Przewodnik dla zmotoryzowanych – Czechy

Czechy są bardzo chętnie odwiedzane przez Polaków o każdej porze roku. Celem licznych wycieczek są między innymi: zachwycająca architekturą Praga, najpiękniejsze w Europie uzdrowisko Karlowe Wary, piękne Jaskinie Punkvy, Ołomuniec, słynąca z winnic Ostrawa. Jadąc samochodem do Czech należy zapoznać się z najważniejszymi przepisami drogowymi.

Dokumenty

Republika Czeska należ do Unii Europejskiej, a także strefy Schengen, dlatego nie są przeprowadzane kontrole graniczne. Trzeba jednak mieć ze sobą paszport lub dowód osobisty. W przypadku kierujących pojazdem należy zabrać także prawo jazdy oraz ubezpieczenie OC samochodu. W przypadku wyjazdu samochodem firmowym na teren Czech konieczne jest posiadanie upoważnienia od firmy leasingowej napisane oczywiście w języku czeskim.

Ubezpieczenie pojazdu 

Przed podróżą do naszych południowych sąsiadów warto wykupić odpowiednie ubezpieczenie auta. Dzięki niemu będziemy mogli liczyć na pomoc oraz odszkodowanie w przypadku zajścia wszelkich zdarzeń losowych. Właściwe ubezpieczenie zabezpieczy nas również przed skutkami finansowymi nieumyślnego wyrządzenia szkody osobie trzeciej. W Czechach respektowane jest OC komunikacyjne, które zawarte zostało w polskim towarzystwie ubezpieczeniowym. Dlatego też poruszając się po czeskich drogach, nie ma potrzeby posiadania Zielonej Karty, wystarczy certyfikat potwierdzający zawarcie umowy OC na  nasz pojazd.

Przepisy drogowe

Przepisy drogowe u naszych sąsiadów są podobne do tych w Polsce. Ograniczenie prędkości  w terenie zabudowanym dla wszystkich rodzajów pojazdów wynosi 50 km/h, w terenie niezabudowanym osobówki mogą jechać 90 km/h, inne pojazdy 80 km/h, natomiast na drogach ekspresowych samochody osobowe 110 km/h, pozostałe 80 km/h. Na autostradach osobówki poruszać się mogą z maksymalną prędkością 130 km/h, inne samochody  80 km/h. Czeska policja bardzo restrykcyjnie traktuje przekroczenia prędkości. Wysokość mandatów waha się od 200 zł, aż do 1500 zł. Mandat trzeba opłacić na miejscu gotówką, nie ma możliwości dokonania płatności przelewem. Podobnie jak w Polsce, tak i u naszych południowych sąsiadów, światła mijania muszą być włączone przez 24 godziny na dobę przez cały rok. W przeciwnym razie grozi mandat w wysokości 350 zł. Kierowca podczas jazdy samochodem nie może używać telefonu komórkowego oraz urządzeń antyradarowych. W Czechach istnieje obowiązek tworzenia “korytarza życia” dla uprzywilejowanych pojazdów w przypadku korka na autostradzie oraz drodze ekspresowej. Gdy kierowca nie dostosuje się do tego przepisu, zostanie ukarany mandatem w wysokości 800 zł. W Czechach podróżowanie z dzieckiem poniżej 150 cm oraz wadze do 36 kg wymaga zamontowania specjalnego fotelika samochodowego. Dopuszczalny limit stężenia alkoholu we krwi kierowcy wynosi zero promili. Za złamanie tego przepisu pijanemu kierowcy pojazdu grozi grzywna.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu

Czeskie Ministerstwo Transportu 1 października 2018 roku wprowadziło zmiany w zakresie obowiązkowego wyposażenia samochodu. Każdy kierowca musi posiadać w swoim pojeździe kamizelkę  odblaskową, koło zapasowe, apteczkę, trójkąt ostrzegawczy, komplet zapasowych żarówek i bezpieczników oraz lewarek i klucz. Wyposażenie samochodowej apteczki powinno być zgodne z wytycznymi norm DIN 1316,  ustalonymi przez Niemiecki Instytut Norm, które obowiązują w większości krajów Unii Europejskiej.  Według nowych przepisów, po upływie terminu ważności, nie ma konieczności wymiany takiej apteczki. W Czechach od 1 listopada do 31 marca jest nakaz używania opon zimowych z minimalnym bieżnikiem 4 mm na specjalnie oznakowanych drogach. Na oznaczonych drogach dopuszcza się używanie łańcuchów śniegowych.  Minimalna głębokość bieżnika w oponach letnich to 1,6 mm. 

Dodatkowe informacje

Ceny paliw w Czechach są wyższe niż w Polsce, a wiele stacji benzynowych w nocy jest zamkniętych. Przekraczając granicę należy pamiętać o limitach celnych. Alkohol: 10 litrów wyrobów spirytusowych, 20 litrów wina o zawartości alkoholu powyżej 22%, 90 litrów wina i 110 litrów piwa. Wyroby tytoniowe: 800 sztuk papierosów, 400 cygaretek, 200 cygar oraz 1 kg tytoniu. Jeżeli zmieścimy się w ww. limitach, nie będziemy płacić akcyzy. Przejazd po czeskich autostradach jest płatny, chcąc się po nich poruszać trzeba wykupić winiety drogowe, najlepiej na stacji benzynowej. Mandaty za brak aktualnej winiety są bardzo wysokie, nawet do 14 tys. zł.