Wyświetlacz Head-up Display…a co to takiego?

W latach 50-tych wyświetlacze head-up wykorzystywane były do wyświetlania danych w samolotach bojowych. Po raz pierwszy w samochodach osobowych pojawiły się pod koniec lat 80-tych. Jednym z pierwszych aut, w którym kierowca mógł korzystać z tego wygodnego rozwiązania był Chevrolet Corvette.

Bez wątpienia jest to jedna z bardziej innowacyjnych technologii, jaką znajdziecie w nowych samochodach. Według nas Windshield Head-up-Display, potocznie HUD, ma po prostu same plusy.

Jak to działa?

Head-up może wyświetlać informacje za pomocą projektora bezpośrednio na szybie. Jego działanie polega na tym, że szyba zatrzymuje konkretną długość fali świetlnej. Jest przezroczysta, ale nie dla barwy, którą emituje wyświetlacz.

W niektórych modelach samochodów wykorzystane są natomiast projektory, które przekazują informacje na przezroczysty lub półprzezroczysty ekran. W wielu przypadkach można je zamontować na desce rozdzielczej nad zegarami.

Najważniejsze bezpieczeństwo

Head-up display traktowany jest niekiedy tylko jako gadżet. W praktyce poprawia jednak bezpieczeństwo poprzez wyświetlanie na linii wzroku kierowcy najważniejszych informacji dotyczących samej jazdy. Obserwowanie wskazań na desce rozdzielczej pochłania sporą uwagę kierowcy i pogarsza jego koncentrację. Odczytanie wskazania prędkościomierza podczas jazdy samochodem zajmuje 1 sekundę. Tyle wystarczy niekiedy, żeby spowodować wypadek lub stłuczkę. Jeśli poruszacie się z prędkością 100 km/h, w ciągu sekundy przejeżdżacie 28 metrów bez patrzenia na jezdnię. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda podczas poruszania się autostradą.

Co może wskazywać?

Możliwości jest wiele. Montowane we współczesnych samochodach wyświetlacze, pokazują nie tylko prędkość czy aktualne obroty silnika, ale także wskazania nawigacji oraz obowiązujące np. na bieżącym odcinku drogi ograniczenie prędkości. W samochodach hybrydowych HUD pokazuje dodatkowo tryb jazdy oraz status ładowania baterii, co pozwala kierowcy najbardziej efektywnie wykorzystać zasięg silnika elektrycznego. Wszystko to sprawia, że konieczność spoglądania na tradycyjne zegary czy ekran umieszczony na desce rozdzielczej zostaje ograniczone do niezbędnego minimum.

Wyższa półka?

Head-up kojarzony jest przede wszystkim z droższymi modelami samochodów. Okazuje się jednak, że możecie dołożyć go do starszych pojazdów, bez dodatkowego montażu. Ekran wraz z przewodem podłączacie do gniazdka OBD i podpinacie do zasilania. Sam wyświetlacz ustawiacie na desce rozdzielczej, a lustrzaną płytkę przyklejacie do przedniej szyby. Po uruchomieniu silnika wyświetlą się na niej wszystkie dostępne parametry pojazdu.

Najprostszym sposobem będzie jednak pobranie aplikacji na telefon. Po jej uruchomieniu musicie umieścić telefon na górnej części deski rozdzielczej, aby w przedniej szybie obejrzeć odbicie obrazu.

Warto?

Naszym zdaniem zdecydowanie tak! Head-Up Display poprawi nie tylko Wasze bezpieczeństwo, ale podniesie również komfort szczególnie podczas długiej podróży, ponieważ Wasz wzrok będzie mniej narażony na zmęczenie. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że HUD pomaga również kontrolować aktualną prędkość.