Volkswagen up! – idealne auto w mieście

Małe jest piękne …to właśnie kompaktowy Volkswagen up! Rewelacyjna opcja dla tych z Was, którzy poruszają się głównie po zatłoczonym i często zakorkowanym mieście, gdzie ilość miejsc parkingowych jest niewystarczająca, a prędkość jazdy ograniczona do 50 km/h. Czyli ekonomiczna jazda w parze z bezpieczeństwem i komfortem. Prezentowany przez nas model to jeden z trzech małych bliźniaczych aut zaprojektowanych przez koncern Volkswagena. Równolegle wytwarzany jest Seat Mii, a także Škoda Citigo. VW up! jako pierwszy pojawił się na rynku motoryzacyjnym. W pierwszej kolejności w Europie, potem sukcesywnie w innych krajach na kolejnych kontynentach.

W 2007 roku został zaprezentowany jako nowy projekt podczas targów motoryzacyjnych we Frankfurcie. W 2011 roku w Bratysławie rozpoczęła się jego produkcja. Rok później uzyskał tytuł World Car of the Year 2012.

Dostępne wersje to: High up!, Beats up!, Move up!, Take up!, Cross up! oraz up! GTI.

Silnik i wymiary

Do wyboru mamy trzy ekonomiczne silniki benzynowe. Jeden słabszy 60 KM oraz dwa mocniejsze, z bezpośrednim wtryskiem paliwa 1.0 TSI, oferują 90 lub 115 KM – ten ostatni jako jedyny posiada sześciobiegową skrzynię. Możemy również wybrać silnik elektryczny (82 KM). 75-konny wariant jest dostępny ze zautomatyzowaną skrzynią biegów o 5 przełożeniach. W standardzie wyposażenia znajduje się system Start-Stop, który wyłącza silnik na postoju. Pozwala to zminimalizować zużycie paliwa podczas oczekiwania na zmianę światła, czy też stojąc w korkach.

Wymiary naszego Volkswagena: długość 360-363 cm, szerokość 164-165 cm oraz wysokość pojazdu 148-150 cm. Rozstaw osi 241-244 cm. Średnica zawracania 9,8 m, natomiast pojemność bagażnika od 251 do 959 litra (po rozłożeniu foteli). W porównaniu z innymi modelami tego segmentu aut, to całkiem spora przestrzeń. Duży atut stanowi podwójna podłoga, dzięki czemu w bagażniku zmieszczą się spore torby i pakunki. Pojemność zbiornika paliwa wynosi 35 litrów, a masa własna od 851 do 1154 kg, ładowność od 376 do 469 kg.

Kolorystyka
Jedną z większych zalet nowego Up!-a jest bardzo duża możliwość personalizacji. A tak konkretniej, to decydując się na ten model mamy do wyboru aż 13 kolorów lakieru oraz 10 wzorów paneli deski rozdzielczej. Na ich powierzchni stosowany jest nadruk w technologii In-Mould-Labeling. IML jest specjalną metodą wtryskiwania, klasyfikowaną w grupie metod umożliwiających wprowadzanie do formy wtryskowej dodatkowego materiału, dzięki której uzyskuje się trwałość uzyskanego zdobienia. W Up!-ie  klienci będą mieli możliwość zakupu specjalnego oświetlenia Ambiente, które bez wątpienia zapewni wyjątkowy charakter jego  wnętrza. Kupując to cacko będziemy mieli do wyboru trzy pakiety, które można ze sobą łączyć, a mianowicie kolorowy dach, design oraz kolor.

Wyposażenie

Niestety w Up!-ie nie ma fabrycznej nawigacji, skutecznie może ją zastąpić smartfon z systemem iOS lub Android. Urządzenie trzeba przymocować w stacji dokującej i za pomocą Bluetooth połączyć z radiem. Przy użyciu aplikacji Volkswagen maps+more nasz telefon będzie nawigacją, urządzeniem głośnomówiącym i komputerem pokładowym. Volkswagen up! wyposażony został w 300–watowy system nagłaśniający, podgrzewane przednie fotele, kierownicę oraz lewarek skrzyni biegów wykończony skórą. Posiada system ParkPilot (Park Distance Control), który wykorzystuje serię ostrzeżeń wizualnych i dźwiękowych, aby poinformować kierowców, gdy znajdują się w pobliżu innego obiektu. Może to być bardzo przydatne dla kierowców, którzy podczas parkowania próbują ocenić odległość między sobą a innymi samochodami. Atrakcyjny dodatek stanowi klimatyzacja Climatronic ze specjalnym filtrem alergenów. W każdym VW Up!-ie znajduje się niezwykle bogaty zestaw systemów zapobiegających kolizji, takich jak ABS, ESP, EBV – to elektroniczny korektor siły hamowania, rejestrujący obciążenie osi pojazdu i zmieniający siłę hamowania poszczególnych kół tak, aby auto nie straciło przyczepności oraz komplet 4 poduszek powietrznych. Dlatego w tym aucie możemy czuć się wyjątkowo bezpiecznie.

Powodów, aby wybrać Volkswagena Up!-a jest wiele. Jeden z nich to bez wątpienia wyróżniający i nietuzinkowy design. Wyróżnikiem tego modelu jest minimalizm formy. Koncern skutecznie zadbał o to, byśmy mieli do wyboru szeroką gamę kolorów nadwozia. Możemy także wybierać pomiędzy wielobarwnymi obudowami lusterek zewnętrznych oraz panoramicznym dachem, a na specjalne życzenie przyciemnić tylną szybę. Personalizować można również wnętrze tego auta, na przykład kolor tapicerki oraz deskę rozdzielczą. Naszym zdaniem Volkswagen Up! jest praktycznym autem miejskim i skutecznym sposobem na wyróżnienie się na drodze.