Święto zakochanych tuż tuż…

Dzień Zakochanych to święto celebrowane na całym świecie. Dookoła możecie dostrzec kwiaty, słodkie pluszowe zabawki, czekoladowe serca i apetyczne lizaki. Wszystko po to, aby wprowadzić zakochanych w błogi i niezwykle romantyczny nastrój.

Jak to się zaczęło?

Święto Zakochanych ma swoje korzenie w Starożytnym Rzymie. Możliwe, że zwyczaje związane z tym dniem nawiązują do rzymskiego święta zwanego Luperkaliami, obchodzonego niezwykle hucznie 14 lub 15 lutego. Świętowano na różne sposoby: tańczono, śpiewano oraz odprawiano przeróżne obrzędy. Jeden z nich polegał na losowaniu przez dorastającego młodzieńca imienia młodej panny, która miały towarzyszyć mu podczas zabawy. Czasami stawali się parą na resztę swojego życia.

Święty Walenty…kto to taki?

Rzymski cesarz Klaudiusz II Gocki chcąc zmusić młodych mężczyzn do udziału w wojnach zabronił im zawierania małżeństw. Jedyną możliwością zawarcia związku małżeńskiego był potajemny ślub, którego udzielał zakochanym biskup Walenty. Złamanie rozkazu cesarza doprowadziło do wtrącenia biskupa do więzienia. Legenda głosi, że Walenty zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika, która dzięki jego ogromnej miłości odzyskała wzrok. Jak się zapewne domyślacie, gdy wieść dotarła do cesarza, wydał rozkaz zabicia Walentego. W przeddzień egzekucji Walenty napisał list do swojej ukochanej, który podpisał: „Od Twojego Walentego”. Egzekucję wykonano 14 lutego 269 r lub 270 r. Od tego czasu wspominano go jako Świętego Walentego – patrona Święta Zakochanych.

Walentynki obchodzone są w prawie każdym miejscu na świecie. Są jednak różnice, które sprawiają, że ten niezwykle romantyczny dzień w poszczególnych miejscach jest obchodzony inaczej.

Walentynki w Polsce…

W Polsce bardzo długo rodzimą alternatywą dla walentynek była Noc Kupały, słowiańskie święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości. Popularność walentynek zaczęła rosnąć dopiero w latach 90-tych XX wieku. Największe obchody święta miłości w naszym kraju odbywają się w Chełmnie i noszą nazwę Walentynki Chełmińskie. Każdego roku 14 lutego przybywa tam tysiące turystów, aby poczuć gorącą atmosferę i niezwykły urok tego starego średniowiecznego miasta – miasta zakochanych. W tym dniu w kościele farnym można oglądać relikwię św. Walentego oraz uczestniczyć w mszy świętej dla zakochanych i par obchodzących jubileusze małżeńskie.

Tradycje walentynkowe

Kolacja przy świecach – może i trochę banalnie, ale to jeden z najpopularniejszych sposobów na świętowanie tego dnia. Podczas takiej uroczystości koniecznie zwróćcie uwagę na płomień świecy  Jasny i stały zapowiada trwałe uczucie, niestety chwiejny rychłą rozłąkę.

Kłódka na moście – oczywiście z wyrytymi imionami zakochanych zawieszona na moście pomoże w utrzymaniu prawdziwej miłości.

Przyrzeczenie miłości – w najważniejszym miejscu kultu św. Walentego, bazylice w Ternii we Włoszech. Każdego roku w niedzielę poprzedzającą 14 lutego zjeżdżają do niej narzeczeni z całego świata, by przysiąść sobie miłość przy grobie św. Walentego.

Częstowanie bliskich osób winem – zwyczaj znany z krajów bałkańskich. W gronie najbliższych osób, nie tylko zakochanych, otwierana jest butelka dobrego wina, aby razem świętować w miłej atmosferze.

Jak bezpiecznie spędzić Walentynki w czasach pandemii? Podpowiadamy!

Dzień zakochanych dla wielu z Was kojarzy się zapewne ze zjedzeniem pysznej kolacji w restauracji lub wyjściem do kina. Jednak w tym roku będzie musiał wyglądać zupełnie inaczej niż dotychczas. Panująca pandemia koronawirusa nie pozwala świętować tak, jak byście zapewne chcieli. Czy zatem macie spisać ten dzień na straty? Nie! Oto kilka naszych pomysłów.

Drobne upominki

Nie zachęcamy do poszukiwań prezentów w centrach handlowych. Wykonajcie go sami urządzając romantyczne warsztaty artystyczne w Waszych domach. Puśćcie wodze fantazji i stwórzcie coś od serca. Może ukochana lub ukochany niezwykłą wagę przypisują piciu porannej kawy? Więc co stoi na przeszkodzie, abyście samodzielnie pomalowali jej lub jego kubek.

Wspólne rozmowy

Bądźcie sentymentalni! Powspominajcie! Pierwszy pocałunek, pierwsze wspólne wakacje pod namiotem. Powiedzcie co w sobie lubicie najbardziej i dlaczego chcecie być razem. Takie rozmowy wprowadzą romantyczny nastrój. Wielu z Was może nawet zakręci się łza w oku.

Smaczny posiłek

Romantyczna kolacja przy świecach w domowej restauracji, czemu nie?! Przygotujcie ją wspólnie, tak jak lubicie. Będzie na pewno smacznie… Możecie także zamówić jedzenie z dostawą. Wystarczy tylko zdecydować, na co macie ochotę. Wachlarz możliwości jest ogromny, restauracje dwoją się i troją, żeby sprostać kulinarnym oczekiwaniom klientów.

Maraton filmowy

Kino, kino… Nawet we własnym domu możecie zorganizować maraton filmowy. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że sami decydujecie co obejrzycie. Dobrze zaplanowany repertuar i duża miska popcornu to gwarancja świetnej zabawy i niezapomnianej randki.

Wieczór gier

A może planszówki? Świetny pomysł! Przygotujcie kilka gier, w które można zagrać we dwoje i rozkoszujcie się wspólnie spędzonym czasem.

Trochę ruchu

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu to doskonałe rozwiązanie. Pamiętajcie: jeżeli wybierzecie spacer po lesie, nie musicie zakładać maseczek, a więc nic nie stoi na drodze namiętnym pocałunkom! Same plusy!

Każdy człowiek chce kochać i być kochanym. Potrzeba miłości jest niezwykle ważna w życiu każdego z nas. Dzień Zakochanych przypomina o tym, co jest w życiu najważniejsze. Pamiętajcie jednak, że prawdziwy związek pełen miłości buduje się każdego dnia i miłość należy okazywać niezależnie od sytuacji.