Jak radzić sobie przy złej widoczności?

Odpowiedzialność za zachowanie bezpieczeństwa na drodze spoczywa nie tylko na kierowcy, ale również pieszych i rowerzystach. Pamiętajcie, aby w każdej sytuacji odpowiednio dostosować prędkość i sposób jazdy do aktualnie panujących warunków na drodze. Sezon zimowy to czas, kiedy silne opady deszczu lub śniegu oraz gęste mgły mogą ograniczać widoczność. Dlatego warto wiedzieć, jak się przygotować do takiej sytuacji.

Oświetlenie

Nocą ryzyko wypadku samochodowego wzrasta aż trzykrotnie, a prawie połowa śmiertelnych wypadków ma miejsce właśnie po zmroku. Dlatego, gdy dni robią się coraz krótsze, należy obowiązkowo sprawdzić stan reflektorów, czy są sprawne i przypadkiem nie oślepiają innych kierowców, którzy nadjeżdżają z naprzeciwka. Najnowsze ledowe reflektory umożliwiają pozostawienie włączonych świateł drogowych bez oślepiania innych uczestników ruchu drogowego, zapewniając maksymalną widoczność w każdych warunkach. Wszystkie światła, używane w samochodzie są niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa. Bywają jednak ignorowane przez wielu kierowców. A czasem wystarczy sama wymiana przepalonej żarówki. Wybierajcie żarówki ze średniej lub górnej półki, gdyż jakość emitowanego przez nie światła jest o wiele większa niż w niższych modelach. Zwróćcie też uwagę na klosz reflektora, czy nie jest matowy lub porysowany. Kolejną ważną czynnością jest odpowiednie ustawienie świateł. Wystarczy udać się do stacji diagnostycznej, gdzie światła zostaną właściwie wyregulowane. Ustawianie ich samodzielnie bez specjalnych przyrządów może doprowadzić do wypadku komunikacyjnego.

Czyste szyby

Dobra widoczność to kolejny ważny element przyczyniający się do naszego bezpieczeństwa na drodze. Dlatego przednia szyba w pojeździe powinna być zawsze czysta i przejrzysta. Jeżeli w naszym samochodzie wycieraczki pozostawiają smugi lub nie wycierają szyby całkowicie z wody a do tego wytwarzają sporo hałasu – najwyższy czas na ich wymianę. Pamiętajcie, aby w zimowych warunkach przed użyciem wycieraczek najpierw zadbać o rozmrożenie szyb, gdyż lód może uszkodzić silniczki i pióra wycieraczek. Obecnie na rynku dostępne są wycieraczki, których pióra zawierają specjalne kanaliki doprowadzające płyn. Kierowca nie musi uważać na zasłaniające widok strugi płynu, a jakość czyszczenia szyby jest zawsze wysoka, niezależnie od siły wiatru oraz prędkości naszej jazdy. Pióra wycieraczek mogą stracić swoje właściwości przez mechaniczne uszkodzenia oraz przez starzenie się gumy. Dlatego zaleca się ich wymianę przynajmniej raz w roku, a optymalnie po każdym sezonie. Nowe i odpowiednio dobrane gwarantują lepszą widoczność i chronią szyby przed porysowaniem. Nie zapominajcie również o tylnej wycieraczce w swoim aucie. Coraz większą popularnością cieszą się tak zwane niewidzialne wycieraczki. Eliminują one konieczność używania wycieraczek w czasie deszczu już przy prędkości 65 km/h. Na szybę naniesiona jest specjalna niewidoczna powłoka, która odpycha krople wody i utrudnia przywieranie brudu oraz resztek owadów. Można ją stosować też zimą, gdyż z dużym powodzeniem ogranicza osadzanie się szronu i lodu na szybach naszego auta.

Lusterka samochodowe

Warto wspomnieć o odpowiednim ustawieniu wszystkich lusterek w samochodzie, co zapewni idealną widoczność z tyłu oraz z obydwóch boków pojazdu. Wewnętrzne lusterko powinno dawać obraz całej tylnej szyby. W nowych samochodach większość lusterek wstecznych można przestawić na nocny tryb jazdy, dzięki czemu jadące z tyłu pojazdy nie będą nas oślepiać. Regulacja lusterek bocznych polega na takim ustawieniu, by zasięgiem objęły tylko część boków auta. Umożliwia to właściwą ocenę odległości innych pojazdów względem nas. Największym zagrożeniem jest martwe pole. To obszar wokół samochodu, którego zasięgiem nie obejmują lusterka. Efekt ten trudno całkowicie wyeliminować, dlatego tak ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności podczas manewru wyprzedzania lub zmiany pasa ruchu.

Często na pogorszoną widoczność w naszym aucie mają wpływ czynniki wewnętrzne. Wtedy konieczne jest sprawdzenie oraz wymiana filtrów kabinowych i przede wszystkim serwis klimatyzacji, gdyż nieodgrzybiona klimatyzacja pozostawia nalot na szkle od środka. Podobnie jest z dymem papierosowym.

Gdy na drodze mamy do czynienia z gęstą mgłą, opadami śniegu lub ulewą ważne jest, by jechać wolno i zachowywać większe odstępy pomiędzy pojazdami. Daje nam to o wiele większe szanse na reakcję w sytuacjach zagrażających naszemu życiu. Wszyscy kierujący powinni trzymać się prawego pasa, a gdy warunki atmosferyczne są na tyle niekorzystne, że całkowicie blokują widoczność trzeba zjechać na pobocze i pamiętać o włączeniu świateł awaryjnych. Pamiętajmy, że każdy kierowca w czasie jazdy musi mieć zawsze oczy dookoła głowy. Musi zwracać uwagę na inne pojazdy oraz na pieszych i rowerzystów. Nawet bardzo uważna jazda lub zatrzymywanie się przed przejściami nie uchroni przed spowodowaniem wypadku, a winę za niego prawie zawsze poniesie kierowca.