odpowiadała np. prosto w prawo. Cały proces uruchamiacie poprzez wciśnięcie P Auto. Ze względu bezpieczeństwa przy ruszaniu, podobnie jak przy parkowaniu cały czas należy trzymać palec na przycisku znajdującym się na ekranie.

Do dyspozycji mamy także drugi tryb, czyli parkowanie bez wysiadania z auta. Korzystając z przycisku P na ekranie aktywujecie funkcję poszukiwania wolnego miejsca. Po pojawieniu się komunikatu „Proszę wcisnąć hamulec i przytrzymać przycisk lub uruchomić funkcję zdalnego parkowania” wybieracie pierwszą możliwość i przytrzymujecie przycisk P auto znajdujący się na środkowej konsoli. Zwolnienie go powoduje, że Touareg natychmiast się zatrzyma. Dzięki tej funkcji zaparkujecie nawet w garażu.

Rozwiązania, z których dziś korzystamy na co dzień, były nie do pomyślenia jeszcze dekadę temu. Dziś za całkowitą normę przyjmujemy możliwość obsługi za pomocą smartfona nie tylko urządzeń domowych, ale również naszych samochodów. Trudno przewidzieć, na co pozwoli jeszcze smartfon w przyszłości.