Klimatyzacja – zadbałeś już o nią po zimie?

W 1939 roku firma Packard wynalazła klimatyzację samochodową. Rok później, z taśm produkcyjnych zjechały pierwsze egzemplarze aut wyposażonych w ten poprawiający komfort podróżowania układ. Większość kierowców nie wyobraża sobie dziś podróży autem bez sprawnie działającej klimatyzacji. Jednak nie wszyscy mają świadomość, jak poprawnie o nią dbać i należycie serwisować. Prawidłowo użytkowana klimatyzacja samochodowa poprawia komfort oraz bezpieczeństwo jazdy. Kierowca w temperaturze wewnątrz pojazdu wynoszącej 21°C, ma o 22% szybszy czas reakcji na drodze i jest bardziej skoncentrowany, niż w przypadku, gdy temperatura wynosi 26°C. Dlatego przed wakacyjnymi wyjazdami należy poświęcić klimatyzacji należytą uwagę.

Jak działa klimatyzacja?

Układ klimatyzacji składa się ze sprężarki, parownika oraz skraplacza. Czynnik chłodzący, krążący w obiegu zamkniętym, pompowany jest do sprężarki. Następnie trafia do zasobnika, w którym zostaje oczyszczony i odwilgocony. Tak przygotowany transportowany zostaje do skraplacza, gdzie zmienia postać z gazowej na ciekłą. Wymagana temperatura procesu utrzymywana jest dzięki zastosowanym wentylatorom. Obieg kończy się w parowniku, to tam ma miejsce gwałtowne obniżenie temperatury w procesie rozprężania. Dzięki temu odczuwamy miły chłód w naszej kabinie. Zanim zimne powietrze do nas dotrze, zostaje oczyszczone przez specjalne filtry powietrza.

Najczęstsze usterki klimatyzacji samochodowej

Jednym z najczęściej występujących problemów związanych ze źle działającą klimatyzacją jest nieszczelność układu. Może wynikać z uszkodzenia jednego z przewodów. W wyniku przerwania układu z jego wnętrza wprost do atmosfery przedostaje się czynnik chłodzący, wraz z nim wypływa olej, który służy do smarowania kompresora podczas pracy klimatyzacji. Jeżeli nie usuniemy usterki możemy doprowadzić do zatarcia kompresora. A jego wymiana to już wysoki koszt, około 2500 zł. Istnieje kilka dość prostych sposobów na zbadanie szczelności układu klimatyzacji w naszym pojeździe. W zaawansowanych systemach, podczas pracy układu, czujniki sprawdzają stężenie gazów, które mogą wydobywać się przez dziury w przewodach. Można wykorzystać również testery sprawdzające czy w układzie zachowane jest odpowiednie ciśnienie, węże klimatyzacji polewane są substancją pieniącą lub do wnętrza układu wprowadzany jest specjalny środek kontrastowy. Po znalezieniu źródła wycieku substancji chłodzącej, należy jak najszybciej zlecić naprawę klimatyzacji. Usunięcie nieszczelności to koszt około 400 zł lub więcej.

Skąd się biorą nieszczelności?

W większości przypadków nieszczelności w układzie klimatyzacji powstają w sposób niezależny od nas. Jednak może się zdarzyć, że uszkodzenie elementów samochodowego schładzacza będzie wynikiem kolizji lub wypadku na drodze. Oznacza to niestety wyciek czynnika chłodzącego oraz zniszczenie podstawowych mechanizmów i co za tym idzie… bardzo drogą naprawę. Gdy mechanik będzie musiał przeprowadzić kompletną odbudowę układu będziemy ubożsi nawet o kilka tysięcy złotych.

Serwis…trzeba pamiętać!

Oznakami źle działającej klimatyzacji są: słaba wydajność, parowanie szyb, nadmierne zużycie paliwa, zwiększenie poziomu hałasu oraz nieprzyjemny zapach wydobywający się z nawiewów po jej załączeniu. Zlekceważenie wyżej wymienionych czynników może mieć negatywny wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo kierowcy oraz wszystkich pasażerów. Jeśli je zauważymy, należy jak najszybciej odwiedzić serwis, w którym dokonany zostanie przegląd klimatyzacji w naszym aucie. Specjalista sprawdzi ilość czynnika chłodzącego, wyczyści kanały doprowadzające powietrze do wnętrza samochodu i wszystkie wloty powietrza, wymieni filtr kabinowy oraz napełni układ klimatyzacji nowym płynem chłodzącym. Zalecane jest użycie specjalistycznych produktów przeciwbakteryjnych oraz zwalczających nieprzyjemne zapachy. Poprawnie działająca klimatyzacja pozwala na utrzymanie odpowiedniej temperatury we wnętrzu pojazdu i należytej jakości powietrza. Regularnie przeprowadzane przeglądy i serwisy nie pozwalają na rozwój grzybów, pleśni, bakterii, roztoczy, a także wirusów, które mają niekorzystny wpływ na nasze zdrowie, szczególnie jeżeli jesteśmy alergikami.

Klimatyzacja w samochodach jeszcze pod koniec lat 90-tych była luksusem. W ciągu ostatnich dwóch dekad stała się absolutną podstawą na rynku i stanowi standard często nawet w segmencie B. Zmieniające się warunki pogodowe sprawiają, że posiadanie i używanie klimatyzacji w samochodzie jest codziennością. Większość z nas nie wyobraża sobie bez niej podróży, obojętnie czy to będzie droga do pracy, czy wakacyjna przygoda. Warto wiedzieć, na czym polega jej praca oraz jakie plusy i minusy mogą wynikać z jej użytkowania. Klimatyzacja w samochodzie zwiększa komfort jazdy. Kierowcy korzystający z niej muszą być świadomi, że zaniedbana staje się bardziej podatna na awarie oraz może mieć wpływ na zdrowie pasażerów.