Jak przygotować samochód na wiosnę?

Kierowcy często skupiają uwagę na przygotowaniu auta do zimy. Odwrotne przygotowania – do sezonu letniego – nie są już niestety tak powszechne, a to błąd. Wiosną i latem jeździmy zwykle dużo więcej i szybciej. Aby nasza jazda była bezpieczniejsza, przyjemniejsza, no i oczywiście bezawaryjna powinniśmy wykonać kilka niezbędnych czynności.

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi wskazówkami, jak odświeżyć auto i odpowiednio przygotować się do wiosennych podroży.

Mycie

Po sezonie zimowym powinniśmy pomyśleć o gruntownym umyciu naszego auta. Pamiętajmy, że pielęgnacji wymaga nie tylko nadwozie, ale również podwozie pojazdu, które podczas zimy narażone jest na szkodliwe działanie soli. To dobry moment również na to, by nawoskować karoserię i naprawić ewentualne ubytki w lakierze.

Do zabiegów kosmetycznych, które bez wątpienia uprzyjemnią jazdę należą:

  • posprzątanie wnętrza auta,
  • dokładne umycie szyb i całego kokpitu,
  • impregnacja tapicerki przy pomocy odpowiednich środków kosmetycznych dostępnych na rynku.

 

Wycieraczki i uszczelki

Podczas sezonu zimowego bardzo łatwo uszkodzić wycieraczki. Wielu kierowców poranne czyszczenie przedniej szyby ze śniegu i lodu zaczyna od ich włączenia, niechybnie zużywając je przedwcześnie. Pamiętajmy, że pióra wycieraczek należy wymieniać dwa razy w roku. Nadejście wiosny jest odpowiednim czasem, aby to zrobić. Sprawne wycieraczki to podstawa idealnej widoczności.

Niskie temperatury niekorzystnie wpływają nie tylko na stan piór wycieraczek, ale również na uszczelki, paski czy przewody. Pierwotnie banalna usterka może ostatecznie doprowadzić do poważnych problemów technicznych.

Hamulce

Układ hamulcowy to jeden z najważniejszych podzespołów każdego pojazdu. Mając na uwadze bezpieczeństwo własne, naszych bliskich, a także innych uczestników ruchu drogowego, powinniśmy regularnie sprawdzać jego stan. Przegląd ważny jest zarówno w starszych autach, jak i tych nowych, ponieważ awarie zdarzają się we wszystkich typach pojazdów niezależnie od ich wieku i przebiegu. Wiosna to idealny moment, by w profesjonalnym serwisie sprawdzić działanie układu hamulcowego, stan amortyzatorów i całego układu zawieszenia oraz systemu ESP/ABS.

Opony

Koniecznie zaplanujmy zmianę opon z zimowych na letnie. Użytkowanie zimowych opon w czasie wiosennej aury przyspiesza ich zużycie, obniża przyczepność, wydłuża drogę hamowania oraz zwiększa spalanie. Są też nieco droższe w zakupie niż letnie, szkoda więc eksploatować je w nieodpowiednich warunkach. Wymianę opon najlepiej zaplanować, gdy średnia dobowa temperatura utrzymuje się na poziomie minimum 7 stopni Celsjusza.

Pamiętajmy, że opony nie powinny być zbyt stare. Najlepiej, gdyby ich wiek nie przekraczał 5 lat.

Sprawna wentylacja i klimatyzacja

Podczas zimowych miesięcy filtr kabinowy szczególnie narażony jest na działanie wilgoci. Bardzo łatwo może stać się miejscem rozwoju pleśni oraz grzybów. Jego wymiana usprawni działanie całego układu wentylacyjnego. Przy okazji sprawdźmy klimatyzację. Sprawnie działająca, w znacznym stopniu poprawia komfort jazdy i oczyszcza powietrze. Konieczne jest zatem jej odgrzybienie.

O samochód należy dbać cały rok. Jednak po zimie szczególnie powinniśmy zainteresować się jego stanem technicznym. Nie zapominajmy, że przez kilka miesięcy nasze auto narażone było na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych, dlatego zwyczajnie może nie być przygotowane do długich wiosenno-letnich podróży. Aby uniknąć przykrych niespodzianek zadbajmy o jego stan, zlecając naprawy i przeglądy w autoryzowanych punktach obsługi.