Dokumenty możesz zostawić w domu

5 grudnia 2020 roku weszły w życie nowe przepisy, które w dużej mierze ułatwią życie kierowcom oraz wszystkim właścicielom czterech kółek. O jakich udogodnieniach mowa dowiecie się z naszego artykułu.

Jeszcze kilka lat temu nie mogliśmy prowadzić samochodu nie zabierając ze sobą prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia zawarcia polisy OC. Od niedawna kierowcy nie muszą mieć przy sobie właściwie żadnego dokumentu. 1 października 2018 roku został zniesiony obowiązek posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz polisy OC, a od 5 grudnia zeszłego roku nie musicie mieć również prawa jazdy. Jest to duże udogodnienie przede wszystkim dla zapominalskich, a takich przecież nie brakuje. Do tej pory brak dokumentu wiązał się z mandatem w wysokości 50 zł. Teraz już Wam to nie grozi. Pamiętajcie jednak, że prawo to dotyczy tylko terytorium Polski.

Kontrola drogowa

Gdy zostaniecie zatrzymani do kontroli policjant lub funkcjonariusz innej służby nie poprosi Was już o okazanie prawa jazdy, a jedynie zapyta o dane osobowe kierującego pojazdem. Na ich podstawie, za pomocą urządzenia dostępowego znajdującego się w każdym radiowozie, będzie mógł sprawdzić Wasze uprawnienia oraz ważność dokumentów w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Funkcjonariusze nie będą wymagali elektronicznej wersji dokumentu, jednak może okazać się ona przydatna w innych sytuacjach.

mPrawo Jazdy

Elektroniczne prawo jazdy (mPrawo Jazdy) dostępne jest w formie aplikacji na smartfona w usłudze mObywatel. Sprawdzimy w nim podstawowe dane o kierowcy, takie jak dane osobowe, numer i kategorię prawa jazdy, termin ważności, a także wyświetlimy zdjęcie uprawnionego do kierowania pojazdem.

 

Dzięki aplikacji mObywatel – cyfrowemu portfelowi na dokumenty i usługi – możemy potwierdzić nie tylko uprawnienia kierowcy (mPrawo Jazdy), ale również bezpiecznie pobrać i okazać nasze dane (mTożsamość) oraz okazać dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym, polisie OC i karcie pojazdu (mPojazd). Aplikacja obsługiwana jest przez systemy Android (wersja 6.0 lub nowsza) oraz iOS (wersja 12.4 lub nowsza).

Inne ułatwienia 

W nowelizacji przepisów, która obowiązuje od grudnia 2020 przewidziano także inne ułatwienia m.in. dokonując rejestracji używanego pojazdu, możecie zawnioskować o zachowanie dotychczasowych tablic rejestracyjnych, ale tylko w sytuacji, gdy kupiony przez Was samochód był już wcześniej zarejestrowany w naszym kraju. Dzięki temu unikniecie kosztów związanych z wydaniem nowych tablic rejestracyjnych.

Kolejnym wprowadzonym rozwiązaniem jest możliwość zarejestrowania samochodu przez salon sprzedaży, w którym dokonujecie zakupu. Od 5 czerwca 2021 roku nowy właściciel nie będzie musiał osobiście udawać się do urzędu, przez co zaoszczędzicie sporo czasu.

Od 5 grudnia 2020 roku nie będzie trzeba również wymieniać dowodu rejestracyjnego, kiedy zabraknie miejsca na pieczątkę. Do tej pory wiązało się to z dodatkowymi kosztami oraz czasochłonnymi formalnościami. Od nowego roku nie będzie także wydawana karta pojazdu, nalepka kontrolna i jej wtórnik. W razie potrzeby właściwe organy lub właścicele pojazdów będą mieli możliwość sprawdzenia informacji w CEP.

Niecodzienne sytuacje

  • brak zasięgu – co w przypadku gdy w trakcie kontroli nie będzie zasięgu, a transmisja danych pomiędzy urządzeniem w radiowozie i Centralną Ewidencją Pojazdów i Kierowców nie będzie możliwa? W takiej sytuacji policjant połączy się przez radio z dyżurnym komendy i przekaże mu dane osoby kierującej. W ten sposób będzie mógł potwierdzić posiadanie przez nią uprawnień.
  • zatrzymanie dokumentu – skoro posiadanie prawa jazdy nie jest już wymagane, w jaki sposób będzie odbywać się zatrzymanie dokumentu, na przykład za zbyt szybką jazdę? Nic prostszego – funkcjonariusz “zatrzyma” dokument wirtualnie. Policjant dokona wpisu o zatrzymaniu uprawnień w Centralnej Ewidencji Kierowców i wystawi dokument potwierdzający ten fakt. Po upływie okresu zatrzymania uprawnień wpis zostanie usunięty.
  • stłuczka – w jaki sposób potwierdzić tożsamość uczestników stłuczki do spisania oświadczenia o zdarzeniu, jeśli nie wozimy ze sobą dokumentów? Tożsamość będziemy mogli bez problemu stwierdzić w cyfrowym portfelu, czyli aplikacji mObywatel. Dzięki niej uzyskacie dostęp do wszystkich niezbędnych danych, spiszecie oświadczenie i unikniecie mandatu.