Jak pielęgnować wnętrze samochodu?

Każdy chce, by wnętrze jego samochodu wyglądało nienagannie, było zadbane i pięknie się prezentowało. O jakie elementy warto szczególnie zadbać podczas czyszczenia i jakie produkty do pielęgnacji są najbardziej skuteczne? Podpowiadamy.

Na początek…

W celu dokładnego posprzątania wnętrza naszego auta najlepiej jest zacząć od wytrzepania dywaników i odkurzenia wszystkich zakamarków. Następnie należy wyczyścić tapicerkę. Gdy plamy są bardzo trudne do zmycia, możemy skorzystać z pomocy fachowców. Ostatnią czynnością jest wymycie wszystkich plastikowych elementów w pojeździe. Dzięki zachowaniu odpowiedniej kolejności i oczywiście odpowiednich środków, sprzątanie auta powinno przebiec sprawnie oraz skutecznie.

Czym czyścić?

Dobór właściwych środków czyszczących ma duże znaczenie. W przypadku tapicerki najważniejszy jest rodzaj tkaniny, z której została wykonana oraz stopień zabrudzenia. Jest ona narażona na różnego rodzaju plamy, takie jak błoto, kurz, tłuszcze i pozostałości spożywcze. Można ją wyczyścić za pomocą kosmetyków dostępnych w sklepach motoryzacyjnych lub na stacjach benzynowych. Do weluru lub klasycznych tkanin polecamy użyć pianki. Tego typu kosmetyki kosztują około 30 zł za opakowanie o pojemności 500 ml. Skórzana tapicerka wymaga pielęgnacji specjalnymi mleczkami, które czyszczą i bardzo dobrze nawilżają  materiał. Koszt za jedno opakowanie to 40-50 zł. Szeroka gama profesjonalnych środków obejmuje odplamiacze oraz prep spraye czyli środki, które powodują oddzielenie zabrudzeń od włókien tkaniny, tak by mogły zostać wypłukane przez odkurzacz piorący. Plastikowe elementy wnętrza naszego samochodu należy umyć środkiem, który na pewno nie porysuje delikatnej powierzchni oraz nie pozostawi smug. Do tej czynności używamy miękkiej ściereczki lub w przypadku chropowatej struktury – gąbki. Błędem kierowców jest stosowanie do codziennej pielęgnacji auta tych samych środków, które na co dzień stosuje się w domu. Może to spowodować odbarwienie oraz zmatowienie plastikowych elementów. Najbardziej popularni producenci tych środków to Plak, Sonax, Autoland Car Care, Shiny Garage oraz Tenzi.

Bezpieczeństwo

Zwracajmy uwagę, czy taki kosmetyk jest bezpieczny, to znaczy, czy na przykład nie wywołuje on alergii. Statystycznie alergików przybywa, dlatego jest to niezwykle istotny czynnik, którym powinniśmy kierować się przy wyborze danego produktu. Szczególnie niebezpieczne mogą okazać się kosmetyki do nabłyszczania kokpitu oraz niektóre środki myjące tapicerkę. Ich głównymi składnikami niebezpiecznymi są rozpuszczalniki oraz środki powierzchniowo czynne, a także kwasy, zasady i najróżniejsze dodatki. Do najczęściej stosowanych rozpuszczalników używanych w kosmetykach do pielęgnacji samochodów należą destylaty ropy naftowej, które niekiedy mogą zawierać substancje, przyczyniające się do powstawania nowotworów. Przed dokonaniem zakupu zawsze należy sprawdzić, co wchodzi w skład danego produktu. Powinien on posiadać w swoim składzie środki bezpieczne dla auta oraz dla środowiska naturalnego. Nie powinien szkodzić dzieciom oraz zwierzętom. 

Odpowiednia pielęgnacja ma znaczący wpływ na wygląd naszego auta. Jest to proste zadanie, jednak należy je wykonywać z głową oraz przede wszystkim przy użyciu odpowiednich produktów dostępnych na rynku. Warto zainwestować w profesjonalne kosmetyki samochodowe, gdyż nieodpowiednie czyszczenie może poskutkować powstawaniem zacieków lub nawet trwałym uszkodzeniem poszczególnych elementów wnętrza samochodu. Z punktu widzenia kierowcy czysty kokpit jest z jednym z ważniejszych elementów, które pozytywnie wpływają na komfort podróżowania.

One Reply to “Jak pielęgnować wnętrze samochodu?”

  1. Pingback: Homepage

Comments are closed.